Zielona Rewitalizacja – na wiosnę kwitną łódzkie ulice i podwórka

Odnawiamy kamienice z komfortowymi mieszkaniami, lokalami na wynajem dla mikroprzedsiębiorców, a obok nich zagospodarowujemy przyjazną przestrzeń do sąsiedzkich spotkań w cieniu drzew, wśród krzewów i kwiatów.

Zielona Rewitalizacja
Nowa zieleń pojawia się nie tylko na ulicach. Obok odnowionych kamienic mieszczących komfortowe mieszkania, lokale użytkowe oraz świetlice twórcze dla dzieci i młodzieży, powstają pełne zieleni przyjazne przestrzenie do spędzania wolnego czasu.

– Wiosna w tym roku nas nie rozpieszcza, ale Łódź kwitnie i widać to m.in. na ulicy Gdańskiej, Traugutta, Sienkiewicza, Nawrot czy Jaracza. W tym roku zazieleni się na Próchnika, Lipowej i Moniuszki, a niedługo potem także na Rewolucji, Legionów i Włókienniczej. Sadzimy zieleń tam, gdzie jej dotychczas nie było – np. na ulicy Wschodniej pojawiło się 118 drzew, grabów pospolitych. To wszystko są miejsca, gdzie za czasów, do których możemy sięgnąć pamięcią, żadnej zieleni nie było. Zazielenianie nie ominie także placu Wolności, gdzie jedna piąta jego powierzchni stanie się zielona i gdzie posadzimy 64 klony i grusze. Sadzimy drzewa duże, kilkumetrowej wysokości, 20-, a nawet 30-letnie. Są to rośliny szkółkowane i przystosowane do trudnych miejskich warunków – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

– Nowa zieleń pojawia się nie tylko na ulicach. Obok odnowionych kamienic mieszczących komfortowe mieszkania, lokale użytkowe oraz świetlice twórcze dla dzieci i młodzieży, powstają pełne zieleni przyjazne przestrzenie do spędzania wolnego czasu. Tak zagospodarowanych zielonych podwórek nigdy w Łodzi nie było. W centrum miasta pojawiają się miejsca do sąsiedzkich spotkań, odpoczynku po pracy oraz bezpieczne place zabaw dla dzieci. Gotowa jest już nowoczesna biblioteka przy ul. Wschodniej 42, a przed nią duże, zielone podwórko, które latem ożyje energią pikników, warsztatów i animacji rodzinnych. Zielone enklawy to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. W podwórku przy ul. Wschodniej 20 mamy zasadzone 2 wiązy kolumnowe, każdy z nich ma 10 lat i 30 cm w obwodzie pnia. Znaleźliśmy też miejsce na krzewy, kwiaty i 800 sztuk bylin. Zakwitnie tu 11 róż wielokwiatowych, nie zbraknie pnączy, zasadziliśmy też wiciokrzew i winobluszcz. Sadzimy rośliny, ale dbamy o ich prawidłowy rozwój. Służą temu m.in. automatyczne systemy nawadniania. Dodam, że przy ulicy Wschodniej oddaliśmy do użytkowania już 3 kamienice (pod numerami: 42, 24, 20) i czas na kolejne. Do 2023 roku oddamy przy tej ulicy 8 odnowionych kamienic (ulica Wschodnia 42, 23, 24, 45, 52, 54, 20, 35). Łącznie będzie tu ponad 190 komfortowych mieszkań komunalnych, blisko 40 lokali dla mikroprzedsiebiorców i 6 świetlic artystycznych dla dzieci. Łączny koszt inwestycji to ponad 70 mln zł – dodaje prezydent Zdanowska.

Łódzkie śródmieście staje się coraz bardziej zielone. Chciałabym podkreślić, że wszystkie realizowane przez nas projekty, to efekty wsłuchiwania się w głosy i opinie mieszkańców, którzy mocno akcentowali potrzebę zazielenienia okolicy. Zachwycają nie tylko zielone podwórka przy Wschodniej, czy Włókienniczej, bo zielono jest na Księżym Młynie, a drzewa i krzewy sadzimy również na osiedlach.

Nowe nasadzenia pojawią się w następujących miejscach:

 • ul. Stefanowskiego (Radwańska - Potza),
 • ul. Stefanowskiego (Potza-Skorupki),
 • przebudowa/rozbudowa ul. Obywatelskiej na odcinku od ul. Nowe Sady do al. Waltera-Janke,
 • budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Obywatelskiej na odcinku od al. Jana Pawła II w kierunku ul. Nowe Sady,
 • ul. Kolarska,
 • ul. Piłkarska,
 • ul. Żubardzka,
 • ul. Lipowa / ul. Próchnika,
 • ul. Strzelców Kaniowskich,
 • ul. Pienista,
 • al. Popiełuszki,
 • ul. Zarzewska,
 • ul. Traktorowa,
 • ul. Chałubińskiego,
 • ul. Sikorskiego,
 • ul. Junacka,
 • ul. Taternicza,
 • ul. Moniuszki,
 • przebicie Moniuszki – Tuwima,
 • Pasaż Róży,
 • Pasaż Hilarego Majewskiego,
 • ul. Rewolucji,
 • przebicie ul. Legionów 25 do ul. Ogrodowej 20 i ul. Gdańskiej 8,
 • przebicie ul. Ogrodowa 18 do ulicy Zachodniej 55.

- Łącznie mówimy o setkach drzew, kilku tysiącach krzewów, kwiatów i bylin. Równie ważne jest to, że nasze działanie nie kończy się tylko na nasadzeniach. W zakresie naszych działań jest również pielęgnacja i nadzór nad zrealizowanymi zielonymi inwestycjami. Wiosna była mocno spóźniona, ale spacerują ul. Wschodnią czy Jaracza można się przekonać, że Łódź się zazielenia – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Warto podkreślić, że firmy, które współpracują z miastem w zakresie zazieleniania centrum miasta gwarantują, że projekty są przemyślane, a zieleń właściwie dobrana do warunków w poszczególnych lokalizacjach. Zadanie wykonawców nie ogranicza się tylko do zaprojektowania i posadzenia roślin – odpowiadać będą również za wieloletnią opiekę i pielęgnację zieleni.

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO - fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... więcej

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina - fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... więcej

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. więcej

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... więcej

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... więcej

Kontakt