Wakacje w Łodzi: morze kultury, góry rozrywki!

Ponad sześćset wydarzeń kulturalnych – tak wyjątkowo bogaty program wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych uaktywni łodzian przez najbliższe dwa letnie miesiące. Miejskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz łódzcy artyści i animatorzy przygotowali bardzo różnorodną ofertę: teatralną, koncertową i filmową.

Wakacje w mieście

Nie zabraknie wydarzeń dla dzieci i młodzieży, a także atrakcji dla fanów spacerów z przewodnikami po mieście, warsztatów, pikników czy potańcówek. Wiele z wydarzeń jest bezpłatnych, a te, które są biletowane, mają przystępną cenę.

Nadchodzące wakacje w mieście będą inne niż dotychczas – wypełnione bardzo dużą liczbą wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które pozwolą łodzianom cieszyć się miejskim latem ze zdwojonym apetytem na wychodzenie z domu i uczestniczenie na żywo w spektaklach teatralnych i filmowych, koncertach czy warsztatach. W mieście odbędzie się niemal sto dwadzieścia koncertów, trzydzieści spektakli, sto dwadzieścia projekcji filmowych, dwieście warsztatów, spacerów miejskich, kursów i hobbystycznych szkoleń. Dzieci także nie będą się nudzić – czeka na nich sto propozycji, które skutecznie przegonią nudę.

Program „Wakacje w mieście” jest także zaproszeniem dla wszystkich bliskich oraz znajomych, którzy mieszkają w różnych częściach Polski. Festiwale, niektóre o zasięgu międzynarodowym, koncerty, spotkania z historią czy seanse filmowe, które są bezpłatne, to doskonały powód, aby odwiedzić Łódź turystycznie, spotkać się ze znajomymi czy członkami rodzin i wspólnie z łodzianami czerpać inspiracje z kultury.

Koncerty

Pop, jazz, nowe brzmienia, hip hop, koncerty pod chmurką czy we wnętrzach, a może wielkie gwiazdy muzyczne światowego formatu? Tak bogatą skalą dźwięków zabrzmi Łódź wakacyjnie, co oznacza także i bogactwo wydarzeń muzycznych.

Latem będzie można uczestniczyć w koncertach, na których wystąpią m.in.: Kasia Nosowska, Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Kuba Badach, Kwiat Jabłoni, Daria Zawiałow, Artur Rojek, MROZU, Ania Dąbrowska, Sanah, Bitamina, Miętha i Vito Bambino.

W Ogrodach Geyera pojawi się KĘKĘ oraz Beata i BAJM, Stachursky, Żabson, Paluch, Bass Astral oraz Guzior i Lady Pank.

Letnia Akademia Jazzu zaprasza na koncerty takich artystów jak: Saturn Jazz Band, EABS, Leszek Możdżer, Kwaśny Deszcz, Szymańda Quartet, Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin, Amalia Umeda Quartet, Maciej Obara, Dominik Wania i Atom String Quartet.

W Klubie Wytwórnia odbędą się także koncerty PRO8L3M i Lao Che.

Letnisko zaprasza na wydarzenia muzyczne, w których udział wezmą m.in.: Fisz Emade, KAMP, Baranovski, Kwiat Jabłoni, Rosalie, Paulina Przybysz, Ten Typ Mes, Te-Tris, Eldo, Marek Dyjak, Natalia Szroeder i Sorry Boys.

W Atlas Arenie 3 sierpnia wystąpi gwiazda latino popu - Enrique Iglesias i będzie to jedyny jego koncert w Polsce.

Spektakle teatralne

Wśród wydarzeń teatralnych największym będzie jeden z najważniejszych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży w Polsce – X Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela, który potrwa od 2 do 11 lipca. W jego ramach Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza na spektakle na żywo i w formie transmisji on-line oraz na otwarte panele dyskusyjne, różnorodne spotkania warsztatowe i koncerty, które zapewnią wszystkim codzienną dawkę dobrej energii. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest hasło: „Naturatyka”.

Z kolei Teatr Chorea przygotował 10. jubileuszową edycję festiwalu teatralnego "Retrospektywy" i kilkanaście różnorodnych wydarzeń teatralnych, które odbędą się pomiędzy 20 a 29 sierpnia. Wszystkie łączy hasło: "Spotkanie / Wspólnota / Święto".

Na widzów czekać będą także teatry: Arlekin, Powszechny, Mały oraz Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka i Fundacja Teatru Scena Poczekalnia.

Filmy

Jeśli wakacje, to łódzka tradycja kulturalna przywołuje kino pod chmurką i największą imprezę filmową w mieście – TME Polówka. Tegoroczna edycja jest bezkonkurencyjna: 120 pokazów filmowych w czternastu lokalizacjach Łodzi, takich jak: EC1, park przy Stawach Stefańskiego, Poleski Ośrodek Sztuki, Fabryka Sztuki czy Centralne Muzeum Włókiennictwa. Każdego wakacyjnego dnia, zaraz po zmroku, czyli o 21:00, będą wyświetlane filmy, na które wstęp jest wolny.

Wśród zaplanowanych tytułów są hity, kryminały, klasyka kina światowego, horrory, komedie oraz filmy dla dzieci. Łodzianie zobaczą m.in.: film „Szarlatan” w reż. Agnieszki Holland, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego (film nagrodzony czterema Polskimi Nagrodami Filmowymi „Orły), „La La Land” w reż. Damien Chazelle, „Sekretne życie zwierzaków domowych”, reż. Chris Renaud, Yarrow Cheney, „Portret kobiety w ogniu” w reż. Céline Sciamma, „Sens życia wg Monty Pythona” w reż. Terry Gilliam, Terry Jones, „Parasite” w reż. Joon-ho Bong, „Na noże” w reż. Rian Johnson czy „Toni Erdmann” w  reż. Maren Ade.

Od 25.06 do 27.08 przy Skwerze im. Henryka Dubaniewicza w Łodzi,  w każdy wakacyjny piątek, będzie odbywał się cykl pokazów filmowych, które podobnie jak TME Polówka, są bezpłatne. Projekcje będą rozpoczynać się o 21:00 a każdego dnia, poza jednym filmem pełnometrażowym, zostanie wyświetlony również jeden krótkometrażowy. Wśród tytułów m.in.: "Proxima", "Obraz Pożądania", "Whiplash" i "Dalida. Skazana na miłość". Cykl seansów został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego miasta Łodzi.

Dla dzieci i młodzieży

Ponad 100 wydarzeń kulturalnych zaadresowanych jest do najmłodszych łodzian. Dzieci będą mogły uczestniczyć w spacerach historycznych, spektaklach, koncertach, grach miejskich i warsztatach o różnej tematyce: od artystycznych przez cyrkowe aż do Letniej Akademii Robotyki.

Ośrodek Kultury Górna zaprasza na cykle: "Lato w ogrodzie" i "zGRAJMY się w ogrodzie". Pierwszy to wakacyjna kontynuacja zajęć Małej Akademii Sztuki, ale tym razem w wersji plenerowej. Przez zabawę uczestnicy odkrywać będą poszczególne techniki sztuk plastycznych. A to wszystko pod osłoną zagadek, detektywistycznych poszukiwań i innych twórczych działań. Drugi to propozycja zajęć z wykorzystaniem zabaw integracyjnych, gier planszowych oraz wielkoformatowych gier plenerowych.

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Akademickich przygotował "Kulturalny kwartał: podwórko to nieznana planeta", czyli wakacyjne działania podwórkowe dla dzieci prowadzone  w kwartale ulic Legionów/ Próchnika/ Gdańska/ Zachodnia w terminie od 12 do -25 lipca. Ruch i zabawa na swoim podwórku to propozycja dla dzieci, które pozostają w lipcu w mieście. Wykwalifikowani animatorzy i instruktorzy znajdą sposób na nudę i pokażą młodym łodzianom, jak twórczo odkryć pozornie znaną przestrzeń.

Widzewskie Domy Kultury, w  szczególności Dom Kultury 502, zaprasza dzieci na Letnią Akademię Robotyki z TOTU Akademią, czyli tygodniowe warsztaty z zakresu kodowania, programowania i robotyki. Będą także warsztaty literacko-teatralne "Bajki robotów", realizowane w ramach projektu "IX Mały książkomaniak". Są to zajęcia inspirowane utworami Stanisława Lema, futuryzmem, kosmosem i literaturą science-fiction. Warsztaty mają na celu pobudzić kreatywność dzieci, rozwinąć ich teatralne oraz literackie kompetencje. Poprowadzi je doświadczony animator kultury i aktor teatru Pinokio w Łodzi - Łukasz Bzura.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przygotowało dla dzieci cykl warsztatów plastycznych. Wśród nich m.in.: "Łódzki kolaż'' - stworzenie kolażu, wykorzystując wycinki z gazet, inspirowanego miastem, "Obrazy 3D"  - stworzenie obrazu przestrzennego, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne czy "Rzeźba zero waste" - wykonanie rzeźby wykorzystując przedmioty używane, dając im drugie życie i zamieniając je w dzieło sztuki

Opisy wszystkich letnich wydarzeń oraz informacje na temat biletów, miejsca i godzin rozpoczęcia znajdują się na stronie: lodz.pl/nawakacje

Polecane aktualności

17 nowych, ekologicznych śmieciarek będzie odbierać odpady od łodzian

informacja prasowa

Pierwsze z pojazdów będzie można zobaczyć na ulicach Łodzi już w sierpniu. Kolejne dojadą do nas w... więcej

"Jestem" -  M. Pulik

Jubileuszowy, 10. Festiwal "Retroperspektywy" w Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Pokaz pracy Thomasa Richardsa, legendarnego kontynuatora działań Jerzego Grotowskiego, premierowe:... więcej

Sierpniowe zmiany w komunikacji miejskiej w Łodzi

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Otwarcie ul. Rewolucji, remont torowiska na Politechniki oraz powrót na stałe trasy to powody zmian... więcej

Remont KMP

Wystartowała generalna przebudowa Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

Małgorzata Loeffler / ZIM

Odnowione elewacje i przebudowane wnętrza – wystartowała generalna przebudowa siedziby Komendy... więcej

Karta Łodzianina

Już 150 tys. osób korzysta z Karty Łodzianina

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Do kina lub teatru, na basen, do restauracji, na zakupy lub do lekarza – Kartę Łodzianina warto... więcej

Kontakt