Stary Cmentarz - miasto odnawia nagrobki zasłużonych łodzian

Pamiątkowy nagrobek przedwojennego działacza społecznego Józefa Wolczyńskiego zostanie odnowiony w ramach współpracy Urzędu Miasta Łodzi i Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. Miasto przeznaczy na ten cel 10 tys. zł.

 -  Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl

Od 2013 roku miasto włącza w odnawianie pomników na Starym Cmentarzu poprzez odnowienie jednego z nagrobków wskazanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego oraz wyremontowano skrzydła na nagrobku por. Stefana Pogonowskiego.

- Kilka lat temu zdecydowaliśmy się, że do pieniędzy zebranych w corocznej kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza dorzucimy kwotę, która pozwoli na odnowienie jeszcze jednego nagrobka. Chcemy przywrócić pamięć o tych łodzianach, którzy tworzyli nasze miasto i dzięki nim ono miało szansę się rozwijać - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Na grób Józefa Wolczyńskiego trafiliśmy przypadkowo, podczas ubiegłorocznego sprzątania Starego Cmentarza. Okazało się, że to postać wyjątkowa, ale zapomniana. Można powiedzieć, że był łódzkim celebrytą swoich czasów. Ze względu na swoją pracę na rzecz Łodzi był zapraszany na wiele uroczystości i rautów. Należał do najważniejszych postaci naszego miasta tamtego okresu - dodał prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak.

Józef Wolczyński urodził się w 1890 roku. Był działaczem społecznym, spółdzielczym i samorządowym. Ukończył szkołę tkacką w Łodzi, pod koniec I wojny światowej został członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego. Był także krótko ministrem zdrowia publicznego, opieki społecznej i ochrony pracy (w 1918 roku), posłem i senatorem. W latach 30. ubiegłego wieku był dyrektorem naczelnym zakładów „I.K. Poznański”, a także m.in. prezesem Łódzkiego Klubu Sportowego. Był jednym z popularniejszych działaczy społecznych tamtych lat. Na początku II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1954 roku.

 

 

Polecane aktualności

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Kontakt