Dlaczego rząd nie chce postawić ekranów na S14?

Odmowa zbudowania zjazdu do Łodzi na węźle Łódź Teofilów okazuje się nie być jedynym problemem związanym z budową S14. Mieszkańcy Zielonego Romanowa skarżą się, że rząd planuje poprowadzić trasę tuż pod ich oknami, a jednocześnie nie przewiduje w projekcie postawienia ekranów akustycznych. Radni Rady Miejskiej apelują do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o uwzględnienie próśb mieszkańców w ostatecznej realizacji inwestycji.

Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Chcielibyśmy opowiedzieć o problemie, z którym zwrócili się do nas mieszkańcy Zielonego Romanowa, konkretnie ul. Ogrody Romanów. To jest osiedle leżące na skraju Łodzi, tuż przy granicy z Aleksandrowem. Tam, już na terenie gminy Aleksandrów, ale dokładnie na styku z tymi domami, jest budowany wyjazd z węzła Łódź Teofilów, w stronę Aleksandrowa. Nie chcemy już mówić o dłuższej historii tego wyjazdu, ale to przez jakiś czas będzie jedyny wyjazd z tego węzła, co będzie skutkować mocno zwiększonym ruchem na tym wyjeździe. Mieszkańcy zwrócili się do nas z problemem tego, że, o ile pierwotnie projekt zakładał ekrany akustyczne przy tym wyjeździe, o tyle teraz ekranów ma tam nie być. Bezpośrednio przy domach, jest planowany wlot na ulicę w Aleksandrowie i S14. Będzie tam duży ruch, ciężkie pojazdy będą hamować i to budzi niepokój mieszkańców.

Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Bardzo ważnym aspektem braku tych ekranów akustycznych jest to, że hałas jest jednym z rodzajów zanieczyszczenia środowiska. Jest on nie tylko uciążliwy dla tych mieszkańców, ale również do bardzo wielu schorzeń, co zostało niejednokrotnie udowodnione. Długotrwałe narażenie na hałas powoduje bardzo wiele schorzeń, a mieszkańcy Zielonego Romanowa, którzy będą mieszkali przy tej inwestycji, będą narażeni na hałas przez 24 godziny na dobę. Mamy nadzieję, że rząd jednak zmieni te plany i włączy ekrany akustyczne do planów tej inwestycji, a mieszkańcy Zielonego Romanowa będą się cieszyli ciszą.

Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Wiemy, że są procedury uzupełniania ekranów po zakończeniu inwestycji, te procedury miały zastosowanie przy drodze przy autostradzie A1, ale, mimo wszystko, to co mieszkańcy tamtych okolic się nasłuchali tego hałasu, który im bardzo przeszkadzał jest bardzo niedogodne. I dlatego chcielibyśmy, aby na Zielonym Romanowie, na ul. Ogrody Romanów uniknąć takiej sytuacji. Stąd zwracamy się do GDDKiA, do rządu, aby jednak te ekrany, zgodnie z pierwotnym planem, wybudować. Zawsze można złożyć pewne zamówienia uzupełniające, a głos mieszkańców powinien zostać uwzględniony.

Polecane aktualności

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Kontakt