Wizyta Ambasadora Republiki Litewskiej

W tym roku Łódź i Wilno świętują 30-lecie współpracy partnerskiej. Z tej okazji Łódź odwiedził Jego Ekscelencja Eduardas Borisovas.

Ambasadorowi podczas wizyty w Łodzi towarzyszyły Liliana Jarosławska, koordynatorka wydziału gospodarczego ambasady oraz Rasa Rimickaite, attaché kulturalna ambasady.
Z delegacją spotkała się Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi. Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Łodzi rozmawiano o przypadającej w tym roku rocznicy oraz o planach współpracy kulturalnej i gospodarczej między Polską a Litwą. Podczas wizyty w Łodzi ambasador i towarzysząca mu delegacja odwiedzili także Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wiceprezydent Adam Wieczorek zaprosił delegację na lunch, w którym uczestniczyły łódzkie firmy współpracujące z Litwą oraz Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa. Rozmawiano m.in. o możliwościach wspierania polsko-litewskiej współpracy gospodarczej. Ambasada planuje zorganizować w przyszłym roku misję gospodarczą z udziałem litewskich firm, a Łódź będzie jednym z miast, które odwiedzą.

W tym roku obchodzimy 30-tą rocznicę współpracy partnerskiej Łodzi i Wilna. W tym czasie udało się wspólnie zrealizować wiele ciekawych przedsięwzięć. Wśród tych najbardziej udanych należy wymienić: otwarcie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie wystawy „Prawda i Pamięć. Zbrodnia katyńska", przygotowanej przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, przy udziale delegacji z Łodzi oraz udział reprezentacji z Łodzi w Międzynarodowym Forum Prezydentów Miast w Wilnie, organizowanym pod hasłem „Kultura jako siła wiodąca w rozwoju miast”. W 2020 roku reprezentanci Wilna  uczestniczyli w VI edycji Forum Miast Partnerskich „Smart and Liveable Cities”. Z okazji jubileuszu w Miejskiej Galerii Sztuki Willa i w Galerii Hol w Akademii Sztuk Pięknych otwarte zostały wystawy grafiki litewskiej „Rozmowa”. Prace litewskich artystek można podziwiać do końca grudnia.

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt