Prezentacja przywileju renowacyjnego dla Miasta Łodzi z 1433 roku

Przywilej renowacyjny z 1433 roku podpisany przez Władysława Jagiełłę będzie prezentowany w Muzeum Miasta Łodzi.

Przywilej renowacyjny z 1433 roku
Przywilej renowacyjny z 1433 roku podpisany przez Władysława Jagiełłę prezentowany w Muzeum Miasta Łodzi.

Przez sto lat uznawany za zaginiony, w trakcie przeglądania rodzinnych pamiątek został odnaleziony – najstarszy oryginalny dokument dotyczący historii naszego miasta do 8 sierpnia będzie można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. Dokument trafił do instytucji dzięki uprzejmości Archiwum Diecezjalnego we Włocławku.

Dokument renowacyjny dla Łodzi został wydany przez króla Władysława Jagiełłę 25 czerwca 1433 roku. Cenny akt przez blisko 500 lat znajdował się w archiwach diecezjalnych we Włocławku, historyczny dokument ujawnił ks. Stanisław Muznerowski, autor pracy „Przyczynki do monografii Łodzi”, wydanej w 1922 r., następnie ślad po akcie zaginął. Po niemal stu latach dokument został odnaleziony. Przywilej renowacyjny z 1433 roku odnawia i rozszerza prawa miejskie dla Łodzi wydane 10 lat wcześniej.  

Przywilej renowacyjny dla Łodzi wystawiony przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 roku na zamku w Kole stanowi dla nas Łodzian wyjątkowy i bezcenny dokument. W obliczu zaginięcia przywileju lokacyjnego z 1423 roku przywilej renowacyjny dla Łodzi z 1433 roku jest najstarszym oryginalnym dokumentem dotyczącym naszego miasta. Jest to dla nas zabytek o nieocenionej wartości historycznej - mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi

Pergamin, zanim został udostępniony zwiedzającym, trafił do Pracowni Konserwacji MMŁ, gdzie w odpowiedni sposób został przygotowany do prezentacji m.in. poprzez umieszczenie go na bezkwasowym papierze.

 - Z uwagi na wartość historyczną obiektu oraz jego stan zachowania czas prezentacji dokumentu w Muzeum Miasta Łodzi ograniczony jest do 10 dni. XV-wieczny pergamin prezentowany będzie w jednej z najbardziej reprezentacyjnych muzealnych przestrzeni – w Sali Lustrzanej. Muzeum zapewni dokumentowi odpowiednią temperaturę i wilgotność, a także zadbało o to, aby pergamin nie był wystawiony na działanie światła, które zapala się jedynie w momencie, gdy do gabloty podejdzie zwiedzający - mówi Natalia Scegielniak-Glica, Główny Inwentaryzator Muzeum Miasta Łodzi.

Dokument jest własnością Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Dokument odnaleziony został przez Krzysztofa Laszkiewicza i zidentyfikowany przez niego jako Przywilej Renowacyjny dla Łodzi. Przekazany przez Katarzynę Laszkiewicz z domu Panasiuk do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Dokument przez ostatnie kilkadziesiąt lat był przechowywany przez Rodzinę Panasiuków jako niezidentyfikowana pamiątka rodzinna. 

Na piątek oraz niedzielę MMŁ zaplanowało dwa specjalne oprowadzania w trakcie, których nie tylko zwiedzający poznają historię pałacowych wnętrz i ogrody, ale  kontynuując obchody 598. rocznicy nadania praw miejskich Łodzi, przybliżymy historię przywileju renowacyjnego z 1433 roku. Dokument w Łodzi pokazywany jest po raz drugi, dlatego MMŁ zachęca odwiedzających do odwiedzenia muzeum.

Oprowadzania odbędą się:

30 lipca (piątek) oraz 1 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
Biletu: 18 zł normalny, 12 zł ulgowy

Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl 

Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami

Polecane aktualności

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Kontakt