Remont Legionów coraz bliżej. Kolejne zmiany w ruchu na styku Śródmieścia i Bałut

Prawie wszystkie inwestycje w rewitalizacji północnej części centrum się rozpoczęły. Z tych, które będą miały ogromny wpływ na poruszanie się w najbliższym czasie, nie tylko po Śródmieściu, została jeszcze przebudowa ul. Legionów.

Zmiany na placu Wolności -  wiz. mat. pras.
Metamorfoza placu Wolności i Legionów to nie jedyna metamorfoza w okolicy , wiz. mat. pras.

Najbliższe dwa lata to kumulacja inwestycji na styku Bałut i Śródmieścia. Większość z nich miasto już rozpoczęło. Jeszcze pod koniec zeszłego roku drogowcy weszli na długo wyczekiwany remont ul. Wojska Polskiego. Prace rozpoczęły się od strony skrzyżowania z ul. Franciszkańską i postępują sukcesywnie w stronę Dołów. Inwestycja obejmuje przebudowę skrzyżowań, budowę nowego torowiska i przystanków MPK, wymianę podziemnych sieci oraz ułożenie nowej nawierzchni jezdni, drogi rowerowej i chodników.

Na granicy Śródmieścia Łodzi i Bałut

Równie kompleksowy zakres ma przebudowa ulic Północnej z Ogrodową.

– Ta inwestycja wystartowała na początku roku i jest prowadzona pod ruchem. Wykonawca najpierw ułoży nowe torowisko i nitkę ulicy po stronie parku Staromiejskiego, a potem przeniesie się z pracami na stronę południową. Dzięki temu kierowcy przez cały czas trwania remontu mogą korzystać z ulicy w obu kierunkach – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Za dwa lata ulica Północną z Ogrodową zamienią się w śródmiejski bulwar. Będzie to dopełnienie zmian, które już zaszły w tej części Łodzi, m.in.: remontu Pałacu Poznańskiego oraz budowy nowych hotelu, biurowca i budynku mieszkalnego przy rogu z Nowomiejską. Może, podobnie jak w Paryżu, uda się tutaj stworzyć popularne na spacery miejsce, pełne kawiarni i restauracji, które łączy przecież Piotrkowską i plac Wolności z Manufakturą.

Jedyny w Polsce ośmioboczny plac

A zmiany nie ominą także Placu Wolności. Właśnie dzisiaj na dawnym rynku Nowego Miasta rozpoczął się zapowiadany od lat remont. Koncepcja nowego wyglądu jedynego w Polsce ośmiobocznego placu mocno się zmieniła na korzyść zieleni – jego południowa część zamieni się w skwer, na którym będziemy mogli odpocząć w otoczeniu drzew.

Przebudowa placu potrwa dwa lata. W tym czasie wokół naczelnika Kościuszki zmieni się praktycznie wszystko: jezdnia z torowiskiem zostaną przeniesione na północną stronę, a przystanki autobusowe połączone z tramwajowymi. Nie zabraknie miejsca na ogródki gastronomiczne ani na świąteczne jarmarki.

Czekamy na remont Legionów

Wymienione remonty dość mocno zweryfikowały przebieg tras, jakimi wiele z nas porusza się na co dzień po Łodzi. Ostatnią z inwestycji, która poważnie wpłynie na podróże, nie tylko po centrum, jest remont ul. Legionów z Cmentarną. Pierwsza z ulic będzie remontowana od placu Wolności do ul. Żeligowskiego, a druga na całej długości. Rozpoczęcie prac na ul. Legionów oznacza zawieszenie tramwaju na ul. Gdańskiej – musimy się przesiąść na autobusową komunikację zastępczą.

Wizualizacja wyremontowanej ul. Legionów stronę pl. Wolności

Ten remont powinien rozpocząć się w okolicach wakacji, umowę z wykonawcą będzie można podpisać, jak tylko Urząd Zamówień Publicznych da jej zielone światło. I wreszcie pożegnamy zniszczoną nawierzchnię i sfatygowane torowisko, a ul. Legionów wreszcie zyska kształt, jaki przystoi jej w XXI wieku.

Zawracanie na Franciszkańskiej

Przebudowa ul. Wojska Polskiego, placu Wolności i ul. Północnej z Ogrodową wiąże się ze zmianą organizacji ruchu na ul. Franciszkańskiej, na której powstała nowa krańcówka tramwajowa. Dzisiaj zostanie uruchomiona.

– Wykonaliśmy tam nakładkę w okolicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, która umożliwia zawracanie tramwajom dwustronnym. Dzięki stworzeniu tam krańcówki utrzymamy komunikację zbiorową między Stokami, Centrum Kliniczno-Dydaktycznym i centrum – mówi Maciej Sobieraj z Zarządu Dróg i Transportu.

Ta krańcówka będzie też wykorzystywana, kiedy tylko uda się przywrócić ruch tramwajowy na ul. Kilińskiego przy Narutowicza. Został on zawieszony z powodu grożącej zawaleniem kamienicy pod numerem 49.

Przebudowa Starego Rynku, modernizacja parku Staromiejskiego

Listę inwestycji na styku Bałut i Śródmieścia uzupełniają przebudowa rynku Starego Miasta i modernizacja parku Staromiejskiego. Pierwsza już się rozpoczęła, a poprzedziły ją badania archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy szukali najstarszych śladów Łodzi.

Stary Rynek będzie miał nową nawierzchnię, parterowe pawilony handlowe i sporo nowej zieleni. Po remoncie ma być miejscem, w którym kupimy kwiaty i ekologiczne produkty.

Park Staromiejski dzięki modernizacji zyska nowe alejki spacerowe, ławki, oświetlenie i kosze. Powstanie nowy plac zabaw dla młodszych dzieci i niewielki amfiteatr, który na widownię wykorzysta istniejącą skarpę przy dawnej krańcówce tramwajowej.

Zobacz także

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt