Łódź świętuje Niepodległość. Co będzie się działo w naszym mieście 11 listopada?

Piknikami, oficjalnymi uroczystościami, marszami oraz spacerami, a także muzycznie i kulinarnie będzie można świętować w Łodzi 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada w naszym mieście odbędzie się wiele wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.

 -  Fot. Manufaktura

Jedną z wrosłych już w listopadowy kalendarz atrakcji jest Piknik Niepodległościowy w Manufakturze. W tym roku odbędzie się jego 10 edycja. Na Rynku Włókniarek Łódzkich pojawią się m.in. czołgi M4 Sherman i Renault FT-17, 10-metrowy śmigłowiec bezzałogowy ILX oraz armata Bosfors. Osprzęt, umundurowanie, a także umiejętności pokażą również: Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”, 9. Łódzka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, Grupa Taktyczna Rekonstrukcyjna, Fundacja Sprzymierzeni z GROM czy Polski Związek Łowiecki, który zaprezentuje drapieżne ptaki wykorzystywane ongiś w sokolnictwie. Swoje stoisko będzie mieć również Urząd Miasta Łodzi. W magistrackich namiotach zaprezentowana zostanie wystawa o polskich kryptologach, a dzięki środkom UMŁ po terenie pikniku defilować będą rekonstruktorzy Błękitnej Armii generała Hallera, żołnierki z Ochotniczej Legii Kobiet i legioniści Józefa Piłsudskiego. Ten ostatni także pojawi się na pikniku. O godz. 14 wjedzie dorożką na teren Manufaktury, gdzie odśpiewany wówczas zostanie hymn narodowy. Piknik Niepodległościowy w Manufakturze zakończy o godzinie 17:30 pokaz sztucznych ogni.

- 11 listopada to jeden z najpiękniejszych dni w kalendarzu. Zachęcam gorąco do tego, by całymi rodzinami wziąć udział w wydarzeniach, w tym pikniku w Manufakturze. Stoi za nami piękna historia, a więc to znakomita okazja, by świętować ją radośnie - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Oficjalne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w czwartek na placu Jana Pawła II. Rozpoczną się mszą świętą, odprawioną w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki o godz. 10. Tuż po niej przed znajdującym się tam Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty, a następnie odbędzie się niepodległościowy apel pamięci i defilada kompanii honorowych.

Ale to nie jedyne wydarzenia, które odbędą się w Łodzi w ramach celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. Piknik wojskowy na terenach dawnych koszarów Strzelców Kaniowskich przy ul. gen. Lucjana Żeligowskiego 7/9 odbędzie się w godz. 12-17. Stoiska bushcraftowe i pokazy walk będzie można zobaczyć w okolicach schronu na Brusie przy ul. Konstatynowskiej 98 w godz. 11-17. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty o godz. 13, zaś o 14:30 z placu Wolności przejdzie do pasażu Schillera marsz „Łódź Niepodległości”. W siedzibach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (zarówno przy ul. Gdańskiej 13, jak i przy ul. Zgierskiej 147) o godz. 11 rozpoczną się warsztaty i gry rodzinne. Czynnie spędzających czas z pewnością zachęci oferta Centrum Aktywności Seniora, który o godz. 9 organizuje spacer nordic walking po lesie Łagiewnickim. Także lokalne społeczności zapraszają na Ponadosiedlowe Obchody Święta Niepodległości, w ramach których odbędzie się spacer po okolicach i osiedlach okalających park na Zdrowiu. Spacer rozpocznie się o godz. 10:30.

Narodowe Święto Niepodległości można spędzić również muzycznie. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na godz. 18 na śpiewanie pieśni niepodległościowych. Godzinę później na melomanów czeka Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, która zaprezentuje recital z utworami Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina.

Ale śpiewająco będzie już w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. W środę, 10 listopada r. o godz. 15:30 Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego i  Łódzki Dom Kultury zapraszają do Kina Szpulka ŁDK, gdzie odbędą się XI Muzyczne Drogi do Niepodległości. Pół godziny później, imprezę o podobnej tematyce pn. Śpiewajmy Pieśni Legionowe organizuje Centrum Twórczości Lutnia Bałuckiego Ośrodka Kultury. „Toast za Niepodległą” wzniesiony zostanie o godz. 19 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Będzie to koncert szlagierów z okresu 20-lecia międzywojennego.

Kilka dni zaś będzie można skosztować tradycyjnych dań z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada rozpocznie się organizowany co roku festiwal „Smakujemy Niepodległość”. Do niedzieli, 14 listopada w wybranych łódzkich restauracjach serwowane będą potrawy z gęsiny oraz desery z jabłek.

 

 

Polecane aktualności

Łódź edu kul | projektowanie oferty w instytucjach - badanie zaangażowania odbiorców oferty kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Instytucje kultury, nie zatracając swoich podstawowych funkcji związanych między innymi z... więcej

Łódź edu kul | „Przystań w Teatrze" najnowszy program Teatru Arlekin

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Mamy w Łodzi kilka teatrów. Wśród nich jest nieduży – ale wielce sprytny, Arlekin. I jak w commedia... więcej

Łódź edu kul | „Wszystkich kochać, nikogo nie oszczędzać. Całoroczne rozbudzanie empatii”.

Wydział Kultury

Pod tym hasłem zespół Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotował blisko 50 wydarzeń i... więcej

 -  materiał Stowarzyszenia Topografie

Łódź edu kul | wyjątkowy audio przewodnik i film o ulicy Piotrkowskiej

Wydział Kultury

Być może nie wszyscy łodzianie jeszcze wiedza ale w najbliższych latach Łódź będzie obchodziła dwie... więcej

Łódź edu kul | warsztaty CHOREI i Fabryki Sztuki dla szkół

Wydział Kultury

Przez ostatnie cztery miesiące – od września do grudnia 2021 – artyści Teatru CHOREA i edukatorzy z... więcej

Kontakt