"Jestem z plemienia zbieraczy" - nowa wystawa w łódzkiej galerii

Serdecznie zapraszamy do galerii Pop-up Ogrodowa8 na otwarcie wystawy Jestem z plemienia zbieraczy Artura Trojanowskiego.

Jestem z plemienia zbieraczy

Artur Trojanowski

otwarcie

06.08.2021 (piątek) 18.00

czas trwania

Sala A 07.08 - 19.09.2021

Sala B 07.08 – 22.08.2021

Galeria Ogrodowa8

Łódź / ul.Ogrodowa 8

biurowiec Ogrodowa Office / patio parter

Sierpień

Środa-Sobota 14.00-18.00

Wrzesień

Środa -Niedziela 14.00-18.00

 „W prezentowanych pracach zajmuje mnie przemiana, przypadek, abstrakcyjność czasu, stan tymczasowości różnych zjawisk i istnienia różnych form oraz ich wpływ na otoczenie. Od kilku lat do swoich działań używam rzeczy znalezionych: starych farb, śmieci, resztek po przedmiotach. Obiekty, które konstruuję z założenia są krótkotrwałe i kruche. Często ulegają samoistnej przemianie i są trudne do przechowywania, dlatego często je dekonstruuję, a użyte do nich materiały wykorzystuję powtórnie do tworzenia nowych form. Równolegle do instalacji przestrzennych, tworzę też obiekty malarskie wykraczające poza definicję klasycznego malarstwa.

 Moje poszukiwania są próbą odpowiedzi na pytanie; co jest istotą twórczości i czy skupianie swojej uwagi na tworzeniu coraz to nowych „trwałych” artefaktów jest najistotniejsze?  A może kreacja jest istotą? Postawione pytania są wynikiem obserwacji społeczeństwa i jednostki w jej ciągłym poczuciu niedostatku, które wynikiem z braku możliwości zaspokojenia chęci posiadania, czego według mnie przyczyna leży w ciągłym podsycaniu tego uczucia przez nadmiernej konsumpcję i „nadprodukcję”. Uczucie niedostatku, które napędza nasze konsumpcyjne zachowania, rozumiem jako pojęcie wynikające w dużej mierze z konstruktu społecznego, nie postrzegam go, jako koniecznej cechy ludzkiej egzystencji i ludzkiej natury .

 Pisząc o "nadprodukcji", Myślę również o działaniach w polu sztuki, dlatego bliskie są mi słowa Christo Wladimirowa Jawaszewa, który powiedział: "myślę, że artyście potrzeba dużo więcej odwagi, by tworzyć rzeczy, które mają zniknąć, niż tworzyć rzeczy, które pozostaną."

Artur Trojanowski

„Artur Trojanowski nazywa siebie konstruktorem. Na wystawie pokazuje efekty pracy w laboratorium form, gdzie materiały znalezione zostają skrzętnie wykorzystane z całym bogactwem zastanych znaczeń, uzupełnionych o nowe, nadane lub zaakceptowane przez artystę. Wykorzystując przypadek Trojanowski odwołuje się do tradycji awangardy, a swoje własne spojrzenie, zabarwione melancholią, by nie powiedzieć pesymizmem, uzupełnia poczuciem humoru i zaangażowaniem we współczesny świat, począwszy od lokalnego podwórka, a skończywszy na problemach globalnych.”

Magdalena Ujma

Artur Trojanowski (ur. 1968) Dyplom w PWSSP w Łodzi.

Twórczość w zakresie malarstwa, filmu, site-specific i instalacji.

Od 2005 roku jako Bob Dewolai tworzy grupę „Art. Spożywcze” oraz „Pracownię Antyreklamy”.

Obecnie mieszka i pracuje w Lanckoronie.

Brał udział w wielu wystawach organizowanych przez państwowe instytucje kultury i galerie m.in.:  BWA Bielsko Biała, Toruńskiej Wozowni, Galerii Biała w Lublinie, BWA w Kielcach, BWA w Bydgoszczy, Muzeum Kinematografii w Łodzi, ODA w Piotrkowie Trybunalskim, BWA w Sanoku, Katarzyny Kobro w Łodzi, CSW w Toruniu, BWA w Tarnowie, Żydowskim Instytucje Historycznym, CK Zamek w Poznaniu czy Muzeum Narodowym – Królikarnia w Warszawie. Prezentował też swoje prace w galeriach prywatnych: Galeria Olympia w Krakowie, Galeria Opus w Łodzi, Shefter Gallery w Krakowie czy Stolarska/Krupowicz Gallery w Warszawie.

@_ogrodowa8_office       #ogrodowa8galeria

@trojanowski.artur          #artspozywczegroup

Polecane aktualności

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Łódź edu kul | szkolimy w ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

W ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ proponujemy udział w cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów. Są... więcej

Kontakt