Teatry wracają na kulturalną scenę

Od 29 maja teatry w Łodzi znów grają spektakle z udziałem publiczności. Dla tych, którzy tęsknili za tą formą obcowania z kulturą, łódzkie teatry wystawią w czerwcu ponad 130 spektakli, w tym aż 10 premierowych. Nie zabraknie też nowości teatralnych dla dzieci. Teatry wracają do widzów wraz z nowymi spektaklami w dłuższym niż zazwyczaj sezonie teatralnym.

Łódzka publiczność tęskniła za spektaklami na żywo. I choć teatry były bardzo aktywne w Internecie, to brak możliwości wyjścia do teatru i kontaktu z nim, był dla widzów szczególnie dotkliwy. Badanie Narodowego Centrum Kultury "Czy Polacy tęsknią za kulturą" z marca tego roku pokazało, że zaraz po zniesieniu ograniczeń zamierzamy się od razu wybrać do kina i teatru.

Łódzkie teatry witają publiczność premierami i zwiększoną liczbą spektakli. Teraz ruch należy do widzów: warto zaplanować wyjście do teatru, ale też pamiętać
o zachowaniu reżimu sanitarnego. Nadal obowiązuje zachowanie dystansu i możliwość uczestniczenia w spektaklu przy 50-procentowym obłożeniu sali. Oto, co w najbliższym czasie zagrają łódzkie teatry.


Teatr Nowy 

Teatr Nowy otwiera scenę 29 maja (sobota). Tego dnia, o godz. 19:00, zobaczymy spektakl Pt.  „A niech to miłość” – improwizowaną komedię romantyczną. Mała Scena zaprasza o godz. 19.15 na przedstawienie „Kto odkrył Amerykę?” w reż. Macieja Wojtyszki z Jolantą Jackowską i Katarzyną Żuk. Natomiast tuż przed Dniem Dziecka, Teatr przygotował dla swoich widzów propozycję spędzenia rodzinnego popołudnia na spektaklu „My, psy”, który rozpocznie się o godz. 16.00 na Dużej Scenie.

 

5 czerwca. „Impro Shoty” o godz 21:30.

11-12 czerwca. „Kto nie ma nic, ten może wszystko” –  premiera podwójna ze względu na ograniczenia w przyjęciu widowni. Spektakl ten to kolektywna praca czwórki studentek i studentów z Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – Olgi Ciężkowskiej, Macieja Hanuska, Miry Mańka i Wojtka Rodaka, którzy we współpracy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi stworzyli spektakl opowiadający cztery historie łodzian, którzy odważyli się sięgnąć po swoje marzenia wbrew wszystkiemu i wszystkim.

 

11 czerwca. Teatr planuje niespodziankę dla swoich widzów. Premierze spektaklu „Kto nie ma nic, ten może wszystko” będzie towarzyszyło odsłonięcie muralu, który powstaje na budynku Teatru, od ulicy Zachodniej. Został on stworzony we współpracy z Fundacją Urban Forms, a autorką projektu, jak i nowej oprawy graficznej Teatru, jest Ola Jasionowska – graficzka, ilustratorka, pomysłodawczyni symbolu Strajku Kobiet. Mural został ufundowany przez Fundację LodzArte. Jego odsłonięcie odbędzie się 11 czerwca o godzinie 17:30.

 

18 czerwca. Druga premiera  –  „1968/ Biegnij, mała, biegnij”  to spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka, znanego łódzkiej publiczności między innymi z realizacji nagradzanej „Ziemi obiecanej” z 2015 roku. Tym razem reżyser przygląda się wydarzeniom z 1968 roku, mając na myśli nie tylko demonstracje marcowe, ale wiele innych zdarzeń, które mocno odcisnęły się na kartach historii polskiej
i światowej. Premiera „1968/ Biegnij, mała, biegnij” odbędzie się  18 czerwca
o godzinie 19:00 na Dużej Scenie.

 

25 (premiera) i 26 czerwca. Spektakl premierowy pt. „Edward drugi” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Ze względu na obostrzenia, data tej premiery była już wielokrotnie przesuwana. W spektaklu „Edward drugi” w roli tytułowej zobaczymy gościnnie Piotra Cyrwusa. Spektakl według autorskiego dramatu Waldemara Śmigasiewicza jest kontynuacją, albo raczej wariacją na temat dalszych losów Edka z Tanga Sławomira Mrożka. Aktualność tekstu poraża stając się dalszym ciągiem dialogu polsko-polskiego z nieśmiertelnym pytaniem – skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy?

 


Teatr Muzyczny

Teatr Muzyczny otwiera się na publiczność w dniu szczególnym, 26 maja, czyli w Dniu Matki, proponując widzom koncert „Piękna i Bestia” – dużą porcję rozrywki
i przebojowych melodii w znakomitym wykonaniu.

Soliści doskonale znani stałym bywalcom teatru – Emilia Klimczak i Piotr Płuska, wystąpią w programie, na który składają się przeboje, takie jak „La vie en rose” Édith Piaf, „Już nie zapomnisz mnie”, „Przetańczyć całą noc” czy duety, w tym m.in. „Nadejdzie dobry dzień” z musicalu „Zorro”.

29 maja oraz 10, 11, 12, 13, 24 - 25 czerwca, na scenę przy Północnej wróci  widowisko „Prosimy nie wyrywać foteli” Policińskiego.

W repertuarze inscenizowanego koncertu znalazły się przeboje, które w II połowie ubiegłego stulecia doprowadzały do zbiorowej histerii słuchaczy na całym świecie,
a z ich wykonawców – Beatlesów, Presleya czy zespołu Queen – uczyniły nieśmiertelnych. Nie zabraknie też niezapomnianych polskich szlagierów Karin Stanek czy Skaldów. Na scenie będzie zobaczyć Emilię Klimczak, Justynę Kopiszkę, Paulinę Łabę, Pawła Erdmana, Macieja Pawlaka, Piotra Płuskę i Marka Prusisza oraz tancerzy Teatru Muzycznego w Łodzi. To w ich wykonaniu publiczność usłyszy między innymi „Rock Around the Clock”, „I Want to  Hold Your Hand”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Medytacje wiejskiego listonosza”. Choreografię przygotowała Karolina Rejnus-Mroczek, za dobór kostiumów odpowiedzialna jest Ewa Posmyk. 

1 i 2 czerwca: spektakl „Hotelik Démodé” Stowarzyszenia Grupa Teatralna Nota Bene to, przeznaczona wyłącznie dla widzów dorosłych, lekka forma łącząca farsę, najlepsze tradycje operetki i sporą porcję rozrywki w stylu retro.

– Sięgamy po nieśmiertelne przedwojenne piosenki, takie jak „Baby, ach te baby” czy „Sex appeal”, ale chcieliśmy wyjść poza format koncertu. Stąd pomysł na wodewil – mówi producent spektaklu i wykonawca jednej z ról Szymon Jędruch.

„Hotelik Démodé” to miejsce, w którym po zamknięciu drzwi pędzący świat przestaje istnieć, a goście uwielbiają wszystko, co jest passé. Miejsce, które przenosi widzów do czasu między pierwszą a drugą wojną światową. Właściciel hoteliku – w tej roli Krzysztof Kaczmarek – oraz lokatorzy: Hrabina G. (Agnieszka Gabrysiak), Hrabia T. (Lesław Białecki) i ich córka Zuzanna (Aleksandra Hawro-Łyko, Joanna Krężel) dobrze się bawią, śpiewają stare piosenki i prowadzą długie rozmowy, wtrącając do niej modne kiedyś francuskie bon moty. Asystuje im kamerdyner Jan, w którego wciela się Maciej Markowski oraz hotelowy pianista – Krzysztof Jaszczak i Maksymilian Pelczarski.

Muzyczną ilustrację przedstawienia stanowią przeboje międzywojnia, m.in. „Baby, ach te baby”, „Sex appeal”, „Ada, to nie wypada”, „Ta mała piła dziś”, „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Autorem scenariusza jest Marek Aleksander Kawecki; spektakl wyreżyserował Marcin Sosiński. Opiekę muzyczną nad przedstawieniem sprawuje Krzysztof Jaszczak, choreografię opracowała Zuzanna Dinter-Markowska, przygotowanie scenografii i kostiumów wsparła konsultacją Ewa Posmyk.


Teatr Powszechny

29 i 30 maja oraz 1, 2, 3, 5, 6 czerwca: prapremiera „Tańczącego z gwiazdami” w reż. Michała WalczakaJak zapowiada autor sztuki i reżyser Michał Walczak, "Tańczący z gwiazdami" to inspirowany powieściami Stephena Kinga i filmami Davida Lyncha horror musical o teatrze, który po miesiącach pandemicznego miotania się między życiem a śmiercią wraca do życia, wystawiając rewiowy hit - adaptację autobiografii polskiego Liberace, Bohdana Gadomskiego – zmarłego w 2020 roku kolorowego ptaka polskiego show biznesu, dziennikarza multimedialnego i przyjaciela gwiazd: Krzysztofa Krawczyka, Ewy Demarczyk, Aldony Orłowskiej.

W trakcie nocnych prób dochodzi do niewyjaśnionych zjawisk: kamery ochrony rejestrują błąkające się po teatrze, śpiewające widma nie żyjących div, na youtube pojawia się nadawany z otchłani darknetu talk show Bohdana, a gdy jedna z aktorek przygarnia bezpańskiego pudelka - okazuje się, że to Bubu Mon Cheri Adorea, nie żyjący od lat interchampion diamentowego redaktora, który w dniu premiery osobiście zjawia się na widowni, by zrecenzować pierwszą po przerwie pandemicznej premierę. Czy artyści Teatru wytrzymają presję? Czego chcą powracające z cekinowych zaświatów divy? A może to tylko halucynacje cierpiących na mgłę pocovidową aktorów lub akcja promocyjna wymyślona przez dział marketingu? Czy w mieście zarazy uda się stworzyć rewię, która porwie widzów i mimo miesięcy izolacji, melancholii i depresji - stworzyć musicalowy hit?"

Występują: Diana Krupa, Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Jakub Kotyński, Arkadiusz Wójcik

 

1, 2, 8 czerwca #Otagowani Sztuka Dave’a Deveau pokazuje współczesną rzeczywistość. „Grupa 17-latków z tak zwanych dobrych domów spotyka się na imprezie. Gdy jedna z dziewczyn traci przytomność, jej przyjaciele postanawiają zabawić się jej kosztem. Na czole umieszczają jej wulgaryzm, następnie robią serię zdjęć w seksualnych pozycjach. Później wszystko wrzucają do sieci i do mediów społecznościowych. Zdjęcia obiegają cały świat. Nagle anonimowa postać bez swojej zgody i wiedzy przeżywa niewyobrażalne upokorzenie i doświadcza ogromnego hejtu. Zostaje napiętnowana” - mówi Ewa Pilawska, reżyserka przedstawienia. Spektakl o problemie nakręcania mechanizmu przemocy, bezwzględności, brutalności, zaniku ludzkich odruchów, braku empatii i aninmowości w rzeczywistości Internetu. Po każdym spektaklu „#Otagowani” odbędą się autorskie warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”, podczas których uczestnicy będą rozmawiać o tematach, które podejmuje sztuka.
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Michał Lacheta. Ze specjalnym udziałem Diany Krupy, Karoliny Krawczyńskiej, Pauliny Nadel, Sebastiana Jasnocha i Jakuba Kryształa.

9, 10, 11, 12, 29, 30 czerwca:  spektakl "Dobra zmiana". „Dobra zmiana” to prapremiera sztuki napisanej przez Jakuba Przebindowskiego dla Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskiego Centrum Komedii. Akcja komedii rozgrywa się w Łodzi, a sztuka zbudowana jest wokół pomocy domowej Nadii. W dotychczasowych spektaklach była ona postacią porządkującą rzeczywistość i to ona rozwiązywała problemy, mając receptę na wszystko. W najnowszej premierze jest inaczej – Nadia staje się elementem gry i musi sobie w tej sytuacji poradzić. Sztuka jest komentarzem do współczesności. Występują: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Monika Kępka, Arkadiusz Wójcik, Sebastian Jasnoch, Jakub Kotyński.Teatr Arlekin

Teatr Arlekin przygotował premierę „Calineczki”, która odbędzie się 29 maja. Spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowanego baśnią H. Ch. Andersena, ale odnajdującego w niej przede wszystkim współczesne sensy. Wg realizatorów „Calineczka” to baśń o dorastaniu,  o konieczności zauważenia przemian zachodzących w dzieciach, konieczności wsłuchiwania się w ich głos i konieczności oddawania im głosu, który często bywa zagłuszany. To także baśń o inności, kontestacji norm społecznych, trudnej nauce mówienia „Nie!”, nauce niepowstrzymywania swoich emocji i nauce podejmowania decyzji.

Przedstawienie „Calineczka” inspirowane jest znaną baśnią Hansa Christiana Andersena. Nasza historia o dziewczynce, która po uprowadzeniu przez ropuchę z domu rodzinnego, spotyka na swojej drodze rozmaite zwierzęta, od których otrzymuje pomoc lub którym sama pomaga, podąża za tropami i tekstem autora, odnajdując w nim wiele aktualnych sensów. To swoista współczesna dziecięca „baśń drogi”, dająca dziecku przeżyć rozmaite przygody, wiodąc je przez trudne etapy jego dorastania. Bo to właśnie dorastanie jest głównym motywem naszej „Calineczki”. Przedstawienia, które rodzicom chce pokazać ważność etapu przemiany dziecka
i skierować ich uważność na ten cudowny proces, a dzieci chce wspierać
w odkrywaniu swojej tożsamości, pokazać im siłę własnego zdania i wskazać wartość podejmowania poszukiwań drzemiących w nich samych mocy.

Anna jest więc scenicznym uosobieniem Calineczki - dziewczynki, która dorasta i jest świadoma swojego dorastania. Dorastania i przemiany, której niestety, nikt poza nią nie zauważa. Pewnego dnia podczas snu, jako Calineczka, doświadcza świata
i sytuacji, które być może przydarzą się jej w przyszłości. Projektuje też rzeczywistość, którą chciałaby tworzyć jako osoba dorosła tam, gdzie snu przecież nie ma…

„Calineczka” z jednej strony jest więc przetworzeniem motywu dziecka, które nabiera mocy, mądrości, doświadczenia. Z drugiej strony to przetworzenie motywu inności, wykluczenia społecznego, kontestacji norm społecznych. To historia o nauce mówienia „Nie!”, o nauce niepowstrzymywania swoich emocji i o trudnej nauce podejmowania decyzji. Wreszcie to historia o odpowiedzialności, w kontekście mikro, za drugiego człowieka lub drugie stworzenie oraz w kontekście makro, za rzeczywistość, w której człowiek funkcjonuje. Calineczka, Anna, wszystkie dzieci – mają moc i mają głos! I muszą mieć poczucie i wsparcie w stawaniu się dorosłym. Muszą mieć poczucie i wsparcie dla ich zdania, potrzeb i osobowości.

- "Chciałbym, aby moja „Calineczka” i teatr, który komponujemy wraz z zespołem, była rozmową z dzieckiem na poziomie partnerskim. By była czymś więcej niż tylko przekazem fabuły, ale również puszczeniem oka do dorastającego odbiorcy, zaciekawionego światem dokoła”.  – mówi o swoim spektaklu reżyser, Bartosz Kurowski. – „Traktujemy widza bardzo poważnie i w łagodny, ale i odpowiedzialny sposób staramy się mówić o tym, co jest dla nich, dla dzieci, szczególnie ważne - czasem trudne, ale ważne. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić właśnie językiem sztuki, która potrafi opowiadać historie w piękny sposób - potrafi wciągnąć w swój świat, kolory i dźwięki.  Przecież tylko dzięki tym dzieciom, które dziś przychodzą do teatru nasz świat może stać się lepszy"….

6, 26, 27 czerwca – spektakl "Calineczka"

 

5, 6 czerwca: "Rutka". Bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżyją emocjonalną podróż w przeszłość. Opowieść
o przyjaźni Zosi z Rutką zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki
z innych czasów niczym w lustrze. Przymierzenie się do jej doświadczenia wymusza redefinicję różnych pojęć, choćby takich jak strach czy poczucie osamotnienia.

Spektakl został nagrodzony Grand Prix Festiwalu Mała Boska Komedia 2020, przyznanego przez dziecięco-młodzieżowe jury.
Spektakl został nagrodzony w 26. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz otrzymał wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka.
Nominacja do Plastrów Kultury 2020 w kategorii "Spektakl roku".
Nominacja do Energii Kultury 2020.
Dla widzów od 10 lat.

 

13, 20 czerwca: "Wędrówka Nabu" Nabu to mała dziewczynka, która mieszka
w wiosce za morzem. Ma piękny, ciepły dom i kochającą rodzinę. Pewnego dnia,
w niewyjaśnionych dla niej okolicznościach, wybucha pożar, który odbiera im wszystkim bezpieczne schronienie. Dom udaje się szybko odbudować, ale niestety, nie na długo, bo wkrótce znów pojawia się ogień. Nabu postanawia uciec z ogarniętej pożogą rodzinnej wioski, by odnaleźć miejsce, w którym nie palą się domy i gdzie wszyscy mogliby być wreszcie bezpieczni. „Wędrówka Nabu” to historia o odwadze, strachu i poszukiwaniu domu. Spektakl stanowi zapis heroicznej, samotnej wyprawy przez pustynie i wielkie wody, podczas której dziewczynka nie spotyka życzliwych ludzi, wpada w niewidoczne druty kolczaste, które pozostawiają odczuwalne rany oraz zobaczy łódki, których nie ma - przynajmniej nie dla wszystkich. Historia Nabu pokazuje, jak ciężko jest uciec przed strachem i bólem. Jak wiele trzeba wycierpieć, by osiągnąć cel wędrówki. I mimo tego, że dotychczasowa droga bardzo ją okaleczyła i wystraszyła, decyduje się wyruszyć poza bezkres horyzontu. Do lepszego świata… Książka Jarosława Mikołajewskiego na podstawie, której powstaje spektakl to niezwykła, poetycka opowieść podejmująca temat kryzysu migracyjnego
i nietolerancji. Dla widzów od 7 lat, dla młodzieży i dorosłych

 

14 czerwca: Koncert Artystów Piwnicy Pod Baranami w ramach Dotknij Teatru
Koncert jest dedykowany widzom Dotknij teatru. Specjalnie ułożony na czerwcowy wieczór repertuar krakowskiego kabaretu, będzie gratką dla miłośników poezji, muzyki i teatru w najlepszym wydaniu. Założony w 1956 roku przez Piotra Skrzyneckiego salon poetycki, obecnie funkcjonuje w powszechnej świadomości jako miejsce kultowe, artystyczny dom m.in Ewy Demarczyk, czy Zygmunta Koniecznego. To obowiązkowy punkt programu każdej kulturalnej podróży do Krakowa. Choć repertuar koncertu pozostaje niespodzianką, możemy się spodziewać głębokiego przeżycia i doznań artystycznych właściwych tylko wydarzeniom najwyższej próby.

Wykonawcy: Artyści Piwnicy pod Baranami: Kamila Klimczak, Tadeusz Kwinta, Rafał Jędrzejczyk, Maciej Półtorak. Wstęp wolny.
Rezerwacje: biletyrezerwacja@teatrarlekin.pl. Organizatorzy: AOIA/ DT


Teatr Pinokio


30 maja i 1 czerwca: pokaz przedpremierowy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Sztuka na podstawie bestsellerowego tekstu Justyny Bednarek

Adaptacja i reżyseria: Daniel Arbaczewski
Scenografia: Dariusz Panas
Muzyka: Piotr Osak
Choreografia: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz
Obsada: Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Natalia Wieciech, Łukasz
Batko, Piotr Osak

Premiera: 2-11 lipca 2021 w ramach X edycji Międzynarodowego Festiwalu

Teatralna Karuzela NATURATYKA

Spektakl powstał o widzu w wieku 5+

Kto powiedział, że skarpetki mają być do pary... Bo skarpetki się rozparowują. One się nie gubią, ale rozchodzą. Jedna sobie gdzieś wędruje, a druga też, ale gdzie indziej. Skarpetki znikają po wrzuceniu do pralki. To fakt, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Tak się dzieje w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

5 czerwca: spektakl Bezimienny / nieznany

Spektakl inspirowany literaturą z serii „Wojny dorosłych, historie dzieci”, powieścią graficzną „Przybysz” Shaun Tan’a, „Wędrówką Nabu” Jarosława Mikołajewskiego oraz wspomnieniami emigrantów. Projekt z pogranicza teatru lalek, teatru wizualnego, teatru fizycznego oraz tańca w powietrzu porusza trudne aspekty współczesnej migracji. Twórcy za pomocą obrazu pozbawionego słowa odkryją osobisty bagaż doświadczeń Bezimiennych bohaterów zmuszonych okolicznościami, które nigdy nie powinny się wydarzyć, do opuszczenia swojej ojczyzny. Zabiorą Was w podróż, której końca nie możecie być pewni. Trzymając w dłoni bilet podróżny sami zdecydujecie o wyborze historii, która zostanie Wam opowiedziana. Każdy spektakl jest unikatowy i jednorazowy również za sprawą dźwięków i muzyki tworzonej na żywo przy pomocy instrumentów muzycznych i przedmiotów codziennego użytku. Premiera spektaklu Grupy Gra/nice została zaplanowana na 10 kwietnia 2021 r. w Teatrze Pinokio w Łodzi.

 

Spektakl gościnny dla widzów w wieku 13+

Pomysł i realizacja: Łukasz Batko

Opieka artystyczna: Magdalena Miklasz

Muzyka: Łukasz Batko

Scenografia: Anna Adamiak, Radosław Pacholczyk, Aleksandra Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Łukasz Batko

Lalki: Justyna Bernadetta Banasiak

Wizualizacje: Piotr Henryk Osak

Plakat: Monika Kryszczyńska i Piotr Henryk Osak

Grafika: Marta Kazimierczak

Obsada: Aleksandra Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Łukasz Batko

 

6 czerwca: Bajka Jajka
Puc i Ciut – bohaterowie i przyjaciele – podczas wspólnej zabawy odkrywają… jajko. Z jajka wykluwa się gąsienica – Zjajka. Młodzi odkrywcy postanawiają się o nią zatroszczyć. Efekt przechodzi ich najśmielsze oczekiwania. Bajka Zjajka to opowieść o dostrzeganiu świata, o poznawaniu i postrzeganiu rzeczywistości, która równie prawdziwie otacza najmłodszych. Spektakl dla widzów w wieku 1 +

 

12 czerwca i 13 czerwca :Niedziela z Astrid Lindgren: Ronja, córka zbójnika

Ronja, córka zbójnika” to opowieść o miłości silniejszej niż wojna i o dzieciach mądrzejszych od dorosłych. Ronja i Birk – dziewczynka i chłopiec pochodzący
z dwóch walczących ze sobą na śmierć i życie rodów zbójnickich – wbrew rodzicom staja się sobie bardzo bliscy. Para łobuzów buntuje się przeciwko światu dorosłych – rzeczywistości konfliktu, rozbojów i wzajemnej nienawiści. Astrid Lindgren, kultowa autorka literatury dziecięcej, przedstawia temat w sposób daleki od uproszczeń, zachęcając dzieci do zadawania pytań i myślenia wykraczającego poza schematy. Historia o epickim rozmachu, pełna przygód w lesie zamieszkałym przez dzikie stwory, ma formę zbójeckiej ballady łączącej teatr żywego planu z elementami teatru lalek. Spektakl powstał z myślą o widzach w wieku 7+

 

12 czerwca: "Echy i achy, chlipy i chachy"

Jak smakuje zupa złości? Jaki dźwięk wydaje strach? Co wspólnego ze smutkiem mają plaster, chusteczka i cebula? Jak odróżnić wymuszoną radość od prawdziwej radochy? Twórcy spektaklu Echy i achy, chlipy i chachy zapraszają dzieci na wycieczkę do krainy emocji. Na kolejnych stacjach mali podróżnicy dzięki aktorom zajrzą do różnorodnych pudełek, z których wydostaną się barwne dźwięki, instrumenty i przedmioty, przywołujące na myśl poszczególne emocje. Artyści wyczarują na scenie złość, strach, smutek i radość poprzez wyliczanki, rytm, mimikę, gesty oraz grę skojarzeń. Spektakl w przyjazny i bezpieczny sposób pozwoli „najnajmłodszym” widzom przeżyć wraz z bohaterami różne stany emocjonalne, oswoić je i polubić.

 

20 czerwca: Świnki 3

Twórcy spektaklu postanowili sprawdzić, jak bohaterowie znanej opowieści Wilhelma i Jakuba Grimm o trzech świnkach i wilku poradzą sobie z budowaniem oraz burzeniem domów na Dzikim Zachodzie. Ich perypetie toczą się pośród fruwającego pierza, w rytm dzikiej muzyki country i bluegrass, granej na żywo. Konwencja łącząca w sobie dwa gatunki filmowe – western i musical – sprawia, że spektakl pełen jest humorystycznych sytuacji oraz porywających piosenek. Za pośrednictwem mapetów twórcy przedstawienia opowiadają o dzikim świecie, w którym jedynym kodeksem jest prawo natury. Mówią o samotności „pośród swoich”, o trudach przyjaźni oraz
o budowaniu nie tylko domów, ale i mostów.

adaptacja i reżyseria: Łukasz Bzura

scenografia: Justyna Banasiak

muzyka: Piotr Osak

występują: Małgorzata Krawczenko, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak / Natalia Wieciech, Łukasz Batko, Piotr Osak

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 4+


Teatr Chorea

Laboratorium Kreatywnego Działania. Teatr CHOREA rusza z trzecią edycją Laboratorium Kreatywnego Działania złożoną z trzynastu warsztatów i szkoleń oraz zajęć masterclass, dopełnionych cotygodniowymi spotkaniami teatralnymi z młodzieżą i seniorami. Laboratorium  Kreatywnego Działania to propozycja dla tych, których w teatrze pociąga przełamywanie barier lub chcą sięgnąć po techniki teatralne w pracy nauczyciela. Ale też dla tych, którzy chcą wyrazić siebie na scenie albo rozwinąć własną kreatywność.

To dla nas projekt absolutnie wyjątkowy. Przez pięć miesięcy pracujemy z nauczycielami, pedagogami teatralnymi, instruktorami, ale też z młodzieżą
i seniorami
– wyjaśnia Janusz Adam Biedrzycki z Teatru CHOREA, pomysłodawca i koordynator laboratorium. – Tych pierwszych wyposażamy w nowe narzędzia pracy z różnymi grupami, szczególnie przez tworzenie sytuacji wykraczających poza mury instytucji, które dają wolność w działaniu i promują kreatywne myślenie. Tym drugim dajemy przestrzeń samorozwoju na scenie  – dodaje.

Program tegorocznej edycji podzielony został na dwa bloki tematyczne. Pierwszy tworzą szkolenia, warsztaty specjalistyczne i mistrzowskie. Wśród nich zajęcia poświęcone produkcji i promocji wydarzeń kulturalnych, działaniom wolontariackim, tworzeniu scenografii, kostiumów czy reżyserii światła. Wiele z nich zostanie poprowadzonych przez ekspertów związanych z Teatrem Chorea na co dzień. Będą też goście. Na przykład zajęcia „Streetworking jako przejaw prospołeczności" prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia MONAR zapoznają uczestników z narzędziami do zlokalizowania i uruchomienia zasobów we własnej społeczności oraz z metodami docierania do konkretnej grupy odbiorców, poprzez bezpośrednie spotkanie w miejscach najczęściej przez nich odwiedzanych.

Wyjątkowo zapowiadają się warsztaty masterclass. „Wertykalne poziomy narracji” Igi Załęcznej pozwolą zdobyć konkretne narzędzia i techniki teatralne pozwalające na samodzielne operowanie językiem sztuki. Warsztat „Spotkanie / Działanie / Kreacja” prowadzony przez Tomasza Rodowicza i zespół Teatru CHOREA będzie skoncentrowany wokół działań partnerskich, grupowych i budujących poczucie wspólnoty. Trzeci masterclass „Jestem. Społeczność” przygotowany przez fundację Jubilo będzie odtworzeniem ich projektu „Odkluczanie” realizowanego w środowisku więziennym. Prowadzący zaprezentują ćwiczenia i elementy treningu wykorzystywane w trakcie rozwoju swojej pracy teatralnej i praktyki artystycznej.

Drugi moduł to cotygodniowe spotkania warsztatowe z młodzieżą i seniorami, którzy chcą rozwijać ekspresję teatralną. Zajęcia obejmą pracę z ciałem, elementy nauki tańca, choreografii i akrobatyki czy ćwiczenia wzajemnościowe i partnerskie wykorzystywane do budowy etiud scenicznych. – Efektem kilkumiesięcznej pracy będzie performans, który zostanie zaprezentowany podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021 – mówi Biedrzycki.

Dokładne informacje o zapisach, warunkach udziału i terminach poszczególnych zajęć można znaleźć na stronie Teatru CHOREA lub pod numerem telefonu +48 667 326 711. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

5-6 czerwca:  Warsztaty "Scenografia w teatrze"
godzina: 10:00-14:00
czas trwania: 8 godzin
miejsce: scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
prowadzenie: Jola Królicka, Magdalena Milewska

Część teoretyczna ma na celu zapoznanie uczestników z obszarem plastyki teatralnej jako dziedziną zainteresowań teatrologicznych, prezentację głównych kierunków rozwoju scenografii polskiej i światowej oraz przegląd historycznych przemian jakim podlegała wizualna strona spektakli teatralnych.

Część praktyczna będzie polegała na wykreowaniu przez uczestników wstępnych pomysłów scenograficznych, szukaniu inspiracji, ustaleniu klimatu spektaklu, doboru i zbiórce materiałów recyklingowych do scenografii, szukaniu oryginalnych i prostych rozwiązań scenograficznych.

26-27 czerwca: Warsztaty "Kostium teatralny"
godzina: 10:00-14:00
czas trwania: 8 godzin
miejsce: scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3 prowadzenie: Kinga Kubiak

Założeniem warsztatu jest kształtowanie odważnych i otwartych postaw twórczych, eksperymentowanie z technikami, doborem tkanin z drugiej ręki, modyfikowanie ubrań oraz szukanie ciekawych zastosowań plastycznych podczas projektowania i tworzenia kostiumu teatralnego i scenicznego.

 

5 czerwca: spektakl „Powinniśmy być...”Pierwszy popremierowy pokaz spektaklu „Powinniśmy być... Impresja na kilka czasowników” Teatru CHOREA, w reżyserii
i choreografii Janusza Adama Biedrzyckiego i Wiktora Moraczewskiego,
w wykonaniu Anastazji Bakhtyukovej i Michała Rudkowskiego. Spektakl jest intymną opowieścią - manifestem obecności dwójki młodych tancerzy - zbudowana z ich mozaikowych historii, swoistych kartek z dziennika. Impresja ta jest ukazaniem procesu walki jednostki z wewnętrznym „Ja”, rozdwojeniem spowodowanym zderzeniami człowieka z siłą zbiorowości. Zbiorowości, w której trudno jest być sobą. 

"Chcemy zareagować na otaczającą nas rzeczywistość. Scena to miejsce, w którym możemy poczuć się wolni, możemy wykrzyczeć siebie - wykrzyczeć poprzez ruch. Zbudowaliśmy emocjonalno-zmysłową impresję o nas, o tym kim chcielibyśmy być, kim jesteśmy oraz o tym, jak nas widzą (albo chcą widzieć) inni. Bierzemy pod lupę nasze marzenia, frustracje i lęki. Ta impresja, to konfrontacja, ale też spotkanie
z własnym „Ja” i próba jego zrozumienia. Zadajemy sobie to nieustannie powracające pytanie: Czym jest bycie sobą i dlaczego tak trudno to osiągnąć na co dzień
?" (Anastazja Bakhtyukova, Michał Rudkowski)

Anastazja Bakhtyukova - tancerka, choreografka, aktorka. Ukończyła szkołę baletową w Odessie (Ukraina). Podczas studiów brała udział w licznych ukraińskich
i międzynarodowych konkursach tanecznych. Od 7 lat mieszka w Polsce, gdzie ukończyła studia magisterskie na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej ze specjalnością pedagog tańca i choreograf oraz zaczęła ćwiczyć taniec współczesny. Obecnie jest trenerką gimnastyki artystycznej w łódzkiej szkole La Passione, prowadzi również grupy turniejowe z tańca sportowego i nowoczesnego. Jako choreografka pracuje z zespołem tańca klasycznego w Odessie. Od 2019 roku wchodzi w skład Młodzieżowej Grupy Teatralnej Teatru CHOREA. Zagrała
w performansie „Właśnie tu. Właśnie teraz.” (2019) oraz w spektaklu „iGeneration?” (2020). W swojej pracy artystycznej inspiruje się ideą artysty łączącego w swoim działaniu taniec, ruch, słowo, śpiew i grę aktorską.

Michał Rudkowski - tancerz, instruktor tańca, aktor. Od 10 roku życia tańczy breakdance, hip-hop. Doświadczenie w tych technikach tanecznych zdobył w szkole tańca ArtStation, gdzie obecnie prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci oraz uczy breakdance’u. Zwycięzca licznych zawodów tanecznych, zarówno w kategoriach solowych, jak i kreacjach zespołowych. Od 2016 roku należy do grupy teatralnej działającej w Teatrze Starym im. Antoniego Sikorskiego w Skierniewicach. Wspólnie z tą grupą stworzył spektakl taneczny „Przemiany-impresja” (2020), oparty na mitach greckich w rycinach „Metamorfozy Owidiusza” według Hendrika Goltziusa ze zbiorów Wojciecha Jakubczyka. W spektaklu odpowiedzialny był za stworzenie m.in. choreografii. Od 2020 roku wchodzi w skład Młodzieżowej Grupy Teatralnej Teatru CHOREA.


Teatr Mały Manufaktura

 

29,  30 maja i 3 czerwca: spektakl "Stosunki Prawne"

Sztuka została napisana w 2013 roku i wystawiona  prapremierowo w 2014 r. Spektakl od samego początku przyciągał tłumy widzów, i do dzisiaj cieszy się dużym zainteresowaniem. Autor spektaklu,  Szymon Turkiewicz (ur. 1976) – twórca teatralny, dramaturg, kompozytor, reżyser. Autor sztuk teatralnych, które realizuje
w niezależnym, autorskim Teatrze ME/ST.

Autor  o swojej sztuce teatralnej:

- Inspiracją do napisania tekstu była umowa, którą pewnego dnia czytałem na głos. Zaintrygowało mnie brzmienie i rytm języka prawniczego. Jego melodyjność,
a jednocześnie zawiłość i skomplikowana składnia. Pomyślałem, że byłoby ciekawie napisać sztukę teatralną, w której bohaterowie rozmawialiby właśnie takim językiem. Pierwszą sceną, którą stworzyłem, a właściwie nagrałem na dyktafon jadąc samochodem, była scena, którą w sztuce nazwałem: "Zwykłe czynności domowe" czyli "kochanie, czy możesz zrobić mi herbatę". Inspiracją do kolejnych scen była codzienność, własne doświadczenia oraz fora prawnicze, na których użytkownicy internetu zadają pytania prawnikom on-line. Tekst sztuki jest także hołdem, który składam mojemu ukochanemu twórcy: Woody`emu Allenowi. To dzięki niemu
w spektaklu jest scena z Temidą oraz zakończenie, które trochę przypomina końcówkę filmu "Manhattan" (który widziałem 1000 razy).
"Stosunki Prawne" zostały wystawione przez 3 teatry (poza Teatrem ME/ST) a także przetłumaczone na język angielski.

 

4, 5, 6 i 20 czerwca: „Akompaniator”

Zainteresował mnie temat miłosnego uzależnienia głównego bohatera, który w imię fałszywie pojętego uczucia niszczy życie swojej, nieświadomej niczego wybranki,
a wpisanie tej wybuchowej mieszanki miłości i nienawiści w wieloletnią relację akompaniatora i diwy operowej wydało mi się dobrym pomysłem. Chciałam nadać sztuce klimat tragikomedii – mojego ulubionego gatunku teatralnego – ale okazało się, że jest na tyle plastyczna, iż można wystawiać ją również w konwencji dramatu, komedii, farsy, a nawet ostrego thrillera
- tak opisuje sztukę autorka, Anna Burzyńska. Główną rolę powierzono Agnieszce Makówce, mezzosopranistce Teatru Wielkiego w Łodzi. Jej sztandarową kreacją jest tytułowa Carmen Bizeta, ale od 1995 roku jest obsadzana w operach Mozarta, Moniuszki, Donizettiego, Beli Bartoka
i wielu innych.

 

11 i 12 czerwca: „Hotel pod mocnym amorem”

Współczesna komedia polska – stworzona z potrzeby serca i natchnienia przez Przemysława Tejkowskiego. Jej motywem przewodnik jest podsumowanie miłosnego życia, wspomnienia i analiza wyborów dokonywanych już w przedszkolu.


13 czerwca:  "O! impro. Wieczór komediowy". Spektakl improwizowany

Wieczór komediowy czyli krótkie formy improwizowane. Jest to niezwykle dynamiczny spektakl, w całości oparty na sugestiach publiczności. W następujących po sobie, nie związanych fabularnie scenach, widzowie stawiają przed aktorami kolejne wyzwania, których jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia widowni. Dowcipne dialogi, nieprzewidywalne zwroty akcji i zaskakujące pointy są gwarancją znakomitej zabawy. Spektakl tworzy grupa aktorów IMPRO Atak! „Nasze spektakle są w stu procentach improwizowane. Nie korzystamy z sugestywnych kostiumów czy rekwizytów. Nie wiemy jakie postaci zagramy, nie znamy swoich kwestii. Wszystko to sprawia, że każdy spektakl jest wyjątkowy, bo wydarza się tylko raz, tu i teraz. Publiczność jest mocno zaangażowana, proponując sugestie do scen. Z takiej wybuchowej mieszanki powstaje komedia improwizowana, gwarantując dobrą zabawę, na długo zapadającą w pamięć” – tak grupa przybliża ideę spektaklu.  Grupę tworzą: Magdalena Prochasek, Kamila Salwerowicz, Jan Jakubowski, Michał Kruk, Olo Stachowski (akordeon)


Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka

 

24 i 25 czerwca: premiera spektakl „Idiota”

Czy myśleliście kiedyś co byłoby, gdyby to od Was zależały losy najbliższych Wam ludzi? Czy nie boicie się, że Wasze najgłębiej skrywane sekrety wyjdą na jaw?

Czy wiecie o sobie samym na tyle dużo, żeby wiedzieć, że nie łatwo poddacie się szantażowi? I jak zachowalibyście się, gdyby ktoś za odpowiedź na kilka prostych pytań zaproponował Wam spłatę niemałego kredytu?

W tak trudnej sytuacji znalazł się właśnie Karol (w tej roli Kamil Maćkowiak) – bohater przedstawienia „Idiota”, właściciel plajtującego baru karaoke, na którego nabycie umowy nie przeczytał i przez co ma teraz do spłacenia niemałe długi. Tragiczna sytuacja finansowa skłoniła go jednak do poszukiwania rozwiązań i takie nadeszło – udział w dobrze płatnym eksperymencie, który jawi się Karolowi jako antidotum na wszystkie jego kłopoty. Zaintrygowany i wiedziony pokusą zdobycia łatwej gotówki zgłasza się więc na test. Po pierwszych słowach prowadzącej ów, z założenia Karola nader lukratywny, eksperyment lekarki (Agnieszka Skrzypczak) Karol orientuje się, że i tu – podobnie jak w przypadku swego prywatnego interesu – umowy nie przeczytał, podpisał ją w ciemno, a konsekwencje…. No właśnie…. Konsekwencje dla kogoś, kto znalazł się na miejscu Karola i kto już na pierwsze pytania eksperymentu odpowiedzi nijak znaleźć nie umie, choć wysila się jak tylko potrafi, mogą być druzgocące…. Jak bardzo?

 

12 i 16 czerwca: "Totalnie szczęśliwi"

Opowieść o współczesnej relacji, miłości, wypalonym uczuciu oraz intymności. Czy można osiągnąć "totalne szczęście"? Sztuka z dużą dawką humoru i wartką akcją.

 

18 i 19 czerwca: "50 słów"

Adam i Lena są małżeństwem od dziesięciu lat, mają dziewięcioletniego syna. Na co dzień zapracowani zawodowo i bardzo opiekuńczy wobec niego. Dzięki temu, że po raz pierwszy w życiu nocuje on u swojego kolegi, Adam i Lena mają szansę na spokojną kolację z winem, lekką erotyczną rozmowę i seks. Oboje są w sobie zakochani, jednak ich miłość przejawia się w skrajnych emocjach. Kariera zawodowa bohatera staje się ucieczką w wypalonym codziennością związku, anektuje całą uwagę i energię. Seks staje się walutą i bezradną próbą znalezienia antidotum, chwilową iluzją bliskości.

Czy małżeństwo uda się uratować? Czy między Leną i Adamem istnieje jeszcze to samo uczucie, które połączyło ich dziesięć lat wcześniej? Oboje tkwią w toksycznym związku a pragną miłości, lojalności – podstawowego budulca relacji. Czują się samotni ze sobą. Fakt ten potęguje rozpaczliwą próbę ucieczki i stworzenie hierarchii ważności, które przywrócą życiu sens i równowagę. Wzajemne „ranienie się” bohaterów jest wkalkulowane w związek, gdzie ironia i cynizm są wyrazem bezsilności.

 

26 i 27 czerwca: "Śmierć i dziewczyna"

Akcja spektaklu dzieje się w fikcyjnym państwie, choć może to być każdy kraj –
w Europie, czy Ameryce Południowej… Po kilkunastu latach faszystowskiej dyktatury pada reżim i powoli odradza się demokracja. Gerard (w tej roli Kamil Maćkowiak), były opozycjonista, jest prawnikiem i twarzą nowo powstającego rządu. Jego żona Paulina (Jowita Budnik) kilkanaście lat wcześniej sama stała się ofiarą przemocy
i brutalnych eksperymentów w trakcie internowania. Z psychicznej traumy nie może się podnieść do dziś. Akcja spektaklu toczy się w czasie jednej nocy. Gerard wraca do domu, Paulina czeka na niego z kolacją. Jest ulewa, w domku na odludziu,
w którym mieszkają, została zerwana elektryczność, wszystko zwiastuje zbliżające się niebezpieczeństwo. I wtedy do drzwi Pauliny i Gerarda puka gość (Mariusz Słupiński)… W spektaklu występuje Jowita Budnik, Kamil Maćkowiak, Mariusz Słupiński.

 

26 maja i 21 czerwca: spektakl „Cudowna terapia”.

Joanna i Wiktor są małżeństwem od kilkunastu lat, mają dzieci, prowadzą ustabilizowane i dość przewidywalne życie. Są typowymi przedstawicielami klasy średniej, nie mają problemów finansowych. Niegdyś bardzo w sobie zakochani dziś, dobiegając czterdziestki, są emocjonalnie wypaleni i sfrustrowani; zgrany zespół stanowią już tylko podczas kłótni. Zgodni są co do jednego – winę za rozpad związku ponosi współmałżonek. Na takim właśnie zakręcie życiowym trafiają na terapię. Cudowną terapię. Błyskotliwa przewrotność sztuki pokazuje, że życie osobiste terapeuty jest równie pogmatwane jak życie jego pacjentów. Spektakl – choć ma charakter komediowy – skłania do refleksji, że nie wszystko jest takim, jakim z pozoru się wydaje, uświadamia widzom jak wiele zależy od okoliczności. Pozwala wierzyć, że z każdego, nawet największego, zakrętu da się przy odrobinie dobrej woli wyjść i pokazuje, że choć konflikty wydają nam się w danym momencie najważniejsze i czasem burzą spokój każdego z nas, to zdarza się nam zapomnieć, że to tylko niewielka część czegoś znacznie większego – dłuższej, ważniejszej relacji. W spektaklu występuje Patrycja Soliman, Mariusz Słupiński, Kamil Maćkowiak.

Polecane aktualności

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

Kontakt