Kończy się generalna przebudowa kolejnej kamienicy na ulicy Gdańskiej

Kiedyś była domem robotników z fabryki Poznańskiego, teraz są w niej nowoczesne mieszkania i zielone podwórko. Kończymy generalną przebudowę kolejnej kamienicy przy ul. Gdańskiej.

Zabytkowa kamienica przy ul. Gdańskiej 1
Budynek wyposażony został w całkowicie nowe instalacje elektryczne, teletechniczne, nowoczesną instalację centralnego ogrzewania wraz z węzłem podłączonym do sieci cieplnych, instalacje wody i kanalizacji oraz instalację gazową.

Zabytkowa kamienica przy ul. Gdańskiej 1 odzyskała dawny blask. Nieruchomość składa się z dwóch kamienic - trzykondygnacyjnego budynku frontowego zbudowanego przed rokiem 1894 z użytkowym poddaszem, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków oraz dwukondygnacyjnej oficyny. Całość wchodzi w skład zespołu dawnych domów robotniczych Izraela Poznańskiego dzieląc z nimi wewnętrzny dziedziniec.

– Budynek wyposażony został w całkowicie nowe instalacje elektryczne, teletechniczne, nowoczesną instalację centralnego ogrzewania wraz z węzłem podłączonym do sieci cieplnych, instalacje wody i kanalizacji oraz instalację gazową. Każde mieszkanie ma nową łazienkę z glazurą i terakotą oraz kompletną armaturą łazienkową. Na klatce schodowej wykonano renowację zachowanych elementów historycznych, pozostałe stopnie i podstopnie wymieniono, odnowiono balustrady, cała kamienica zyskała nową (na wzór historycznej) stolarkę okienną. Jesteśmy już na końcowym etapie prac – wszystkie nasze zadania zakończymy w sierpniu tego roku – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W kamienicy powstaje 12 mieszkań komunalnych oraz 4 mieszkania chronione dla osób wychodzących z pieczy zastępczej. Na podwórzu powstanie sąsiedzka przestrzeń z zielonym skwerem.

Na zielonym skwerze zasadzone zostaną:

  • rododendron Burgundula – 9 szt.
  • tawułka Irrlicht – 168 szt. (14 mkw.)
  • tawułka Gloria Purpurea – 132 szt. (11 mkw.)
  • kopytnik pospolity – 106 szt. (6,6 mkw.)

– Rewitalizacja tej kamienicy obfitowała w różnego rodzaju odkrycia i znaleziska – natrafiliśmy na liczne sztukaterie, polichromie, mazerunki oraz drewnianą podłogę w ręcznie malowane wzory florystyczne, która po konserwacji trafiła do Lapidarium Detalu Architektonicznego przy al. Kościuszki – dodaje Olga Kassyańska.

– Budynek poddaliśmy gruntownemu remontowi. Odnowiliśmy elewację od strony ul. Gdańskiej oraz od strony rozległego podwórka dzielonego z famułami przy ul. Ogrodowej 26. Wewnątrz budynku wymieniliśmy wszystkie instalacje. Na klatce schodowej można podziwiać odtworzone, a w dwóch miejscach odrestaurowane, polichromie ścienne. Zachowaliśmy i odnowiliśmy zabytkową drewnianą klatkę schodową. Mieszkania komunalne zostały wykonane w standardzie deweloperskim, a do 4 mieszkań chronionych można od razu się wprowadzać. Na przynależącej tej nieruchomości części podwórka utworzyliśmy niewielki skwer, na którym posadziliśmy ponad 400 sztuk zieleni niskiej. Skwer powstał w miejscu wyburzonej oficyny, która nie nadawała się do remontu – mówi Igor Kobus, inżynier kontraktu.

Wartość tej inwestycji to 5,98 mln zł.

W latach 1879-1896 Izrael Poznański zbudował osiedle mieszkaniowe dla swoich robotników według projektu Hilarego Majewskiego i Franciszka Chełmińskiego. Budynki mieściły się po obu stronach ulicy Gdańskiej i przy ulicy Ogrodowej. Na osiedlu mieszkało około 1000 robotników wraz z rodzinami. Jednym z takich domów była kamienica przy ulicy Gdańskiej 1.

Projekt pn. „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

Kontakt