Bulwary Północne w przebudowie. Remont w parze z odkryciami archeologicznymi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przebudowa ulic Ogrodowej i Północnej trwa już półtora miesiąca. W tym czasie zrealizowano część robót drogowych oraz archeologicznych. Sprawdzamy, jak wyglądają prace nad gruntowną przebudową ulicy połączone z odkrywaniem historii Łodzi.

Bulwary Północne -  fot. Stefan Brajter
Drogowcy odkryli mury Starego Miasta podczas remontu , fot. Stefan Brajter

Na północnym odcinku Bulwarów Północnych (od ul. Franciszkańskiej do ul. Zachodniej) w całości rozebrano nawierzchnię jezdni i chodników. Łączny obszar objęty tymi pracami wyniósł prawie 1,2 tys. mkw. Zniknęło również torowisko tramwajowe wraz z ogrodzeniem i siecią trakcyjną. Rozebrano pół kilometra szyn, zdemontowano słupy, pięć kilometrów przewodów i lin oraz wybrano 1,5 tys. m sześc. ziemi i kruszywa.

Bulwary Północne, a pod nimi mury Starego Miasta

Od kiedy odkryto fragmenty starych budynków, na placu budowy nieustannie jest obecna kilkuosobowa ekipa archeologów. Ich praca polega na ostrożnym zrywaniu wierzchnich warstw ziemi, odsłanianiu pozostałości, a później żmudnym ręcznym oczyszczaniu do najdrobniejszego szczegółu.

 – Prace budowlane nieco zwolniły z uwagi na odkrycia archeologiczne. Obecnie na budowie jest ekipa i trwają tam prace przy korytowaniu nowej jezdni. W najbliższych tygodniach planowane jest rozpoczęcie robót drogowych, głównie profilowania podłoża i układania warstw podbudowy, a także wstępne prace przy nowym systemie odwodnieniowym – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich.

Pozostałości po kwartale wyburzonym przez Niemców

– Odkryliśmy fundamenty i piwnice przedwojennej fabryki „Bracia Cytryn" oraz ówczesnego zakładu kąpielowego. W ostatnich dniach, w miarę przesuwania się w kierunku ul. Wschodniej, odsłaniamy resztki dwóch budynków drewnianych. Widać też zarysy szczeliny przeciwlotniczej – mówi Zbigniew Rybacki, archeolog.

Ekipy archeologów przejdą cały modernizowany odcinek – aż do skrzyżowania ul. Ogrodowej i ul. Zachodniej. Później, m.in. dzięki zdjęciom z drona, zostanie stworzona dokumentacja fotograficzna i geodezyjna.

Bulwary Północne będą nową miejską przestrzenią

Po przebudowie ulice Ogrodowa i Północna zmienią się w Bulwary Północne, będące zupełnie nową, atrakcyjną przestrzenią dla łodzian i turystów. Pojawią się tam kawiarnie, kioski gastronomiczne i dużo zieleni.

Wartość inwestycji to 45,5 mln zł. Koniec prac zaplanowano na 2023 r.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt