Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl warsztatów w ramach większego programu „Przystań w Teatrze – Pracownia Twórczego Widza”, nad którymi od kilku miesięcy pracował łódzki Teatr Lalek Arlekin. Specjalnie przygotowane warsztaty teatralne skierowane będą do konkretnej instytucji i konkretnej grupy uczących się w niej dzieci – Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących, Słabosłyszących i z Afazją w Łodzi.

„Dosłyszeć teatr” nie będzie abstrakcyjnym działaniem, ale realnym wyjściem ku potrzebom osób niesłyszących. Dzięki wcześniejszym kontaktom z Ośrodkiem dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących Teatr Arlekin przygotował się do działań, mając na uwadze zupełnie odmienny sposób komunikacji i postrzegania świata, jakim posługują się dzieci oraz dostosował do niego propozycję warsztatową.


- Chcemy dać możliwość dzieciom z niepełnosprawnością słuchu doświadczać teatru w jak najszerszym wymiarze, mówić ich językiem i narzędziami teatralnymi, które będą dla nich dostępne. Jesteśmy w pełni świadomi, z jaką grupą będziemy pracować i gotowi do użycia uniwersalnego języka teatru. – mówi Justyna Rogowska, pedagożka teatralna i liderka edukacji kulturalnej w łódzkim Programie wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej, która z ramienia teatru jest odpowiedzialna za projekt i będzie współprowadzącą warsztaty.

Wszelkie aktywności będą zaprojektowane tak, aby odbiorcy z różnego rodzaju dysfunkcjami mogli w pełni z nich skorzystać i aby otrzymywali wiedzę poprzez działanie. Proces warsztatowy ma być wielotorowy i ma zapewnić uczestnikom doświadczanie teatru w jak najszerszym kontekście. Zajęcia będą bazowały na plastyce ciała, pracy na zmysłach, pracy z rekwizytem, pracy nad animacją lalek, improwizacji oraz na działaniach plastycznych. Część z nich odbędzie w szkole, a część w przestrzeniach teatru, z jego pracownikami – pedagożką teatru, aktorami, pracownikami pracowni plastycznej, a nawet akustykami i oświetleniowcami.
- Kluczowe jest dla nas to, aby osoby z niepełnosprawnościami były współtwórcami, a nie tylko odbiorcami. – dodaje Justyna Rogowska.

Projekt jest rezultatem wcześniejszej współpracy w ramach tutoringu zorganizowanego w ramach Programu z  Anetą Madziarą, ekspertką MEN, edukatorką dramy, instruktorką teatralną, specjalistką w zakresie pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dyplomowaną nauczycielką z 30-letnim doświadczeniem w pracy pedagogicznej, w tym w placówkach dla uczniów niepełnosprawnych. Aneta Madziara to także laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi w 2021 roku za działania związane z edukacją kulturalną na rzecz najmłodszych łodzian. To właśnie ona będzie łącznikiem projektu ze strony Ośrodka.


Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

 

 

 

Polecane aktualności

Łódź edu kul | projektowanie oferty w instytucjach - badanie zaangażowania odbiorców oferty kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Instytucje kultury, nie zatracając swoich podstawowych funkcji związanych między innymi z... więcej

Łódź edu kul | „Przystań w Teatrze" najnowszy program Teatru Arlekin

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Mamy w Łodzi kilka teatrów. Wśród nich jest nieduży – ale wielce sprytny, Arlekin. I jak w commedia... więcej

Łódź edu kul | „Wszystkich kochać, nikogo nie oszczędzać. Całoroczne rozbudzanie empatii”.

Wydział Kultury

Pod tym hasłem zespół Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotował blisko 50 wydarzeń i... więcej

 -  materiał Stowarzyszenia Topografie

Łódź edu kul | wyjątkowy audio przewodnik i film o ulicy Piotrkowskiej

Wydział Kultury

Być może nie wszyscy łodzianie jeszcze wiedza ale w najbliższych latach Łódź będzie obchodziła dwie... więcej

Łódź edu kul | warsztaty CHOREI i Fabryki Sztuki dla szkół

Wydział Kultury

Przez ostatnie cztery miesiące – od września do grudnia 2021 – artyści Teatru CHOREA i edukatorzy z... więcej

Kontakt