Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Przemówienie prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej z dzisiejszej, absolutoryjnej sesji Rady Miejskiej.

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Szanowni Państwo Radni

Panie Przewodniczący

 

Za nami wyjątkowy rok. Rok, jakiego się nie spodziewaliśmy, rok, którego nikt nie przewidział.

Szczegółowe informacje dotyczące finansów miasta przekaże Państwu za chwilę Pan Skarbnik, ja natomiast mogę Państwu powiedzieć, że biorąc pod uwagę ekstraordynaryjne okoliczności w jakich się znaleźliśmy sytuacja finansowa miasta jest dobra, wskaźniki są na stabilnym poziomie i z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Pandemia, przy braku wymiernej i realnej pomocy rządu dla samorządów oraz instrumentalne upolitycznienie procesu przyznawania rządowych dotacji wymusiły na nas pewne ograniczenia w wydatkach bieżących oraz inwestycjach. Mimo to utrzymaliśmy ciągłość największych miejskich projektów, zachowaliśmy tempo inwestycji, które są kołem zamachowym gospodarki.

Nadal jesteśmy liderem rewitalizacji w Polsce,  inwestujemy w transport, rozwój ekologicznej komunikacji, w zielone projekty, które poprawiają jakość i komfort życia w Łodzi.

Co prawda zostaliśmy zmuszeni do zwiększenia planowanego pierwotnie poziomu deficytu, zmniejszyła się w stosunku do lat ubiegłych nadwyżka operacyjna miasta, ale ocena naszych finansów  przez zewnętrznych ekspertów jest nadal pozytywna. Zarówno RIO w Łodzi jak i niezależny Biegły Rewident  w zakresie naszych sprawozdań za 2020 r wydały opinie pozytywne. Również  ostatnia ocena  firmy ratingowej S&P pozostała na niezmienionym, wysokim poziomie BBB+ z prognozą stabilną.

Chciałabym także podziękować Komisom Rady Miejskiej w Łodzi za pozytywne opinie wykonania naszego budżetu. W szczególności Komisji Rewizyjnej za wnikliwą analizę i skierowanie wniosku o udzielenie mi Absolutorium. Traktuję to jako docenienie wysiłków wszystkich moich współpracowników i urzędników w 2020 roku.

To był ciężki rok, ale nie czekaliśmy z założonymi rękami. W czasie największego kryzysu od lat przygotowaliśmy, jako jedno z nielicznych miast w Polsce i Europie, nowa strategię rozwoju. Kilka miesięcy temu przewidzieliśmy stopniowy powrót do nowej normalności. Przygotowaliśmy plan, który ma zapewnić naszemu miastu jak najlepszy start w post-pandemicznej rzeczywistości, który pozwoli zyskać przewagi nad innymi miastami w naszej części Europy.

 

Szanowni Państwo,

ostatnie kilkanaście miesięcy pokazało, jak bardzo zależni jesteśmy od wydarzeń, na które nie mamy wpływu. Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak bardzo rząd PIS boi się wolnych, niezależnych samorządów, jak łatwo wyciąga rękę po pieniądze mieszkańców Łodzi, jak mało daje w zamian.

W tej sytuacji, musimy dalej robić swoje. Trzymać się przyjętych założeń, reagować na potrzeby zgłaszane przez łodzian. Mam głęboką nadzieję, że jeśli świat ostatecznie przezwycięży zagrożenia związane z wirusem covid-19, a rząd wycofa się z najbardziej szkodliwych dla samorządów pomysłów, w przyszłym roku będę miała dla Państwa lepsze wiadomości. 

Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi

Polecane aktualności

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Kontakt