Wydarzenie Łodzi Filmowej "Ukraina Pomagamy". Pokazy filmów ukraińskich i rozmowa o wsparciu psychologicznym

W Centrum Dialogu, w sobotę, 19 marca odbędzie się wydarzenie, w ramach którego będzie można obejrzeć nagrodzone na międzynarodowych festiwalach filmy ukraińskie oraz wziąć udział w dyskusji o możliwych formach wsparcia psychologicznego dla uchodźców oraz pomagających.

Kino od lat stanowi zwierciadło rzeczywistości, buduje świadomość wokół najbardziej istotnych kwestii dla funkcjonowania świata, tworzy przestrzeń do kolektywnych emocji, wywołuje dyskusję i impuls do działania. Dziś, kiedy za wschodnią granicą, Ukraina walczy o wolność i bezpieczeństwo całej Europy, kinematografia ukraińska stanowi ważny głos, wokół którego jednoczy się Łódź filmowa.

Firmy producenckie Extreme Emotions, Lava Films we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja oraz instytucjami kultury tj. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Kinematografii i EC1 organizują 19 marca wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. Organizatorzy zapraszają na pokazy pięciu filmów ukraińskich oraz dyskusję z ekspertami oraz zachęcają do wzięcia udziału w całodniowej zbiórce publicznej na rzecz Fundacji Save Life. Come Back Alive. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Ukraina Pomagamy” jest bezpłatny.

Ważnym punktem wydarzenia będzie dyskusja o możliwych formach wsparcia psychologicznego dla uchodźców oraz pomagających. Jak rozmawiać, aby nie zaszkodzić ani sobie ani przybywającym do Łodzi Ukraińcom mówić będą Krzysztof Klajs, przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa PSychiatrycznego i Rafał Pniewski - Psychiatra, psychoterapeuta psychoanalitycz­ny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Podczas wydarzenia zaplanowana jest zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive.
Wydarzenie odbędzie się 19 marca 2022 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:

11:00 Donbas, reż. Siergiej Łoźnica, 110 min. (2018)
13:00 Atlantyda, reż. Valentyn Vasyanovych, 106 min. (2019)
15:00 Homeward, reż. Nariman Aliev, 96 min. (2019)
17:00 Ziemia jest niebieska jak pomarańcza, reż. Iryna Tsilyk, 74 min. (2020)
19:00 Dyskusja “Ukraina Pomagamy”, Gość: Rafał Pniewski, Krzysztof Klajs Prowadzenie: Diana Dąbrowska, 60 min.
20:30 Czerkasy U311, reż. Tymur Walentynowicz Yashchenko, 102 min. (2019)

W programie filmowym wydarzenia znajdą się docenione międzynarodowo produkcje m.in. nagrodzony w 2018 roku w Cannes “Donbas” Siergieja Łoźnicy, o życiu we wschodniej części Ukrainy, która od lat nękana jest przez separatystyczne wojska rosyjskie. “Atlantyda” w reżyserii Valentyna Vasyanovycha to skolei apokaliptyczny obraz życia we wschodniej Ukrainie, w której codzienne funkcjonowanie opiera się na dwóch emocjach: paraliżującej traumie oraz niknącej, ale wciąż obecnej nadziei. Film otrzymał nagrodę główną w konkursie “Horyzonty” na festiwalu w Wenecji w 2019 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie także “Homeward” Narimana Alieva. Film był ukraińskim kandydatem do Oscara 2019. Opowiada o ojcu, który postanawia odnaleźć ciało zabitego, podczas wojny między Rosją a Ukrainą, syna. W ramach przeglądu widzowie zobaczą także nagrodzony na Sundance dokument “Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” w reżyserii Iryny Tsilyk, o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie w Ukrainie, która pomimo zgiełku wojny, próbuje stworzyć bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań. Przegląd zakończy pokaz filmu “Czerkask U311” w reżyserii Tymura Walentynowicza Yashchenki. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi przywołuje historię załogi trałowca „Czerkasy”, która w 2014 bohatersko stawia opór Rosjanom, podejmując decyzję o walce z okupantem.

“Gdy Ukraina broni się przed rosyjską agresją każda forma solidarności i wsparcia jest bezcenna. Organizując pokazy filmowe w ramach wydarzenia “Ukraina pomagamy”, jako środowisko filmowe chcemy skierować uwagę mieszkańców Łodzi na skalę tragedii, jaka dotyka ukraińskich bojowników o wolność oraz ich rodziny. Filmy, które znalazły się w programie krzyczą do nas, pokazują dzielną Ukrainę, która już od 2014 roku jest nieustannie atakowana. Dziś my krzyczymy razem z nimi” - podkreśla Mariusz Włodarski (Lava Films).

Goście:

Krzysztof Klajs - przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa PSychiatrycznego. Dyrektor Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Psycholog kliniczny i psychoterapeuta z 40-letnim stażem pracy. Certyfikowany superwizor PTP. Prezydent - elekt ISH International Society of Hypnosis.

Rafał Pniewski - Psychiatra, psychoterapeuta psychoanalitycz­ny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, prezes stowarzyszenia Łódzki Inkubator Psychoanalityczny. Prowadzi prywatną praktykę psychiatryczną i psychoterapeutyczną w Łodzi. Nagrywa podcast ,,Czy My się znamy?” poświęcony tematyce psychoanalitycznej, psychologicznej i psychiatrycznej z odwołaniami do kultury i sztuki, przede wszystkim do wartych obejrzenia filmów i wartych przeczytania książek.

Prowadząca spotkanie:
Diana Dąbrowska - filmoznawczyni związana z Łodzią Filmową, animatorka kultury, organizatorka imprez filmowych i festiwali, specjalistka od włoskiego kina, współredaktorka publikacji „Włoskie kino po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 2018). W maju 2015 roku była jedną z organizatorek wystawy, będącej hołdem dla myśli Umberto Eco. W listopadzie 2017 roku sprowadziła do Polski, a następnie poprowadziła spotkanie z Dario Argento. Również w 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina.

Organizatorzy:
Extreme Emotions i Lava Films we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Festiwalem Kamera Akcja, Muzeum Kinematografii, Ukraina! Festiwal Filmowy, Polskim Instytutem Ericksonowskim, Łódzkim Inkubatorem Psychoanalitycznym oraz EC1 Łódź.

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt