Nowe przestrzenie to nowe możliwości w łódzkiej kulturze

Nowe przestrzenie to nowe możliwości. Jak wygląda łódzka kultura po epidemii i jakie atrakcje czekają gości wyremontowanych domów kultury? Zapraszamy na prezentację wakacyjnej oferty.

DK 502
Nasze domy kultury to miejsca integrujące lokalną społeczność, otwarte na potrzeby nie tylko najmłodszych łodzian, ale również seniorów. Mam nadzieję, że nowa oferta przyciągnie do naszych placówek nową publiczność.

– Nasze domy kultury to miejsca integrujące lokalną społeczność, otwarte na potrzeby nie tylko najmłodszych łodzian, ale również seniorów. Mam nadzieję, że nowa oferta przyciągnie do naszych placówek nową publiczność. Wyremontowane przestrzenie w Domy Kultury „502” na Widzewie, OK „Górna” czy Poleskim Ośrodku Sztuki, to profesjonalne sale i doskonale wyposażone przestrzenie edukacyjne. Domy Kultury stają się nowoczesnymi placówkami, które są miejscami spotkań lokalnych artystów, animatorów czy edukatorów. Zapraszam łodzian, aby odwiedzili najbliższy osiedlowy dom kultury, bo naprawdę warto – mówi Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

W ramach projektu „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” wyremontowane zostały trzy budynki od piwnic aż po dach, przeprowadzona została także termomodernizacja. Ponadto zakupione zostało wyposażenie, m.in. sprzęt nagłaśniający, komputerowy, oświetleniowy, meble. Modernizacje techniczne w instytucjach pozwolą na wprowadzenie nowych, dostępnych dla wszystkich form zajęć.

Ośrodek Kultury Górna wzbogacił się o nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, sale warsztatowe i garderobę. W zmodernizowanej placówce – w jednej z sal w piwnicy – utworzone zostało miejsce o charakterze klubowym. Będzie to interdyscyplinarna przestrzeń aktywizacji czasu wolnego, obejmująca różnorodne formy: teatr, taniec, muzykę, historię Łodzi, pedagogikę zabawy. Działalność klubu będzie skierowana do młodych mieszańców, także tych mających na co dzień utrudniony dostęp do kultury.

– Ośrodek Kultury Górna długo czekał, by móc otworzyć swoje drzwi dla wszystkich mieszkańców Łodzi. Zapraszamy dzieci, młodzież i seniorów na cały cykl wakacyjnych wydarzeń. Dla najmłodszych „Lato w ogrodzie”– to zajęcia artystyczne, taneczne, gry planszowe, integracyjne oraz XXL – odbywające się od poniedziałku do piątku. Dla seniorów co piątek gimnastyka ciała i umysłu, spotkania literackie, kabaret oraz dwie potańcówki. Oprócz Górnej działamy też na Olechowie. Tam też odbywają się zajęcia dla najmłodszych. Działamy też na Księżym Młynie w ramach Targów Staroci z Fundacją Przędzalnia Sztuki. Będziemy przez całe wakacje nadrabiać czas, gdy nie mogliśmy się spotykać ze sobą – mówi Agata Dawidowicz, dyrektor Ośrodka Kultury Górna.

Uczestnicy zajęć Domu Kultury „502” na Widzewie z pewnością ucieszą się z nowej galerii na tarasie, nowych pracowni, zmodernizowanych sal warsztatowych oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Natomiast w zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki, w przepięknie odrestaurowanym modernistycznym budynku powstały pracownie kreatywne, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz kącik dla rodzin z dziećmi. Powstała tu także pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Przebudowane są ciągi komunikacyjne, by z pracowni z łatwością mogły korzystać osoby mające problemy ze swobodnym przemieszczaniem się. W ramach remontu odnowiono także taras od strony ogrodu, na którym powstanie letnia scena muzyczna oraz kino plenerowe. 

– Zapraszamy a Widzew, długo czekaliśmy aż znów będzie można spotkać się w realu. Przez cały czas lockdownu przygotowywaliśmy produkcje online, ale nie po to są domy kultury. Znów możemy szeroko otworzyć drzwi i zaprosić wszystkie grupy wiekowe, od najmłodszych do najstarszych. Mamy dla nich przygotowaną pełną ofertę zajęć, które będą odbywały się przez całe wakacje. To są zajęcia taneczne, plastyczne, teatralne oraz zajęcia muzyczne. Otrzymaliśmy dofinansowanie do projektu „Mały książkomaniak” – to świetny projekt czytelniczy dla dzieci, który będzie trwał przez całe wakacje. Zapraszamy do nas, bo oprócz wakacyjnych warsztatów dla dzieci i seniorów, przez cały czas prowadzimy nasze stałe zajęcia kursowe z różnych dziedzin sztuki – dodaje Dorota Kaniewska, dyrektor Widzewskich Domów Kultury.

Projekt „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” obejmuje inwestycje w trzech łódzkich placówkach:

  • Dom Kultury „502"(ul. A. Sacharowa 18) – koszt inwestycji 2,5 mln zł
  • Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a) – 3,2 mln zł
  • Ośrodek Kultury „Górna" (ul. Siedlecka 1) – 2,62 mln zł

Beneficjentem projektu jest Miasto Łódź. Zadanie dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

Projekt miał na celu poszerzenie oferty kulturalnej miasta, poprawę dostępu do kultury i umożliwienie odbiorcom różnorodnych form uczestniczenia. Nowe przyjazne i funkcjonalne przestrzenie dla dzieci oraz dorosłych już czekają.

Wartość projektu to łącznie 8,31 mln zł, w tym 5,21 mln zł dofinansowania z UE.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

Kontakt