W zabytkowej fabryce przy Tuwima powstaje nowa siedziba Biura Aktywności Miejskiej

W zabytkowej fabryce przy ul. Tuwima 10 trwają intensywne prace wykończeniowe, czyli jak powstaje nowa siedziba Biura Aktywności Miejskiej. Kiedy BAM zacznie swoją działalność i jakie nowe propozycje czekają na mieszkańców Łodzi?

Przebudowa dawnej fabryki przyborów tkackich i maszyn Wagnera przy ul. Tuwima 10 dobiega końca. Fabryka wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem industrialnego charakteru. Gotowa jest już ponadstuletnia ceglana elewacja, a od strony północnej nadbudowano kondygnację z przeszkleniem, dodającym budynkowi lekkości.

– Część budynku posiadać będzie funkcję administracyjno-biurową. Jednak cenniejsza jest dla nas przestrzeń wspólna przeznaczona na budowanie współpracy z łodzianami i łodziankami. Podkreślamy, że Fabryka Aktywności Miejskiej to miejsce, w którym będą odbywały się konsultacje społeczne, warsztaty, konferencje, spotkania z organizacjami pozarządowymi, rzecznikiem ds. seniorów czy pełnomocnikami prezydenta miasta Łodzi. Podpowiemy jak zrealizować inicjatywę lokalną, przybliżymy tematykę budżetu obywatelskiego. Zapraszamy do współpracy mieszkańców z ideami, pomysłami, społecznych aktywistów, przedstawicieli grup sąsiedzkich – mówi Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

– Fabryka Aktywności Miejskiej to miejsce edukacji o mieście i jego dziedzictwie. Ważnym uczestnikiem i adresatem naszych działań będą zarówno seniorzy, jak i młodzież, z którą będziemy się spotykać na warsztatach z edukacji samorządowej oraz edukacji obywatelskiej. W ramach interdyscyplinarnego miejskiego programu społecznego, wyznaczymy kierunki polityki młodzieżowej Łodzi. Bieżąca współpraca i organizacja wydarzeń podejmowana będzie także z Młodzieżową Radą Miejską. Fabryka Aktywności Miejskiej, czyli nasze łódzkie laboratorium wspólnego tworzenia miasta, budowane będzie w oparciu o aktywne uczestnictwo mieszkanek i mieszkańców. To łodzianki i łodzianie są absolutnie kluczowym elementem rozwoju Łodzi – dodaje dyrektor Katarzyna Dyzio.

Przestrzenie wspólne dostępne dla mieszkańców zostaną wyposażone m.in. w komfortowe meble, ekrany projekcyjne, a nawet aneksy kuchenne. Dodatkowo sala spotkań i sala konferencyjna wyposażone będą w klimatyzację.

– Dobiegają końca trwające od lutego 2020 r. prace remontowe w zabytkowej fabryce przyborów tkackich i maszyn Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10. Fabryka wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem jej industrialnego charakteru. Odnowiono ponad stuletnią elewację wydobywając spod tynku jej oryginalne cegły. Od strony północnej nadbudowano również kondygnację z przeszkleniem dodającym jej naturalnego światła i lekkości. Budynek przy ulicy Tuwim 10 będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – przemieszczanie się między piętrami ułatwi nowoczesna winda. Zmianie ulegnie również otocznie budynku. Wokół zabytkowej fabryki dopracowywane jest zielone i ogólnodostępne podwórze z drzewami i niską roślinnością. Stojaki rowerowe, ławki oraz kosze na śmieci będą dopełnieniem miejsca chwilowego odpoczynku – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wartość projektu to blisko 13,5 mln zł.

* * *

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca). W okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego - wszyscy byli spadkobiercami twórcy firmy. Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza na potrzeby handlu i usług. Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku. Niski komin o rzadko spotykanym dziś kwadratowym przekroju został wyremontowany w 2004 r., dodano stalowe obejmy, narożniki i daszek.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt