Nie Praga, nie Berlin. Łódź najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu w Europie

Łódź została wybrana najbardziej przyjaznym miejscem dla biznesu we wschodzącej Europie w ramach Future of Emerging Europe Awards 2021.

Łódź znalazła się na czele listy miast przyjaznych dla biznesu (Business-Friendly Perception Index), która powstała jako rezultat prac jury, w skład którego wchodzi ponad 100 globalnych ekspertów z dziedziny bezpośrednich inwestycji zagranicznych, doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji. Grupa ta dokonała oceny 100 miast wschodzącej Europy powyżej 200 tys. mieszkańców oraz stolic Czarnogóry – Podgoricy i Kosowa – Prisztiny, które nie osiągają tego pułapu liczebności mieszkańców.

Andrew Wrobel, założyciel Emerging Europe i koordynator rankingu, podkreśla, że Łódź zdobyła wyróżnienie jako pierwsze miasto niebędące stolicą od początku przeprowadzania rankingu, tj. od 2019 r. Wśród miast, które znalazły się w pierwszej piątce za Łodzią są: Praga, Ljubljana, Budapeszt (zeszłoroczny zwycięzca), a stawkę zamyka Kijów.

Eksperci, którzy dokonywali wyboru, mieli za zadanie wybrać 5 miast w każdej z ośmiu kategorii: marka; potencjał ekonomiczny; klimat biznesowy; pula talentów; rozwój smart city; infrastruktura i łączność; jakość życia; wsparcie lokalnych władz. 

Ponad 10 proc miast ujętych w rankingu nie zostało zauważonych przez żadnego respondenta. Z raportu wynika, że w ogólnej statystycznej analizie co czwarty ekspert wybrał Łódź. To pokazuje jak wielu doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej jest świadomych potencjału miasta.

Oprócz pierwszego miejsca w głównej kategorii rankingu, Łódź wygrała także kategorie klimat biznesowy i wsparcie lokalnych władz.

Future of Emerging Europe Awards 2021 to czwarta edycja programu wyróżnień osób, organizacji prywatnych i państwowych, a także programów i inicjatyw. Rozdanie nagród zaplanowane jest na wrzesień w Brukseli.

Polecane aktualności

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Retro samochody, muzyka dixieland i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30.... więcej

Wystawa „Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981" na ulicy Piotrkowskiej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Wystawa w 40. rocznicę największego w Polsce marszu głodowego

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej stanęła wystawa poświęcona największemu w Polsce marszowi głodowemu, który... więcej

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Małgorzata Loeffler / ZIM

Efektywne i ekologiczne zarządzanie odpadami w Łodzi. Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni... więcej

Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ i Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej -  fot. UMŁ

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Po wstępnej opinii wydziałów i... więcej

Startuje Łódzki Rower Publiczny 2.0

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od soboty 31 lipca skorzystamy z pierwszych rowerów nowego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego.... więcej

Kontakt