Łódzcy Seniorzy dają starym rzeczom nowe życie

Łódzcy Seniorzy dają starym rzeczom nowe życie – to praktyczne i ekologiczne. Uszyli już torby na owoce i warzywa ze starych firanek, torby na zakupy z nieużywanych t-shirtów, zrobili tablice korkowe z korków po winie oraz zrobili świeczniki ze słoików. Seniorzy spotykają się na warsztatach w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Widzewie, przy ul. Szpitalnej 6.

Łódzcy Seniorzy dają starym rzeczom nowe życie
- Napisaliśmy projekt dla seniorów, który finansowany jest z funduszy Unii Europejskiej. Pomysł był taki, by razem z seniorami dać drugie życie starym rzeczom - nie wyrzucać, ale wykorzystać. Czy my musimy uczyć seniorów recyklingu jako takiego? Nie!

Warsztaty dla seniorów to pomysł młodych ludzi ze stowarzyszenia Aktywni EU.

- Napisaliśmy projekt dla seniorów, który finansowany jest z funduszy Unii Europejskiej. Pomysł był taki, by razem z seniorami dać drugie życie starym rzeczom - nie wyrzucać, ale wykorzystać. Czy my musimy uczyć seniorów recyklingu jako takiego? Nie! To oni, w czasach swojej młodości korzystali z wielorazowej siatki, gdy szli na zakupy, a mleko kupowali w wymiennej szklanej butelce. Chcemy tylko... zaktywizować seniorów, pokazać im, że potrafią. Najbardziej bowiem brak im... odwagi. I tak w ramach warsztatów seniorzy uszyli woreczki na warzywa z firanek - bez użycia maszyny do szycia, czyli eko, bez używania prądu. Powstały też tablice korkowe ze starych ramek na zdjęcia i korków po winie. A dziś uczestnicy szyją eko - torby z nieużywanych tiszertów oraz robią świeczniki. Planujemy jeszcze jedno takie spotkanie z seniorami z CZAS na Widzewie, ale nie ostatnie w ogóle. Pod koniec zapytamy uczestników o opinię: na temat samych spotkań, ale i tego, co byśmy mogli dla nich jeszcze kiedyś zorganizować - mówi Michał Kolasa ze stowarzyszenia Aktywni EU.

Pani Danuta, która właśnie próbuje uszyć torbę z szarej koszulki przyznaje - seniorzy są bardzo zdolni, ale wątpią w swoje umiejętności.

- Tak jak ja! Myślałam, że nie uszyję tej siatki na owoce. Ale spróbowałam i okazało się, że umiem - mówi pani Danuta.

Za to Pani Henryka, która z werwą szyje torbę na zakupy twierdzi, że ona ma dryg do ręcznych robótek,

- Umiem sobie nawet spodnie uszyć. Aż szkoda, że nie mam teraz w domu maszyny do szycia - śmieje się, ale z igłą w ręku radzi sobie bardzo dobrze.

Pani Krysia, która uważa, że jest "antytalentem" do szycia i innych warsztatowych prac - podgląda koleżanki i też nie radzi sobie gorzej niż one!

Warsztaty w CZAS na Widzewie to nie jedyne zajęcia, które prowadzone są dla seniorów w wakacje.

- Pełną parą działa też Centrum Seniora na ul. Libelta oraz na Rzgowskiej 170. Seniorzy spotykają się na brydża, puzzle, ale i na tai chi czy nordic wal king i ćwiczenia na siłowni. Zaś ten projekt ze stowarzyszeniem pokazuje, że do CZAS może przyjść każdy i zaproponować coś, co naszym seniorom może przypaść do gustu - zachęca Katarzyna Jarosińska z oddziału ds. polityki senioralnej w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

31. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza – stacjonarnie w Łodzi i online

Wydział Kultury

„Animacja – sztuka nie tylko dla najmłodszych widzów. Filmy animowane w praktyce szkolnej”.... więcej

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Kontakt