Druga odsłona Łodzi filmowej w Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza do zwiedzania drugiej części wystawy stałej pt. "Łódź filmowa". Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 29 grudnia.

Plakat informacyjny: w tle kadr z filmu z nałożonym niebiesko-zielonym filtrem, a na nim białe napisy. Łódź filmowa nowa wystawa stała Muzeum Kinematografii. -  Plakat informacyjny: w tle kadr z filmu z nałożonym niebiesko-zielonym filtrem, a na nim białe napisy. Łódź filmowa nowa wystawa stała Muzeum Kinematografii.

Druga część wystawy jest dopełnieniem pierwszej, poświęconej rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku. Obejmuje okres od 1945 roku do współczesności. 

Prezentujemy dokonania Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, opowiadamy historię Wytwórni Filmów Oświatowych, przypominamy twórców pracujących dla legendarnego Se-Ma-Fora. Przyszłych adeptów sztuki filmowej zainteresuje z pewnością fragment wystawy poświęcony studentom i wykładowcom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera. Korzystając z materiałów archiwalnych, przedstawiamy drogę, jaką musi przejść każdy młody człowiek w trakcie kształcenia w łódzkiej Szkole Filmowej. 

Wystawa pokazuje, że film to dzieło zbiorowe. Na ekspozycji obok reżyserów i aktorów poświęcono uwagę przedstawicielom najróżniejszych zawodów filmowych: operatorom, scenografom, montażystom, kaskaderom czy pirotechnikom. Prezentujemy obiekty związane z ich profesjami oraz finalnym dziełem pracy – gotowym filmem kinowym lub telewizyjnym. 

Zwiedzający mogą zobaczyć fragmenty najsłynniejszych filmów nakręconych w Łodzi. Materiał filmowy składający się z fragmentów pochodzących z 21 tytułów zmontował Jarosław Kamiński (laureat między innymi Polskiej Nagrody Filmowej za montaż Idy i Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego). Przygotowaliśmy także mapę lokalizacji, które „zagrały” w najsłynniejszych polskich produkcjach. 

Na wystawie znalazły się pozyskane od twórców: projekty scenograficzne do filmów Kingsajz Juliusza Machulskiego, czy Podróż Daniela Szczechury oraz projekty kostiumów do Sanatorium pod klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa. Wśród osobistych pamiątek po najsłynniejszych polskich twórcach warto wymienić kamerę Arii 16 mm należącą do Witolda Sobocińskiego, przekazaną Muzeum Kinematografii w depozyt przez Michała i Piotra Sobocińskich, wachlarz pamiątek należących do Andrzeja Munka, w tym scenariusz do filmu Eroica z odręcznymi notatkami reżysera oraz indeks studencki Krzysztofa Kieślowskiego.

Przygotowana przez Muzeum Kinematografii nowa wystawa stała, stworzona w ramach dwuletniego projektu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego (program Wspieranie działań muzealnych) oraz współfinansowana przez Miasto Łódź jest pierwszą w Polsce wystawą poświęconą filmowej historii Łodzi, a oglądać ją można w wyremontowanych wnętrzach pałacu Karola Scheiblera, historycznej rezydencji jednego z największych łódzkich przemysłowców.


Wystawę stałą Łódź filmowa dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Wystawę stałą Łódź filmowa dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi. 


Partnerzy projektu:

Filmoteka Narodowa - Instytut AudiowizualnySzkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviTWytwórnia Filmów OświatowychOpus FilmAkson StudioMonolith FilmsMuzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MangghaMuzeum Historii KatowicŁódzkie Centrum FilmoweEye FilmmuseumFilmoteca de CatalunyaWytwórnia Filmów Dokumentalnych I Fabularnych (WFDiF)Uniwersytet ŁódzkiCentralne Muzeum Włókiennictwa / Central Museum of TextilesWojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w ŁodziPolitechnika ŁódzkaArchiwum Państwowe w ŁodziEC1 Łódź - Miasto KulturyRadio Łódź

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt