Piesi pierwsi na pasach! Zmieniają się przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym

Od 1 czerwca następuje nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym. Zmieniają one uprawnienia pieszych. Będą oni mieli bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami, ale też nie będą mogli w trakcie przechodzenia przez pasy korzystać m.in. ze smartfonów czy słuchać muzyki.

- Pierwszą istotną zmianą jest to, że pieszy, który dochodzi do przejścia będzie miał pierwszeństwo, a nie musi już na nim być. Czujnością muszą wykazać się zatem kierujący pojazdami. Ten przywilej dla pieszych nie dotyczy jedynie przechodzenia przez torowisko. Tutaj wciąż tramwaj ma pierwszeństwo. Piesi, dostają od ustawodawcy pewne przywileje, ale też i zakazy. Korzystanie z telefonów, czy innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, jezdni czy torowisko, często ogranicza pieszym obserwacje tego, co dzieje się w ruchu drogowym. Teraz będzie to zakazane. Osoba, która będzie zapatrzona w ekran swojego smartfona, tabletu czy będzie słuchać muzyki na słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko, już popełnia wykroczenie, za które może otrzymać mandat w wysokości 500 zł – powiedziała Joanna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Łódzkie przejścia dla pieszych i respektowanie nowych przepisów przez uczestników ruchu drogowego kontrolować będą też funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi.

- Przypominamy i uczulamy pieszych o zmianie tych przepisów. Jak niestety widzimy, także nasi kochani mieszkańcy korzystają z urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez jezdnię, stanowiąc realne zagrożenie, przede wszystkim dla siebie. Już od jutra strażnicy miejscy będą zwracać szczególną uwagę wszystkich uczestników ruchu drogowego. Będą to interwencje funkcjonariuszy prowadzących patrole. Będą przypominać, napominać, a jeśli trzeba będzie i karać mandatami - dodała Joanna Prasnowska.

Nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym ujednolica także dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Dotychczas, rozróżniano ją w zależności od pory doby. W dzień dopuszczalną prędkością było 50 km/h, zaś w nocy 70 km/h. Teraz obowiązywać będzie zawsze maksymalna prędkość nieprzekraczająca 50 km/h.

Zmiany dotkną także poruszających się samochodami po autostradach i drogach ekspresowych. Wprowadzony został minimalny odstęp między pojazdami poruszającymi się tym samym pasem ruchu. Odległość między samochodami wynosić ma połowę prędkości samochodu jadącego za poprzedzającym autem.

Polecane aktualności

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Retro samochody, muzyka dixieland i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30.... więcej

Wystawa „Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981" na ulicy Piotrkowskiej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Wystawa w 40. rocznicę największego w Polsce marszu głodowego

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej stanęła wystawa poświęcona największemu w Polsce marszowi głodowemu, który... więcej

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Małgorzata Loeffler / ZIM

Efektywne i ekologiczne zarządzanie odpadami w Łodzi. Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni... więcej

Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ i Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej -  fot. UMŁ

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Po wstępnej opinii wydziałów i... więcej

Startuje Łódzki Rower Publiczny 2.0

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od soboty 31 lipca skorzystamy z pierwszych rowerów nowego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego.... więcej

Kontakt