Nowe przestrzenie to nowe możliwości w łódzkiej kulturze

Nowe przestrzenie to nowe możliwości. Jak wygląda łódzka kultura po epidemii i jakie atrakcje czekają gości wyremontowanych domów kultury? Zapraszamy na prezentację wakacyjnej oferty.

DK 502
Nasze domy kultury to miejsca integrujące lokalną społeczność, otwarte na potrzeby nie tylko najmłodszych łodzian, ale również seniorów. Mam nadzieję, że nowa oferta przyciągnie do naszych placówek nową publiczność.

– Nasze domy kultury to miejsca integrujące lokalną społeczność, otwarte na potrzeby nie tylko najmłodszych łodzian, ale również seniorów. Mam nadzieję, że nowa oferta przyciągnie do naszych placówek nową publiczność. Wyremontowane przestrzenie w Domy Kultury „502” na Widzewie, OK „Górna” czy Poleskim Ośrodku Sztuki, to profesjonalne sale i doskonale wyposażone przestrzenie edukacyjne. Domy Kultury stają się nowoczesnymi placówkami, które są miejscami spotkań lokalnych artystów, animatorów czy edukatorów. Zapraszam łodzian, aby odwiedzili najbliższy osiedlowy dom kultury, bo naprawdę warto – mówi Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

W ramach projektu „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” wyremontowane zostały trzy budynki od piwnic aż po dach, przeprowadzona została także termomodernizacja. Ponadto zakupione zostało wyposażenie, m.in. sprzęt nagłaśniający, komputerowy, oświetleniowy, meble. Modernizacje techniczne w instytucjach pozwolą na wprowadzenie nowych, dostępnych dla wszystkich form zajęć.

Ośrodek Kultury Górna wzbogacił się o nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, sale warsztatowe i garderobę. W zmodernizowanej placówce – w jednej z sal w piwnicy – utworzone zostało miejsce o charakterze klubowym. Będzie to interdyscyplinarna przestrzeń aktywizacji czasu wolnego, obejmująca różnorodne formy: teatr, taniec, muzykę, historię Łodzi, pedagogikę zabawy. Działalność klubu będzie skierowana do młodych mieszańców, także tych mających na co dzień utrudniony dostęp do kultury.

– Ośrodek Kultury Górna długo czekał, by móc otworzyć swoje drzwi dla wszystkich mieszkańców Łodzi. Zapraszamy dzieci, młodzież i seniorów na cały cykl wakacyjnych wydarzeń. Dla najmłodszych „Lato w ogrodzie”– to zajęcia artystyczne, taneczne, gry planszowe, integracyjne oraz XXL – odbywające się od poniedziałku do piątku. Dla seniorów co piątek gimnastyka ciała i umysłu, spotkania literackie, kabaret oraz dwie potańcówki. Oprócz Górnej działamy też na Olechowie. Tam też odbywają się zajęcia dla najmłodszych. Działamy też na Księżym Młynie w ramach Targów Staroci z Fundacją Przędzalnia Sztuki. Będziemy przez całe wakacje nadrabiać czas, gdy nie mogliśmy się spotykać ze sobą – mówi Agata Dawidowicz, dyrektor Ośrodka Kultury Górna.

Uczestnicy zajęć Domu Kultury „502” na Widzewie z pewnością ucieszą się z nowej galerii na tarasie, nowych pracowni, zmodernizowanych sal warsztatowych oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Natomiast w zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki, w przepięknie odrestaurowanym modernistycznym budynku powstały pracownie kreatywne, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz kącik dla rodzin z dziećmi. Powstała tu także pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Przebudowane są ciągi komunikacyjne, by z pracowni z łatwością mogły korzystać osoby mające problemy ze swobodnym przemieszczaniem się. W ramach remontu odnowiono także taras od strony ogrodu, na którym powstanie letnia scena muzyczna oraz kino plenerowe. 

– Zapraszamy a Widzew, długo czekaliśmy aż znów będzie można spotkać się w realu. Przez cały czas lockdownu przygotowywaliśmy produkcje online, ale nie po to są domy kultury. Znów możemy szeroko otworzyć drzwi i zaprosić wszystkie grupy wiekowe, od najmłodszych do najstarszych. Mamy dla nich przygotowaną pełną ofertę zajęć, które będą odbywały się przez całe wakacje. To są zajęcia taneczne, plastyczne, teatralne oraz zajęcia muzyczne. Otrzymaliśmy dofinansowanie do projektu „Mały książkomaniak” – to świetny projekt czytelniczy dla dzieci, który będzie trwał przez całe wakacje. Zapraszamy do nas, bo oprócz wakacyjnych warsztatów dla dzieci i seniorów, przez cały czas prowadzimy nasze stałe zajęcia kursowe z różnych dziedzin sztuki – dodaje Dorota Kaniewska, dyrektor Widzewskich Domów Kultury.

Projekt „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” obejmuje inwestycje w trzech łódzkich placówkach:

  • Dom Kultury „502"(ul. A. Sacharowa 18) – koszt inwestycji 2,5 mln zł
  • Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a) – 3,2 mln zł
  • Ośrodek Kultury „Górna" (ul. Siedlecka 1) – 2,62 mln zł

Beneficjentem projektu jest Miasto Łódź. Zadanie dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

Projekt miał na celu poszerzenie oferty kulturalnej miasta, poprawę dostępu do kultury i umożliwienie odbiorcom różnorodnych form uczestniczenia. Nowe przyjazne i funkcjonalne przestrzenie dla dzieci oraz dorosłych już czekają.

Wartość projektu to łącznie 8,31 mln zł, w tym 5,21 mln zł dofinansowania z UE.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO -  fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... więcej

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina -  fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... więcej

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. więcej

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... więcej

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... więcej

Kontakt