Święto kina, czyli 12. edycja Festiwalu Kamera Akcja

Blisko 70 gości, pokazy ponad 60 filmów w ośmiu sekcjach, panele dyskusyjne, spotkania i wydarzenia towarzyszące. Najbliższe dni w Łodzi to Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który będzie odbywał się stacjonarnie oraz w wersji online od 30 września do 7 października.

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się stacjonarnie w Łodzi w dniach 30 września – 3 października 2021, edycja online potrwa cztery dni dłużej – do 7 października.

Blisko 70 gości, ponad 60 filmów w ośmiu sekcjach, a wśród nich m.in. Złota Palma Cannes, polska premiera „Magic Mountains” Urszuli Antoniak i dokumentu „Netflix vs. The World”, a także szereg hitów prosto z najbardziej prestiżowych festiwali. Co jeszcze? Panele dyskusyjne na kontrowersyjne i palące tematy, które od dawna czekały na szerszą dyskusję w środowisku filmowym (szacunek na planie, green filming, moda na filmy biograficzne). To wszystko z udziałem znakomitych ekspertów m.in. Kai Krawczyk-Wnuk, scenarzystki „Żeby nie było śladów”, Marty Łachacz – koordynatorki scen intymnych w “Hiacyncie” czy Katarzyny Klimkiewicz, reżyserki „Bo we mnie jest seks”! Bohaterką stałej sekcji festiwalu „Filmoznawca-filmowiec” będzie Anna Kazejak.

Dziesiątki godzin projekcji, warsztaty i wydarzenia specjalne, w tym spacer po lokacjach filmowych znanych m.in. z „Zimnej wojny”, „Idy”, czy „Miasta 44”! To wszystko w 8 festiwalowych dni! Harmonogram po brzegi wypełniony pokazami filmów w Szkole Filmowej w Łodzi i na festiwalowej platformie VOD Think Film.

Pełny harmonogram wydarzeń na stronie: www.kameraakcja.com.pl

Elektryzujące dyskusje podczas 12. FKA

Czy wizja aktorów jako „bydła” na planie, którą niefortunnie rozgłośnił sam Alfred Hitchcock ma swoje odzwierciedlenie w produkcyjnych realiach XXI wieku? O niechlubnych przypadkach braku szacunku do współpracowników, dobrych praktykach w realizacji trudnych scen, a także nowych zawodach filmowych, które mają doprowadzić do kresu brutalizmu na planie filmowym będą rozmawiać podczas dyskusji “Uszanowanko…” m.in. Piotr Trojan („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Marta Łachacz – koordynatorka scen intymnych m.in w “Hiacyncie” Piotra Domalewskiego; Ewa Puszczyńska – producentka Oscarowej “Idy” oraz Ewa Brodzka – reżyserka obsady, która współpracowała z Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą czy Volkerem Schlöndorffem. Dyskusję poprowadzi Kaja Klimek.

Innym, niezwykle interesującym wydarzeniem będzie panel „Biopic w natarciu!”, czyli refleksja nad rosnącą popularnością filmów przedstawiających losy bohaterów i bohaterek z kart polskiej historii. Wśród dyskutujących znajdą się producent Jerzy Kapuściński („Jesteś bogiem”, „Cicha noc”), scenarzystka Kaja Krawczyk-Wnuk („Żeby nie było śladów”), reżyserka Katarzyna Klimkiewicz („Bo we mnie jest seks”) oraz Katarzyna Borowiecka (dziennikarka filmowa, Radio 357).

Unikalnym wydarzeniem odsłaniającym produkcyjną kuchnię będą „Must see. Power speeche kobiet filmu”. Widzowie wysłuchają prezentacji nt. świetnie zapowiadających się filmów będących jeszcze w produkcji. Olga Chajdas opowie o „IMAGO”, Agnieszka Elbanowska o „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, a Krystyna Kantor - producentka, Julia Rogowska - reżyserka i autorka scenariusza Małgorzata Piłacińska o filmie „Bungalow Sary”. Wszystkie trzy power speeche świadczą o silnej pozycji kobiet w branży filmowej, a zarazem są unikatową okazją do zapoznania się z tymi tytułami... na długo przed ich premierami kinowymi!

Zapytaj o co tylko chcesz! – goście 12. FKA

Podczas festiwalu widzowie będą mogli spotkać się z wieloma znakomitymi twórcami i twórczyniami. Natalia i Łukasz Grzegorzkowie zaprezentują swój najnowszy film  „Moje wspaniałe życie”, czyli historię o dążeniu do szczęścia, która nawiązuje klimatem do najlepszych wzorców znanych z Sundance! Reżyser Mateusz Rakowicz wraz z sound designerami – Bartkiem Putkiewiczem, Sebastianem Witkowskim i Mateuszem Adamczykiem spotkają się z widzami po pokazie specjalnym filmu „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” o najbardziej przebiegłym złodzieju i mistrzu ucieczek doby PRL. „Najmro…” z pewnością zachwyci fanów „Złap mnie, jeśli potrafisz” Stevena Spielberga czy „Wilka z Wall Street” Martina Scorsese. Reżyser Kuba Mikurda i producentka Daria Maślona zaprezentują przedpremierowo swój najnowszy dokument „Ucieczka na Srebrny Glob” o jednym z najbardziej tajemniczych tytułów z dorobku Andrzeja Żuławskiego – „Na Srebrnym Globie”. Organizatorzy zapraszają także na siedem bezpłatnych wydarzeń w ramach projektu Akcja Edukacja. Seans „Sweat” Magnusa von Horna odbędzie się w towarzystwie producenta filmu Mariusza Włodarskiego i psychoterapeuty psychoanalityka Rafała Pniewskiego, którzy omówią dzieło twórcy „Intruza” pod kątem zawartej w nim wiwisekcji życia influencerki w social mediach. Wstęp wolny obowiązuje na trzy zajęcia warsztatowe: z tworzenia kostiumów, na których Małgorzata Zacharska (kostiumografka m.in. „Żeby nie było śladów”) opowie o tworzeniu moodboardów i szkiców do filmów, z analizy scenariuszowej, podczas których Artur Wyrzykowski rozłoży na czynniki pierwsze film “Titane”, z analizy filmów animowanych z Ewą Ciszewską, filmoznawczynią z Uniwersytetu Łódzkiego. Poruszająca „Aida” w reż. Jasmili Žbanić zostanie zaprezentowana w kontekście bezpłatnego spotkania  z Ewą Puszczyńską – polską producentką filmu. Akcja Edukacja to również montażowe case study z Milenią Fiedler - Rektorką Szkoły Filmowej w Łodzi czy online’owa rozmowa z wchodzącą gwiazdą reżyserii filmowej Marią Ornaf.

Od Sundance po Cannes – hity festiwali

Repertuar festiwalu wypełnią tytuły, które podbijały festiwale w Cannes, Wenecji czy Berlinale! W ramach sekcji “Krytyczne premiery” widzowie zobaczą „Małą mamę”, czyli najnowszy film Céline Sciammy – twórczyni „Portretu kobiety w ogniu”. Kameralna historia o dwóch dziewczynkach, dzięki którym reżyserka zgłębia emocjonalną siłę relacji pomiędzy matką i córką, to małe i zarazem wielkie kino, które na długo zapada w pamięć - podkreśla Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu. Film był nominowany w konkursie głównym tegorocznego Berlinale. W programie znajdzie się takżę odważny i kontrowersyjny „Pleasure”, którym reżyserka Ninja Thyberg stawia pytanie, czy możliwe jest tworzenie etycznej pornografii. Kolejny raz w festiwalowej selekcji znajdzie się także film Gaspara Noé, jednego z największych prowokatorów współczesnego kina. Jego „Vortex” to intymna opowieść o miłości u kresu życia z główną rolą samego Dario Argento!

VHS Hell, czyli retro trip w murach secesyjnej kotłowni na otwarcie 12. FKA

Postindustrialny kompleks budynków, to nowe miejsce na mapie Łodzi. To właśnie w FUZJI 30 września odbędą się dwa inaugurujące tegoroczną edycję wydarzenia. Pierwszym z nich będzie ostatni w Polsce pokaz filmu „Altman”. Film Rona Manna przybliża twórczość Roberta Altmana („MASH”, „Nashville”) – człowieka „o stu twarzach”, prawdziwej legendy amerykańskiej kinematografii. Filmowym daniem głównym wieczoru będzie wyjątkowy retro trip z VHS Hell, czyli pokaz filmu „Ninja 3: Dominacja” z improwizującym lektorem na żywo! Tym razem widzowie poznają historię trenerki fitness, która zostaje opętana przez ducha starożytnego wojownika. To wszystko w niezwykłych kuluarach starej, secesyjnej kotłowni na terenie kompleksu Fuzja we współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym TME Polówka.

Festiwalowe emocje na małym ekranie

Organizatorzy przygotowali również niezwykle interesujący line-up online, który dostępny będzie na festiwalowej platformie Think Film. W programie znajdzie się ponad 20 produkcji, a wśród nich premierowe pokazy „Wyspy Bergmana” w reżyserii Mii Hansen-Løve, „Magic Mountains” Urszuli Antoniak z Marcinem Dorocińskim w roli głównej, czy głośnego dokumentu „Netflix vs. The World”, który odsłoni kulisy powstania amerykańskiego giganta branży streamingowej. W ramach sekcji „Głos krytyków” na widzów będą czekać najgłośniejsze filmy sezonu m.in. „Berlin Alexanderplatz” w reż. Burhana Qurbaniego czy „Intruz” w reż. Natalii Mety z konkursu głównego Berlinale. Będzie także okazja do nadrobienia zaległości i zobaczenia obsypanej nagrodami pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w ramach pokazu specjalnego organizowanego we współpracy z Łódź Film Commission.

Odie Henderson, Must see kobiet filmu i inne atrakcje online!

Od 4 października Organizatorzy zapraszają na kontynuację przygody z festiwalem, ale już w pełni na platformie Think Film, gdzie na widzów codziennie czekać będą fascynujące warsztaty i rozmowy m.in. top of the topMasterclass z Odiem Hendersonem i Michałem Oleszczykiem o krytyce filmowej (4.10), podczas którego goście odpowiedzą na pytania, jak zmieniła się krytyka filmowa w ostatnich latach, czego powinny unikać osoby chcące zająć się recenzowaniem filmów oraz jakie zmiany mogą czekać krytykę filmową. Nie można przegapić także unikalnego wydarzenia Must see. Power speeche kobiet filmu, podczas którego zaproszone gościnie m.in. Olga Chajdas („IMAGO”), Agnieszka Elbanowska („Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”) czy Julia Rogowska („Bungalow Sary”) uchylą rąbka tajemnicy na temat kręconych przez siebie filmów. To wyjątkowa możliwość, aby zobaczyć niedostępne materiały i dowiedzieć się szczegółów zza kulis produkcji (5.10). Stałym punktem programu FKA są spotkania z cyklu „Filmoznawca-filmowiec”. Tym razem Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Anną Kazejak (6.10), któremu towarzyszyć będą pokazy etiud fabularnych reżyserki oraz filmu pełnometrażowego „Oda do radości”, który nakręciła wspólnie z Janem Komasą i Maciejem Migasem.  Festiwal zwieńczy ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Etiud i Animacji oraz Q&A z twórcami filmów konkursowych (7.10). 

Zobacz także

Polecane aktualności

31. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza – stacjonarnie w Łodzi i online

Wydział Kultury

„Animacja – sztuka nie tylko dla najmłodszych widzów. Filmy animowane w praktyce szkolnej”.... więcej

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Kontakt