„Piosenki na czas niepokoju” na początek Festiwalu OFF-Północna

Od Boba Dylana po Maanam – na koncert „Piosenki na czas niepokoju” składa się blisko 20 utworów, na pozór bardzo różnych, jednak niosących wspólne przesłanie: o potrzebie bycia razem w trudnych momentach, wierności przekonaniom i nadziei na lepszy świat. Koncert w reżyserii Tadeusza Kabicza, już w najbliższą sobotę rozpocznie VI edycję Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Koncert inaugurujący festiwal to próba osobistej wypowiedzi, podzielenia się emocjami w tym trudnym czasie. Wykonawcy sami wskazali utwory, które najlepiej oddają ich odczucia.

 Usłyszymy piosenki z musicali „Ragtime” czy „Kapitan Żbik”, ale nie zabraknie także klasyki światowej jak „Blowin' in the wind” Boba Dylana czy „Fragile” z repertuaru Stinga – zapowiada Tadeusz Kabicz, reżyser festiwalowej premiery. – To piosenki o kruchości naszego życia, potrzebie walki o ideały, byciu razem mimo różnic, potrzebie pomagania, a przede wszystkim o nadziei na lepszy świat.

W przejmujących duetach i występach solowych widzowie zobaczą Joannę Gorzałę, Katarzynę Walczak, Pawła Erdmana, Marcina Januszkiewicza i Macieja Pawlaka. Kierownikiem muzycznym koncertu jest Karina Komendera.

W kolejnych dniach OFF-Północna widzowie będą mogli oglądać spektakle dramatyczno-muzyczne i koncerty. Już w tę niedzielę ze swoim recitalem złożonym z piosenek Wojciecha Młynarskiego, wystąpi Jacek Bończyk, a warszawski Teatr Potem-O-Tem zaprosi na muzyczną psychoterapię z coach Elą w spektaklu „20 lexusów na czwartek”. Trzy dni później odbędzie się pokaz historycznego duodramu o mniej znanym z rodu Piłsudskich – Bronisławie. Fundacja Pomysłodalnia z Rumii pokaże spektakl „Bronisław Piłsudski was here. Musical na wałki”. Dzień później widzów czeka wycieczka do wesołego miasteczka za sprawą spektaklu z Teatru im. Adama Mickiewicza z Częstochowy. Z kolei w piątek, 8 kwietnia, festiwalową scenę przejmie Aneta Todorczuk z monodramem „Kobieta, która wpadała na drzwi”, zbudowanym wokół piosenek Sinead O’Connor. Sobota to dawka humoru bez cenzury w wykonaniu komików – Olka Talkowskiego i Piotrka Plewy – czyli literacki stand-up przygotowany w ramach Grupy Rafała Kmity. Wieczór upłynie jednak muzycznie – Katarzyna Chlebny brawurowo wcieli się w rolę Kory Jackowskiej w głośnym spektaklu „Kora.boska”. Na finał, 10 kwietnia, nastąpi ogłoszenie laureatów IV Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty i ich występ, a festiwalowy program zamknie koncert zdobywców Jonaszka 2021 – duetu LENDA/KOZUB.

Obok spektakli w programie znalazły się warsztaty i spotkania. Już w pierwszym dniu festiwalu Marta Szostak przeprowadzi zajęcia arteterapeutyczne skierowane do  kobiet 15+. Tydzień później aktorzy Joanna i Szymon Nygard poprowadzą aktorskie zajęcia w Parku Helenów. Tradycyjnie już w czasie OFF-Północna odbędzie się także panel dyskusyjny z cyklu „Po co…?”, tym razem poświęcony teatrowi równościowemu. Panelistkami będą  Monika Mioduszewska-Olszewska, dr Katarzyna Ojrzyńska i Agnieszka Łuczak – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania. Za sprawą wystawy „Antrakt²” przygotowanej we współpracy z Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym festiwalowa publiczność będzie mogła spojrzeć na zakulisowe życie teatru z innej perspektywy. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 kwietnia o g. 17.30.  

Organizatorzy zapraszają też do rozmów z artystami po zakończeniu każdej z festiwalowych propozycji, a także do wysłuchania relacji na antenie Radia Lutnia, które na ten czas zmieni się w radio festiwalowe.

Bilety i karnety na festiwalowe wydarzenia wciąż dostępne są w kasie i na stronie www Teatru Muzycznego.

Polecane aktualności

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt