Popłynie, by pomóc

W ostatni weekend sierpnia Adam Jerzykowski zamierza przepłynąć wpław dziewięć mazurskich jezior i kilka łączących je kanałów. Trasę o długości ponad 37 kilometrów łodzianin pokona po to, by pomóc utalentowanym sportowcom z niezamożnych rodzin.

Od czterech lat Jerzykowski podejmuje ekstremalne wyzwania, mające wzbudzić zainteresowanie mediów oraz sponsorów, dzięki którym zbierane są pieniądze na działalność charytatywną. W tym celu pan Adam założył fundację Swim For a Dream (płyń po marzenia), która do tej pory m.in. na pomoc podopiecznym domów dziecka oraz pacjentom oddziału psychogeriatrycznego zebrała już ponad 50 tys. zł. Przyczyniły się do tego dokonania Jerzykowskiego, który przepłynął wpław Zatokę Pucką, pokonał 500 km Wartą oraz podjął ucieczkę z więzienia Alcatraz.

- Filarem wszelkich działań fundacji jest sentencja mówiąca o tym, że kto nie ma odwagi by marzyć, nie będzie miał siły do walki. Naszym nadrzędnym celem jest więc inspiracja, głównie młodych ludzi, do snucia tych marzeń i zapewnienie narzędzi do ich realizacji – wyjaśnił Jerzykowski.

Jednym z takich narzędzi ma być Uniwersytet Potężnych Dzików, czyli fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych domów, połączony z szeroko pojętym programem rozwoju zawodowego. Stworzenie UPD jest głównym celem tegorocznego wyzwania, jakie postawił przed sobą pomysłodawca projektu.

- W ostatni weekend sierpnia między godziną 6 a 6.30 wskakuję do jeziora Niegocin na plaży w Giżycku i rozpoczynam pływanie na trasie o długości 37 km, która skończy się na plaży w Mikołajkach. Przewiduję, że pokonanie tego dystansu zajmie ok. 15 godzin – wyjaśnił Jerzykowski.

Z Niegocina przez jezioro Boczne i kanał Kula łódzki pływak dotrze do jeziora Jagodne, przechodzącego w jezioro Szymoneckie. Następnie będzie musiał pokonać: kanał Szymoński, jezioro Szymon, kanał Mioduński, jezioro Kotek Wielki, kanał Lelecki, jezioro Tałtowisko, kanał Tałcki i jezioro Tałty, którym dotrze na plażę w Mikołajkach nad jeziorem Mikołajskim.

- Pan Adam spełnia nie tylko swoje marzenia, ale też marzenia osób potrzebujących pomocy. Udowodnił już znakomicie i wiele razy, że potrafi sprostać wielkim wyzwaniom, dlatego jestem przekonany że to, o którym dzisiaj mówimy, uda się w 100 procentach zrealizować – powiedział wiceprezydent Łodzi Jarosław Piątkowski, który przekazał Jerzykowskiemu flagę miasta. - Mam nadzieję, że jak pan Adam będzie bardzo zmęczony, to spojrzy na tę flagę, a  widniejąca na niej łódź doda mu sił – zakończył Piątkowski. Wiceprezydent zaapelował też do wszystkich przedsiębiorców, głównie łódzkich, by wsparli inicjatywę pana Adama i jego fundacji.

Zrobił to już m.in. Aquapark Fala, który zagwarantował Jerzykowskiemu miejsce do treningów. Łódzkie uczelnie: uniwersytet i politechnika objęły natomiast swoim patronatem projekt UPD. - Jako władze UŁ już od kilku lat wspieramy poczynania naszego absolwenta. To z jednej strony szczytny cel, jakim w tym roku jest wspieranie młodzieży z niezamożnych rodzin. Poza tym to wspaniały przykład, że poszczególnym osobom chce się jeszcze robić coś innego, niż tylko zaspokajać potrzeby własne i swojej rodziny. Życzymy Adamowi powodzenia w tym przedsięwzięciu i dalszych działaniach – powiedział  prorektor do spraw kształcenia UŁ prof. Sławomir Cieślak.

Jerzykowski może też liczyć na wsparcie Szkoły Marcina Gortata. - Z Adamem współpracujemy od samego początku realizowanych przez niego wyzwań. Jako szkoła bezpłatna również wspieramy młodych sportowców niezależnie od tego, w jakiej są sytuacji materialnej. Mogę zapewnić, że jest mnóstwo utalentowanej młodzieży, która takiej pomocy potrzebuje, a dzięki takim osobom jak Adam może się rozwijać – powiedział dyrektor SMG Michał Feter.

Trasę wytyczoną na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Jerzykowski będzie pokonywał pod patronatem Prezydenta Miasta Łodzi oraz miast Giżycko i Mikołajki.

W celu zebrania niezbędnych środków Jerzykowski zwraca się zarówno do osób fizycznych jak i firm. Przedsiębiorcy mogą przyjąć tzw. kilometrówkę, zobowiązując się do wpłaty 50 zł na program stypendialny za każdy kilometr przepłynięty przez łodzianina drodze do Mikołajek. Osoby fizyczne mogą natomiast przekazać dowolną kwotę za pośrednictwem strony pomagam.pl/podprad oraz wziąć udział w licytacjach charytatywnych.

Ilość zebranych funduszy zależy od liczby pozyskanych partnerów oraz długości dystansu przepłyniętego przez Adama. Przede wszystkim jednak zależeć będzie od drobnych gestów osób, które w uznaniu dla pracy i konsekwencji łodzianina zdecydują się wejść na pomagam.pl/podprad i pomóc w budowie Uniwersytetu Potężnych Dzików. W tym celu można się również skontaktować mailowo pod adresem adam@sfad.pl

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt