Barbara Małecka wygrywa IV Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Zakończył się Festiwal OFF-Północna

Przekonująca interpretacja „Popłynę łódką” Jonasza Kofty, duże umiejętności wokalno-aktorskie i dojrzałość wykonania pomimo bardzo młodego wieku zdecydowały o zwycięstwie Barbary Małeckiej w IV Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Gala finałowa laureatów i koncert „Intymnie” duetu LENDA/KOZUB zakończyły tegoroczną, szóstą już edycję festiwalu OFF-Północna.

–  Cieszy nas powodzenie konkursu wśród uczestników. W tym roku zgłosiło się kilkadziesiąt osób z całej Polski, w tym sporo wykonawców już z doświadczeniem zarówno w konkursach, jak i telewizyjnych talent show – mówi Krzysztof Wawrzyniak, pomysłodawca, a zarazem juror konkursu. – Finałowa dziewiątka zrobiła na jurorach spore wrażenie, choć w swoich ocenach nie byliśmy jednogłośni – dodaje.

W tym roku konkursowe występy zdominowało klasyczne podejście do interpretacji piosenki aktorskiej. Wojciech Kościelniak, Konrad Imiela, Jakub Szydłowski, Anna Sroka-Hryń, Rafał Kmita, Agnieszka Łuczak i Katarzyna Hołyńska uznali, że to Barbara Małecka zdobędzie w tym roku statuetkę Jonaszka.

Wokalistka ujęła jurorów swoją interpretacją „Popłynę łódką” Jonasza Kofty oraz wykonaniem medleya, będącego składanką „Jeziora szczęścia” zespołu Bajm i „Tak tęsknię”  Micromusic.

Było to bardzo prawdziwe, wiarygodne i przekonujące wykonanie. Żartowaliśmy nawet, że pani Barbarze udało się zabrać nas w tę podróż łódką – podkreśla Jakub Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi, członek konkursowego jury. – Pomimo młodego wieku artystka poruszyła nas dojrzałością swojej interpretacji.

Barbara Małecka na co dzień śpiewa nu-jazz i neosoul, porzucając gatunkowe dogmaty. Występowała w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie, Filharmonii Podlaskiej i warszawskim Spatifie. Pisze felietony, które nagrywa w formie podcastu literackiego „Życie w Zeszycie”. W lutym w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie miała miejsce premiera spektaklu dyplomowego z jej udziałem w reżyserii Agnieszki Glińskiej „Dyplom z miłości”.

Drugie miejsce – o czym po długiej dyskusji zadecydował głos przewodniczącego – zdobyła Iga Kozacka prezentująca utwory „Kiedy się dziwić przestanę” Jonasza Kofty oraz „Boję się tej melodii” Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Trzecie miejsce przypadło w udziale Oskarowi Jurysiowi, który wykonał „Balladę o królu i błaźnie” Jonasza Kofty ora „Balladę o kurwie żydowskiej Marii Sanders” Bertolta Brechta. Nagroda równościowa trafiła w ręce Martyny Romańskiej za wykonanie piosenki „Hawajka”. Przyznano również specjalne wyróżnienie dla Jana Tabęckiego za wysoki poziom artystyczny akompaniamentu i jego spójność z interpretacją piosenek.

Zwycięzcy IV Konkursu Piosenki Aktorskiej oprócz nagród pieniężnych otrzymali też możliwość zaprezentowania się festiwalowej publiczności. Po nich na scenie OFF-Północna wystąpił małżeński duet LENDA/KOZUB – zdobywcy Jonaszka w zeszłym roku. Na koncert „Intymnie” poza znanymi już fanom zespołu autorskimi utworami w akustycznych aranżacjach, znalazły się także kompozycje, które muzycy wykonują tylko podczas trasy z tym materiałem.

Chociaż występ duetu zakończył tegoroczną edycję OFF-Północna, to festiwalowe emocje powrócą jeszcze w kwietniu. Koncert „Piosenki na czas niepokoju” w reżyserii Tadeusza Kabicza, którego premiera otworzyła festiwal, będzie można zobaczyć ponownie w Teatrze Muzycznym 29 i 30 kwietnia o godzinie 18.30.  

Barbara Małecka

Iga Kozacka

Oskar Juryś

Martyna Romańska

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt