Startuje przebudowa placu Wolności. Ważne zmiany w organizacji ruchu [MAPA]

Modernizacja i zazielenienie najważniejszego w Łodzi placu rozpocznie się 25 kwietnia. Wcześniej, bo już 11 drogowcy wejdą na ul. Legionów, żeby przygotować się na właściwą inwestycję. Sprawdź harmonogram prac i zmian MPK ŁÓDŹ.

Zmiany MPK Łódź spowodowane remontem placu Wolności

Przebudowa placu Wolności będzie jednym z największych projektów w programie rewitalizacji. Remont obejmie m.in. zerwanie z ośmiobocznego rynku całej nawierzchni z torowiskiem i położenie nowych. Inwestycja mocno wpłynie na ruch w tej części miasta, gdzie kumulują się projekty rewitalizacyjne. Ale zanim zobaczymy ekipę budowlaną na samym placu, drogowcy muszą przygotować tory na skrzyżowaniu ul. Legionów z Zachodnią na nową organizację ruchu.

Żeby można było rozpocząć remont placu Wolności, najpierw trzeba wymienić zwrotnicę na skrzyżowaniu, które z nim sąsiaduje. W innym wypadku nie da się utrzymać ruchu tramwajów na ul. Gdańskiej i Legionów.

Dzisiaj tramwaje po ul. Legionów mogą jeździć tylko na wprost. Aby zamknięcie placu nie spowodowało ich likwidacji, trzeba zbudować na skrzyżowaniu z ul. Zachodnią łuk do skrętu w lewo, w stronę Bałut. W ten sposób uda się utrzymać tramwaj na Gdańskiej i Legionów jeszcze przez kilka miesięcy - bo ul. Legionów też czeka w tym roku remont.

Prace na skrzyżowaniu rozpoczną się 11 kwietnia i spowodują utrudnienia w ruchu przez kolejne dwa tygodnie. 25 kwietnia rozpocznie się przebudowa placu Wolności, a na ul. Legionów ekipę remontową możemy zobaczyć w wakacje. Ale rozpoczęcie tych ostatnich prac jest uzależnione od zielonego światła od Urzędu Zamówień Publicznych.

Zmiany MPK Łódź Zachodnia-Legionów

Zmiany MPK Łódź w dniach 11 - 24 kwietnia

Linia 5 zostanie zawieszona

Linia 14 w weekendy kursować będzie na wydłużonej trasie na Retkinię, uzupełniając liczbę kursów w dni wolne na al. Wyszyńskiego po zawieszeniu linii 5.

Linia 15 kursować będzie z Kurczaków na Karolew
CHOJNY KURCZAKI – Rzgowska, Paderewskiego, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska – KAROLEW

Linia 16 od 11 kwietnia kursować będzie przez cały dzień i we wszystkie dni tygodnia co 15/20 minut na swojej trasie:
PL. NIEPODLEGŁOŚCI – Pabianicka, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Włókniarzy, Limanowskiego, Aleksandrowska – TEOFILÓW
Ponadto w dni robocze od ok. godz. 19:30 w związku z pracami torowymi na ul. Aleksandrowskiej kursować będzie na trasie:
PL. NIEPODLEGŁOŚCI – Pabianicka, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska – KAROLEW

Linia 17 kursować będzie ze Stoków na Teofilów
STOKI – Giewont, Telefoniczna, działki, Pomorska, pl. Wolności, Nowomiejska, Zgierska, Limanowskiego, Aleksandrowska – TEOFILÓW
Ponadto w dni robocze od ok. godz. 19:30 w związku z pracami torowymi na ul. Aleksandrowskiej kursować będzie na trasie:
STOKI – Giewont, Telefoniczna, działki, Pomorska, pl. Wolności, Nowomiejska, Zgierska, Limanowskiego – DW. ŁÓDŹ ŻABIENIEC

Linia 73 zmieni trasę w obrębie skrzyżowania Legionów / Zachodnia
RADOGOSZCZ ZACHÓD – 11 Listopada, Włókniarzy, Pojezierska, Zgierska, Zachodnia, Więckowskiego, Gdańska, Legionów, Włókniarzy, Srebrzyńska – KOZINY
KOZINY – Srebrzyńska, Ogrodowa, Cmentarna, Legionów, Gdańska, Próchnika, Zachodnia, Zgierska, Pojezierska, Włókniarzy, 11 Listopada – RADOGOSZCZ ZACHÓD

Linia 86B od 11 kwietnia będzie kursować bez oznaczenia B i zostanie wydłużona do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego. Stanowić będzie komunikację zastępczą na ul. Gdańskiej i Pomorskiej. Kursować będzie co 15 minut.
RETKINIA KUSOCIŃSKIEGO – Popiełuszki, Maratońska, Waltera-Janke, Bandurskiego, Włókniarzy, Kopernika, Gdańska, Struga, Żeromskiego, Zielona, Gdańska, Próchnika, Zachodnia, Legionów, pl. Wolności, Pomorska, Poronińska – SZPITAL CKD
SZPITAL CKD – Poronińska, Pomorska, pl. Wolności, Legionów, Zachodnia, Więckowskiego, Gdańska, Zielona, Żeromskiego, 6 Sierpnia, Gdańska, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Waltera-Janke, Maratońska, Popiełuszki – RETKINIA KUSOCIŃSKIEGO
Na ul. Pomorskiej autobusy zatrzymają się na wysokości przystanków tramwajowych poza Pomorska – pl. Wolności w kier. wschodnim (przystanek dla 86 zlokalizowany na placu), Pomorska – rondo Solidarności w kier. zachodnim (przystanek dla 86 zlokalizowany przed rondem) oraz Pomorska – Lumumby w obu kierunkach.

Zmiany MPK Łódź od 25 kwietnia

Linia 2 kursować będzie przez cały dzień z zwiększoną częstotliwością dla zapewnienia odpowiedniej ilości kursów na ul. Limanowskiego. Podzielona zostanie na dwa warianty i kursować będzie jako 2A z Dąbrowy na Teofilów i jako 2B z Dąbrowy na Kochanówkę.
Ponadto w dni robocze od ok. godz. 19:30 w związku z pracami torowymi na ul. Aleksandrowskiej linia 2B zostanie skrócona do pętli dw. Łódź Żabieniec.

Linia 5 pozostaje zawieszona.

Linia 9 kursować będzie na trasie z Olechowa na dworzec Fabryczny.
OLECHÓW – Ofiar Terroryzmu 11 września, Odnowiciela, Hetmańska, Rokicińska, Piłsudskiego, Kopcińskiego, Narutowicza – DW. ŁÓDŹ FABRYCZNA (zawraca przez Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Kilińskiego, Narutowicza)

Linia 12B kursować będzie bez oznaczenia B jako linia 12 na obecnej trasie.

Linia 14 w weekendy kursować będzie na wydłużonej trasie na Retkinię, uzupełniając liczbę kursów w dni wolne na al. Wyszyńskiego po zawieszeniu linii 5.

Linia 15 w związku z przebudową placu Wolności kursować na Helenówek.
CHOJNY KURCZAKI – Rzgowska, Paderewskiego, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Gdańska, Legionów, Zachodnia, Zgierska – HELENÓWEK

Linia 16 dalej kursować będzie przez cały dzień i we wszystkie dni tygodnia co 15/20 minut na swojej trasie:
PL. NIEPODLEGŁOŚCI – Pabianicka, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Włókniarzy, Limanowskiego, Aleksandrowska – TEOFILÓW
Ponadto w dni robocze od ok. godz. 19:30 w związku z pracami torowymi na ul. Aleksandrowskiej kursować będzie na trasie:
PL. NIEPODLEGŁOŚCI – Pabianicka, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska – KAROLEW

Linia 17 w związku z przebudową placu Wolności kursować będzie ze Stoków do ul. Franciszkańskiej, gdzie powstanie nakładka torowa umożliwiająca zawracanie tramwajów dwukierunkowych.
STOKI – Giewont, Telefoniczna, działki, Pomorska, Kilińskiego, Franciszkańska – FRANCISZKAŃSKA / PÓŁNOCNA

Linia 59 nie będzie miała możliwości zawrócenia na placu Wolności, dlatego zakończy trasę u zbiegu Zachodniej i Legionów i zawróci ulicami Legionów, Gdańską i Próchnika ponownie do Zachodniej.

Linia 73 wróci na dotychczasową trasę przez ul. Legionów.

Linia 86 kursować będzie na trasie z Retkini do CKD przez ul. Legionów. Autobusy podczas przebudowy placu Wolności częściowo będą miały zachowany przejazd.
RETKINIA KUSOCIŃSKIEGO – Popiełuszki, Maratońska, Waltera-Janke, Bandurskiego, Włókniarzy, Kopernika, Gdańska, Struga, Żeromskiego, Zielona, Gdańska, Legionów, pl. Wolności, Pomorska, Poronińska – SZPITAL CKD
SZPITAL CKD – Poronińska, Pomorska, pl. Wolności, Legionów, Gdańska, Zielona, Żeromskiego, 6 Sierpnia, Gdańska, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Waltera-Janke, Maratońska, Popiełuszki – RETKINIA KUSOCIŃSKIEGO
Na ul. Pomorskiej autobusy zatrzymają się na wysokości przystanków tramwajowych poza Pomorska – rondo Solidarności w kier. zachodnim (przystanek dla 86 zlokalizowany przed rondem) oraz Pomorska – Lumumby w obu kierunkach.

Linia 87 pozostanie na swojej trasie w obu kierunkach przez Pomorską, plac Wolności i Legionów.

Linia Z6 pozostanie na swojej trasie przez Pomorską, plac Wolności i Legionów.

Linia N6 pozostanie na swojej trasie przez Pomorską, plac Wolności i Legionów.
Przystanki autobusowe na ul. Pomorskiej przy pl. Wolności zostaną zlokalizowane po zachodniej stronie skrzyżowania z ul. Wschodnią.

Jak się zmieni plac Wolności?

Cała płyta placu zostanie wymieniona na nową. Zniknie rondo, a ruch zarówno samochodowy, jak i tramwajowy zostanie przerzucony na północną stronę. To pozwoli na wprowadzenie zieleni przy wylocie ul. Piotrkowskiej - południowa część placu zamieni się w skwer. 

Przystanki tramwajowe i autobusowe będą przeniesione na północ i będą połączone, tak aby przesiadanie się było wygodniejsze. Z placu Wolności znikną miejsca parkingowe, a pojawi się za to przestrzeń na organizację imprez - jarmarków i wydarzeń kulturalnych.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt