Łodzianin w podróży. Nowa wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

10 lipca o godz. 15.00 Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy Łodzianin w podróży, która opowiada o tym, dlaczego, jak i dokąd wyjeżdżali mieszkańcy naszego miasta. Pokazuje również w jaki sposób podróże łodzian wpływały na wizerunek i kulturę ich miasta przed 1939 rokiem czy jakie formy aktywności fizycznej najchętniej podejmowali.

Zwiedzający poprzez pryzmat podróży, w które wyruszali mieszkańcy Łodzi przed wybuchem II wojny światowej poznają interesujące pod względem historycznym i turystycznym miejsca na terenie województwa łódzkiego. Wystawa podzielona jest na 7 odrębnych części, które pokazują różne formy i aspekty wyjazdów poza miasto. Wśród nich znajdzie się m.in. dział poświęcony podróżom o charakterze rekreacyjnym łódzkich robotników, okolicznym letniskom, turystyce rowerowej i górskiej  oraz najstarszym w naszym mieście dworcom kolejowym. 

O wystawie powiedziała Małgorzata Moskwa - Wodnicka, wiceprezydent Łodzi:

- To bardzo ciekawa wystawa, nietypowa bo pokazująca normalnych łodzian, niekoniecznie postaci historycznie ważne, w zgoła odmiennych sytuacjach niż te do których przyzwyczaiły nas muzea.  Wystawa Łodzianin w podróży będzie próbą pokazania różnych obliczy podróży mieszkańców naszego miasta do 1939 r. Zamierzeniem kuratorów jest także przybliżenie zwiedzającym najciekawszych obiektów pochodzących z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi związanych z podróżowaniem i wyjazdami turystycznymi mieszkańców naszego miasta do 1939 r. 

Wystawa jest opowieścią o tym dlaczego, jak, i dokąd podróżowali łodzianie. Pokazane zostaną również akcesoria podróżnicze, dokumenty podróżne i bogaty materiał ikonograficzny dotyczący wyjazdów krajowych i zagranicznych. Większość prezentowanych obiektów – zarówno dokumentów (m.in. paszporty uprawniające do opuszczenia kraju, rozkłady jazdy pociągów, bilety), materiał ikonograficzny jak i przestrzenne artefakty – nie były wcześniej wystawiane w Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji znajdzie się kilka unikatowych przedmiotów o dużej wartości historycznej – przewodniki turystyczne, saszetki na koszule, aparaty fotograficzne, kapelusz słomkowy składany w kulkę, ikona podróżna, neseser z gwiazdą Dawida, futerały podróżne na laski i parasole.

Wystawie będzie towarzyszyć program wydarzeń kulturalnych, m.in. oprowadzania kuratorskie, wykłady czy zajęcia dla dzieci. Dodatkowo zaplanowano grę skierowaną do najmłodszych zwiedzających. W przestrzeni wystawy znajdzie się dla nich specjalna strefa edukacyjna, w której zapoznają się z eksponatami i historią/kulturą podróżowania dawnych łodzian, rozwiązując zagadki i wcielając się w rolę obieżyświata przemierzającego Łódź i jej okolice.

Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie internetowej (www.muzeum-lodz.pl) oraz Facebooku oraz Instagramie Muzeum Miasta Łodzi. 

Wystawa będzie prezentowana w okresie 10.07.2021 r. – 15.11.2021 r.

Wstęp na wystawę będzie biletowany. Bilety wstępu: 5 zł normalny/ 3 zł ulgowy, z Kartą Łodzianina: 3 zł normalny/ 1 zł ulgowy.

 

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu z Miasta Łódź. Koszt wystawy: 30.000 zł.

Polecane aktualności

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

Kontakt