Kolorowe obchody 594. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich

594. rocznica nadania Łodzi praw miejskich odbyła się tradycyjnie na Starym Rynku w Łodzi. W tym roku przebiegała wyjątkowo efektownie, dzięki setkom kolorowych wstążek, powiewających nad placem.

Dzieci w imieniu swoich rówieśników złożyły laurki pod pomnikiem upamiętniający przyznanie Łodzi praw miejskich -  fot. UMŁ
Dzieci w imieniu swoich rówieśników złożyły laurki pod pomnikiem upamiętniający przyznanie Łodzi praw miejskich , fot. UMŁ

Instalacja z kolorowych wstążek przyciągnęła na uroczystość wielu łodzian i starszych, i młodszych. Dzieci mogły pobawić się w kąciku animacyjnym, a dorośli obejrzeć nastrojowy pokaz tańca ze wstążkami.

Każde dziecko, które przyszło na plac otrzymać mogło żeton na darmowe lody. Szczególnie wyróżniły się dzieci z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które w imieniu swoich rówieśników złożyły laurki pod pomnikiem narodzin miasta.

W uroczystości brały też udział delegacje z miasta z Przedbórz, w którym król Jagiełło ogłosił lokację Łodzi. Przybyła też młodzież z Ukrainy, spędzająca wakacje w naszym mieście. W organizacji imprezy tradycyjnie pomagało Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta w Łodzi. 

Wiceprezydent miasta Tomasz Trela podczas oficjalnych uroczystości mówił, że ma wiele życzeń dla Łodzi: - Jednym z nich jest sukces rewitalizacji naszego miasta, także Starego Rynku w Łodzi, którą wkrótce zaczniemy. Mamy nadzieję, że będzie piękne na otwarcie małego EXPO w 2022 roku. Już teraz wielu przyjezdnych spacerując ulicą Piotrkowską mówi, że jest naprawdę bajkowa. 

Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak przypomniał, że: - W tym roku wraz z urodzinami Łodzi powitamy nowych Honorowych Obywateli, m.in. Adama Ostrowskiego, słynnego O.S.T.R. Klucze do bram miesta odbierze podczas dzisiejszego koncertu na placu Wolności.

Więcej o atrakcjach na 594. Urodziny Łodzi 

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt