Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki
Kampania referendalna rozkręcana przez dwa ostatnie miesiące skończyła się fiaskiem, w atmosferze oskarżeń i niedomówień. Wpływały one negatywnie na zewnętrzny wizerunek Miasta i na autorytet i powagę urzędu - mówi Wojciech Rosicki.

Szanowni Państwo,

chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce, bo nie jest to moją rolą. Będę mówił o wpływie tych 60 dni od chwili zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia referendum na miasto i urząd, za którego działanie odpowiadam, czyli o wpływie polityki na codzienne funkcjonowanie Miasta i jego urzędu.

Kampania referendalna rozkręcana przez dwa ostatnie miesiące skończyła się fiaskiem, w atmosferze oskarżeń i niedomówień. Wpływały one negatywnie na zewnętrzny wizerunek Miasta i na autorytet i powagę urzędu, które w cywilizowanych społeczeństwach, takich jak łódzka wspólnota samorządowa, mają istotne znaczenie.

Wygrali łodzianie, demokracja się obroniła, okazało się, że kilka osób z Komitetu Referendalnego nie może narzucać swojej woli przytłaczającej większości i narażać Miasta na dalszą stratę czasu i pieniędzy.

Pozostały wątpliwości, których już nie uda się rozwiać, co do rzeczywistej liczby zebranych podpisów: czy było ich tyle, ile zadeklarowała wczoraj pani Wojciechowska van Heukelom, czy kilkakrotnie mniej.

Mnie jako sekretarza miasta osobiście martwi los kart z podpisami i danymi osób, gdyż ustawa nie zobowiązywała inicjatorów do przekazania ich komisarzowi wyborczemu. A tylko wtedy mielibyśmy 100% pewności wynikającej z czynności urzędowej komisarza, że zostały zniszczone i w jakiej liczbie.

Straciliśmy wiele czasu na niepotrzebne wysiłki. Urząd Miasta i podległe mu jednostki zostały zarzucone wnioskami niektórych organizatorów referendum o informacje publiczne, z których znaczna część to informacje już dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej  czy oświadczeniach majątkowych. Każdy taki wniosek musiał być rozpoznany i załatwiony zgodnie z przepisami. Urzędnicy zamiast poświęcać czas na pracę na rzecz mieszkańców odpowiadali na pytania referendarzy.

Przez ostatnie dwa miesiące mieliśmy też do czynienia z bezprecedensową kampanią oszczerstw, powielaną szczególnie ochoczo przez media powiązane z PiS. Organizowane konferencje prasowe czy publikowane materiały prezentowały niezliczoną liczbę kłamstw, oto przykłady:

  • A to, że urząd zachęca pojedynczych oszustów i zorganizowane grupy do przejmowania kamienic
  • A to, że budujemy apartamentowce w parkach
  • Że szantażowana pani prezydent odchodzi w grudniu
  • Że gdzieś zniknęło 140 mln euro przeznaczonych na rewitalizację
  • Że prezes jednej ze spółek sfałszował oświadczenie majątkowe co do liczby posiadanych udziałów w innej spółce podczas pełnienia swojej funkcji w Zarządzie.
  • Że pieniądze od rządu są marnotrawione albo zasilają konta prominentnych przedsiębiorców związanych z PO.

Każde z tych bezpodstawnych oskarżeń to gotowy materiał na pozew. Nie będziemy się jednak tym zajmować, bo szkoda na to czasu. Wymiar sprawiedliwości dziś obciążony jest ponad miarę, obywatele mają problem z załatwianiem swoich spraw, które ciągną się latami. Co nie oznacza, że tego nie zrobimy. Jeżeli osoby związane z referendum dalej będą umieszczać w przestrzeni publicznej kłamstwa – wystąpimy z pozwami cywilnymi, trzeba skończyć z tym, żeby debata publiczna opierała się na kłamstwach i pomówieniach rzucanych bez żadnych konsekwencji.

Chciałbym tu przypomnieć również o odpowiedzialności dziennikarzy za słowo.

Bardzo dziękuję łodziankom i łodzianom, że nie dali się wciągnąć w tę grę.

 

Wojciech Rosicki, Sekretarz Miasta Łodzi

Polecane aktualności

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Łódź edu kul | szkolimy w ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

W ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ proponujemy udział w cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów. Są... więcej

Kontakt