Krótkie formy wielkiego ekranu – letni festiwal filmowy

Prezentowane podczas On Art Film Festival krótkie metraże powstały w czasie ostatnich dwóch lat. Podczas pokazów w pubie kulturalnym Pop'n'Art przy Placu Wolności widzowie będą mogli zobaczyć historie współczesne w najbardziej klasycznej z filmowych form.

Krótkometrażówki wszystkich możliwych gatunków. Animacje,  fabuły, dokumenty, filmy operatorskie. Krótki metraż to właściwie początek kina. W końcu powszechnie uznawany za początek kina „Wjazd pociągu na stację” braci Lumiere trwał całe 50 sekund.

Krótkometrażowe filmy art house-owe operują formą, ekspresją, jedyną tylko tej długości filmu  dostępną narracją. On Art Film Festival zaprezentuje publiczności nie tylko kino eksperymentalne ale także znane z galerii video-arty czy audio zapisy performance. Nie sposób się znudzić.

Przy czym krótkometrażowy film to zawsze kino mocno autorskie. Szybki lub właśnie odwrotnie powolny montaż, tematyzujące treść filmu zdjęcia, eksponowanie formy traktowanej jako treść. Wszystko to sprawia, że widz nie może pozostać obojętny. Art House-owe krótkometrażówki angażują wszystkie możliwe kanały percepcji odbiorcy. Krótki metraż to jedyna forma filmowa w której undergroundowe, offowe kino ma siłę równą mainstreamowi. Tu liczy się pasja twórców a nie milionowe budżety domów produkcyjnych. Powstałe w kameralnych warunkach produkcje wygrywają oryginalnym ujęciem tematu lub sposobem przedstawienia problemu. Wreszcie to po prostu czysta rozrywka dla amatorów światła, obrazu, kadru, dźwięku, słowa czy zwyczajnie kojącej abstrakcji.

W programie nie zabraknie artystycznej filmowej odpowiedzi na panującą na świecie pandemię. Pokazy począwszy od 7 lipca odbywać się będą w każdą środę od godziny 20.00. (jedynie 15.07 jest to czwartek) w przestrzeni pubu kulturalnego  Pop’n’art na Placu Wolności 6 w Łodzi. Organizatorem On Art Film Festival jest Fundacja Rozwoju Kinematografii współorganizatorem – łódzki Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, tegoroczna edycja jest już dziesiątą z rzędu. Festiwal potrwa do 25 sierpnia. Łącznie zostaną pokazane 32 filmy, 12 produkcji polskich i 20 zagranicznych. Każdy blok filmowy poprzedzi wprowadzenie filmoznawczyni Marioli Wiktor.

 

 

Polecane aktualności

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

Kontakt