Brak unijnego finansowania dla programu Polski Ład?

Radni przedstawili stanowisko Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie zagrożenia utraty środków europejskich będących filarem programu Polski Ład w wyniku konfliktu prawnego polegającego na negowaniu wyroków TSUE, które zostanie poddane pod głosowanie na jutrzejszej sesji.

Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: – Mamy głębokie przekonanie, że mamy do czynienia z „Polskim Nieładem”, a nie z Polskim Ładem. Po raz kolejny mamy do czynienia z rozdysponowywaniem środków publicznych w sposób, który budzi bardzo poważne zastrzeżenia. Mamy powtórkę z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – brak kryteriów, znowu jakaś dziwna komisja, znowu nie wiemy, kto i dlaczego te pieniądze otrzymał. Mówimy o środkach publicznych, ale także mówimy o Polskim Ładzie, bo już dzielimy skórę na niedźwiedziu, rozdajemy pieniądze, które mają w dużej mierze pochodzić z funduszy unijnych, a, jak państwo wiecie, rząd Prawa i Sprawiedliwości wywołał kolejny konflikt na linii Warszawa-Bruksela, zagrażając także przepływowi tych środków, a, co za tym idzie, realizacji tych inwestycji w naszym mieście.

Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi: –Te wszystkie konflikty, wywoływane w ostatnim czasie, mają tylko i wyłącznie znaczenie polityczne. Przez ostatnie lata było wiele wyroków polskich instytucji prawnych, które nie miały wątpliwości, że ta wielka spuścizna, którą jest polskie członkostwo w Unii Europejskiej na obecnych traktatach, jest zgodna z polskim prawem. To jest spuścizna, o którą walczyliśmy wszyscy – zarówno Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, jak i lewica, nasi prezydenci podpisywali te traktaty. Jeśli obecny polski rząd ma jakieś uwagi do ich treści, wydaje nam się, że właściwą ścieżką byłaby próba rozmowy o ich kształcie, a nie negowanie wprost traktatów, na które się sami zgadzaliśmy i których mamy obowiązek przestrzegać, jak każdy.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: – Rada Miejska będzie apelowała do premiera o jasne, klarowne, przejrzyste kryteria, które będą uwzględniane przy ocenie tych wniosków. Już teraz mamy szereg wątpliwości, ponieważ obsługę tego programu będzie zapewniał Bank Gospodarstwa Krajowego, w skład komisji wejdzie trzech przedstawicieli premiera, po dwóch przedstawicieli z trzech ministerstw oraz dwóch osób z BGK i to sam premier, na koniec procesu wyboru wniosków, będzie decydował, które projekty uzyskają to wsparcie finansowe a które nie.

Polecane aktualności

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Rewolucja na Legionów

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ulica przestanie służyć jako scenografia filmów wojennych i historycznych – zamiast tego będzie... więcej

Kontakt