Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju. Wcześniej ulicą Piotrkowską przeszedł marsz, w którym wzięli udział kombatanci, politycy, w tym samorządowcy oraz łódzka młodzież. Obchody w naszym mieście po raz trzeci zorganizowało łódzkie koło Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

- Gdzie indziej, jak nie w Łodzi może odbyć się marsz pokoju. To miasto otwarte i tolerancyjne. O pokój trzeba dbać, nawet jeśli nie widzimy żadnych zagrożeń. Mówiąc o pokoju, mówimy właśnie o tych wartościach. Człowiek ma przede wszystkim prawo do szacunku. Dziś w naszym kraju różnie bywa, a przecież demokracja to także poszanowanie praw mniejszości. Warto podkreślić, że każdy z nas może powiedzieć stop przemocy, dyskryminacji. Powinniśmy zacząć zatem od pokoju w samym sobie i dbać o pokój na świecie  - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

- Pokój jest cenną wartością w relacjach między ludźmi, narodami i państwami. Polska mądrość ludowa mówi, że „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. I ona faktycznie może być przeniesiona na relacje międzynarodowe. Zawsze przy takiej okazji padają słowa o tym, by nie być obojętnym. Jako literaturoznawcy, przypominają mi się słowa „proszę i błagam, abyście nie dali się zwieść pokusie, by milczeć, gdy sumienie nakazuje mówić”. To sumienie właśnie nakazuje mówić w Międzynarodowym Dniu Pokoju  - dopowiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Wybrane fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela odczytała Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Międzynarodowy Dzień Pokoju obchodzony jest na świecie 21 września. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 7 września 2001 roku. Obchody tego dnia na całym świecie inauguruje Sekretarz Generalny ONZ, który rokrocznie przesyła orędzie. Także jego fragmenty zostały odczytane przez organizatorów łódzkich obchodów tego międzynarodowego święta.

Polecane aktualności

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Łódź edu kul | szkolimy w ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

W ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ proponujemy udział w cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów. Są... więcej

Szczepienia bez zapisów w weekend

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

W najbliższą sobotę i niedzielę (2-3 października) przed Atlas Areną (aleja ks. bp. Władysława... więcej

DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów... więcej

Kontakt