Zmieniamy kolejną łódzką ulicę w zielony podwórzec

Stare Polesie = Zielone Polesie. Rozpoczyna się przebudowa odcinka ulicy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich między ulicą Więckowskiego a ulicą Zieloną. To modelowy przykład partycypacji mieszkańców i społeczników w procesie rewitalizacji - między innymi dobór zieleni był konsultowany z mieszkańcami oraz Społecznymi Opiekunami Drzew.

Zmieniamy kolejną łódzką ulicę w zielony podwórzec
Przyzwyczailiśmy się już, że Stare Polesie stało się Zielonym Polesiem.

– Przyzwyczailiśmy się już, że Stare Polesie stało się Zielonym Polesiem. Sukcesywnie dążymy do tego, by tę ideę, zaakceptowaną i pokochaną nie tylko przez okolicznych mieszkańców, ale przez wszystkich łodzian, dalej wdrażać w życie. Dlatego rozpoczynamy przebudowę kolejnego odcinka ulicy na Starym Polesiu. Tym razem będzie to odcinek ulicy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich między ulicami Więckowskiego a Zieloną, który zamieni się w pełen zieleni woonerf. Na tej ulicy są przepiękne kasztanowce. Uzupełnimy tu drzewostan, dosadzając 9 kasztanowców czerwonych. To drzewa, które mają piękne karminowe kwiaty, ale przede wszystkim dobrze adoptują się w miejskiej przestrzeni. Na przebudowanym odcinku pojawią się również krzewy i byliny, tak jak na wcześniej przebudowanym tej ulicy. Pojawią się tu szerokie, dwumetrowe chodniki, które jedynie przy drzewach będą się zwężały, tak by zapewnić dobre warunki do ich wegetacji. Nie zabraknie również małej architektury, czyli ławek, stojaków na rowery czy koszy na śmieci. Dodatkowo, przy kamienicy z numerem 9 zbudujemy zdój uliczny. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli cieszyć się kolejnym zazielenionego fragmentem Starego Polesia, które już jest Zielonym Polesiem – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi i dodaje: – Projekt tego miejsca był konsultowany z okolicznymi mieszkańcami. Chcieliśmy dopasować go do ich potrzeb. Tak by stał się kolejnym przyjaznym zielonym miejscem, ale miał też dla mieszkańców wymiar praktyczny.

– Rozpoczynamy przebudowę kolejnej części ulicy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Prace rozpoczną się od wymiany wodociągu między ulicami Więckowskiego a 6 Sierpnia. Zadanie to wykona Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Wykonawca przywiózł już pierwsze elementy wodociągu, dokonał niezbędnych wygrodzeń oraz zabezpieczył drzewa. Po zakończeniu prac przy wodociągu, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ułoży nową nawierzchnię ulicy oraz chodników. Powstanie ona z kostki betonowej, a miejsca parkingowe zostaną wyłożone kostką granitową. Zainstalujemy też nowe oświetlenie i małą architekturę, czyli zdrój uliczny, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci. Przybędzie też zieleni, tak by przebudowany fragment ulicy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich wyglądał podobnie jak już zmodernizowany odcinek między ulicami 1 Maja a Więckowskiego – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Na przebudowywanym odcinku ulicy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich powstanie 17 miejsc postojowych. Na całej 200-metrowej długości nowego woonerfu pojawi się mała architektura: kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery. Przebudowane zostanie również odwodnienie oraz zamontowane nowe, energooszczędne oświetlenie. Posadzone zostaną drzewa oraz standardowe rabaty z krzewami i bylinami.

Prace powinny zakończyć się w lutym 2022 r.

Wartość kontraktu wynosi 3,2 mln zł.

Przebudowa ulicy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich to nie jedyne zadanie, jakie Zarząd Inwestycji Miejskich realizuje na Zielonym Polesiu. W niedalekim sąsiedztwie trwa modernizacja tzw. kolanka u zbiegu ulic Próchnika i Lipowej, gdzie prowadzone są prace przy modernizacji wodociągu.

Polecane aktualności

DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów... więcej

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Kontakt