Nie Praga, nie Berlin. Łódź najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu w Europie

Łódź została wybrana najbardziej przyjaznym miejscem dla biznesu we wschodzącej Europie w ramach Future of Emerging Europe Awards 2021.

Łódź znalazła się na czele listy miast przyjaznych dla biznesu (Business-Friendly Perception Index), która powstała jako rezultat prac jury, w skład którego wchodzi ponad 100 globalnych ekspertów z dziedziny bezpośrednich inwestycji zagranicznych, doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji. Grupa ta dokonała oceny 100 miast wschodzącej Europy powyżej 200 tys. mieszkańców oraz stolic Czarnogóry – Podgoricy i Kosowa – Prisztiny, które nie osiągają tego pułapu liczebności mieszkańców.

Andrew Wrobel, założyciel Emerging Europe i koordynator rankingu, podkreśla, że Łódź zdobyła wyróżnienie jako pierwsze miasto niebędące stolicą od początku przeprowadzania rankingu, tj. od 2019 r. Wśród miast, które znalazły się w pierwszej piątce za Łodzią są: Praga, Ljubljana, Budapeszt (zeszłoroczny zwycięzca), a stawkę zamyka Kijów.

Eksperci, którzy dokonywali wyboru, mieli za zadanie wybrać 5 miast w każdej z ośmiu kategorii: marka; potencjał ekonomiczny; klimat biznesowy; pula talentów; rozwój smart city; infrastruktura i łączność; jakość życia; wsparcie lokalnych władz. 

Ponad 10 proc miast ujętych w rankingu nie zostało zauważonych przez żadnego respondenta. Z raportu wynika, że w ogólnej statystycznej analizie co czwarty ekspert wybrał Łódź. To pokazuje jak wielu doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej jest świadomych potencjału miasta.

Oprócz pierwszego miejsca w głównej kategorii rankingu, Łódź wygrała także kategorie klimat biznesowy i wsparcie lokalnych władz.

Future of Emerging Europe Awards 2021 to czwarta edycja programu wyróżnień osób, organizacji prywatnych i państwowych, a także programów i inicjatyw. Rozdanie nagród zaplanowane jest na wrzesień w Brukseli.

Polecane aktualności

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Kontakt