„Pomnik o łodzianach i dla łodzian”. Łódź doczeka się jubileuszowej monografii na 600-lecie nadania jej praw miejskich

Pięciotomowa monografia dziejów Łodzi będzie najważniejszym wydawnictwem, które ukaże się z okazji zbliżającej się rocznicy 600-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich. Przypadnie ona w 2023 roku. Realizacji zadania podjął się Uniwersytet Łódzki, który korzystać będzie m.in. ze wsparcia Urzędu Miasta Łodzi.

Podpisanie listu intencyjnego -  Paweł Łacheta / UMŁ
W ogrodzie Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskiego podpisany został list intencyjny w sprawie powstania monografii dziejów Łodzi , Paweł Łacheta / UMŁ

Monografia dziejów Łodzi na 600-lecie 

- Idealnym momentem do tego, by powstała kompleksowa monografia dziejów Łodzi będzie 600. rocznica nadania praw miejskich, którą obchodzić będziemy już za dwa lata. Ma być ona przystępnie napisana i będzie zawierała wiedzę, budującą tożsamość różnych pokoleń łodzian. Historia naszego miasta to wspaniałe dzieje odważnych ludzi, którzy swoją pracą, pasją i zaangażowaniem budowali nasze miasto. Nadchodzi ten czas, by ich karta w dziejach Łodzi utrwaliła się w tej monografii - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Historia Łodzi jest wyjątkowa i niezwykła. Na pewno zasługuje na to, by powstał taki pomnik, jakim będzie pięciotomowa monografia. Dedykujemy ją, ale i poświęcamy jej karty wszystkim łodzianom. Swój udział przy jej stworzeniu deklarują nie tylko historycy, ale też historycy sztuki, archeolodzy, etnolodzy, literaturoznawcy i językoznawcy. Współpraca nad nią będzie bardzo szeroka. To pozwala mieć przekonanie, iż dzieło to będzie wyjątkowe i kompletne. To może faktycznie być nietypowy pomnik o łodzianach i dla łodzian - powiedziała rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Elżbieta Żądzińska.

Monografia będzie składała się z pięciu tomów. Przy jej tworzeniu, oprócz Uniwersytetu Łódzkiego i Urzędu Miasta Łodzi, pracować będą także przedstawiciele m.in. Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowego w Łodzi i Biblioteki Miejskiej w Łodzi. W związku z powyższym, w ogrodzie Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskiego podpisany został list intencyjny w sprawie powstania monografii. Nad jej redakcją czuwać będzie prof. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Jestem szczęśliwy, że powstanie monografia miasta, które na nią zasługuje. Większość polskich dużych miast, a także większość miast naszego regionu już takie monografie ma. Czas teraz na Łódź. Dziękuję za to, że między innymi w taki sposób zostanie uczczona 600. rocznica lokacji Łodzi. Dla wielu z nas to będzie to jedyna okrągła rocznica, którą będziemy mieli okazję przeżyć. Mamy mało czasu, ale pracujemy przy swoich biurkach, korzystając ze swoich zasobów, w archiwach i bibliotekach od lat. Nad monografią pracować będzie kilkudziesięcioosobowy zespół, złożony nie tylko z naukowców, ale i miłośników naszego miasta i przedstawicieli różnych instytucji. To przedsięwzięcie ogromne i niebezpieczne, bo dotyczy pracy z dużą liczbą osób, ale ma też być przystępne dla czytelnika. Chcemy napisać ją w sposób nowoczesny. Tak, by nie było to tylko kilka kilogramów papieru i okładek, ale ma być w niej treść, która dotrze do wielu łodzian. Damy radę - powiedział profesor Jarosław Kita.

Rocznicowe uroczystości na Starym Rynku

Data sygnowania listu intencyjnego w sprawie stworzenia monografii nie jest przypadkowa, bowiem ten podpisany został równo w 598. rocznicę nadania praw miejskich Łodzi, która przypada 29 lipca bieżącego roku. Z tej okazji odbyły się również uroczystości na Starym Rynku w Łodzi.

- Jestem przekonana, że w jubileuszowych uroczystościach za dwa lata spotkamy się już w pięknym, odnowionym miejscu, w którym wszystko się zaczęło. Historia to coś, co już było. Trzeba z niej czerpać wzorce i brać przykład na przyszłość. A ta czeka na nas. Powinniśmy mieć marzenia i determinację by ją budować. Łódź kiedyś była metropolią globalną, dzięki temu, że współtwórcy Łodzi przemysłowej byli odważni i otwarci na nowoczesność. Wielokulturowość potrafili przekuć w kompetencje i w zwiększenie wartości intelektualnej. Potrafili czerpać z wyzwań nowoczesności, podejmując odważne decyzje. Moim marzeniem jest, byśmy wiedzieli, że droga do metropolii dla Łodzi jest wciąż otwarta. Wspólnie tego dokonamy  - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Na sztandarze miejskim widnieje napis „Ex navicula navis”, czyli z łódeczki Łódź. Ktoś miał marzenie, by stworzyć tu miasto, a kilka wieków później jedną z największych metropolii. Przechodziła ona wiele losów dziejowych, aż do jej współczesnej twarzy. 29 lipca to dzień, który w nas łodzianach buduje dumę z przeszłości, ale z tą samą dumą i nadzieją patrzymy w przyszłość. Zbliżająca się 600. rocznica nadania praw miejskich Łodzi jest przyczynkiem do refleksji nad tym, jak było, ale i jak może być. Kiedyś było to miasto fabryczne, ale dziś kurz przemysłowej Łodzi już opadł, odsłaniając nam jej zielone oblicze. To dziś miasto otwarte i tolerancyjne. Cztery kultury ustąpiły miejsca wielu kulturom. Widzimy dziesiątki tysięcy obcokrajowców, mieszkających w Łodzi. Dla nich ono stało się tym samym domem, co dla nas. I taką Łódź chcemy widzieć. Tak jak w XIX wieku fabrykanci wykorzystali przemysł do budowy potęgi miasta, tak my musimy wykorzystać intelekt i zapał łodzian - dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Z okazji kolejnego jubileuszu miasta w Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskiego wystawiony został odnaleziony niemal po 100 latach przywilej potwierdzający lokację Łodzi z 1433 roku, sygnowany pieczęcią króla Władysława Jagiełły. To najstarszy zachowany dokument z dziejów naszego miasta. Jest on własnością biskupstwa włocławskiego, ale wypożyczony został do łódzkiej placówki. Będzie można go tam zobaczyć do 8 sierpnia br.

Polecane aktualności

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Kontakt