50 mln zł, 36 osiedli. Startuje Łódzki Budżet Obywatelski 2019

To takie proste - wystarczy złożyć wniosek i zdobyć pieniądze na realizację projektu w najbliższym otoczeniu. Dla 36 łódzkich osiedli do rozdysponowania jest pula 50 mln zł.

Startuje Łódzki Budżet Obywatelski 2019. Do wydania 50 mln zł dla osiedli -  fot. z arch. UMŁ
Startuje Łódzki Budżet Obywatelski 2019. Do wydania 50 mln zł dla osiedli , fot. z arch. UMŁ

- Zachęcam do udziału w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, który pozwala na aktywizację mieszkańców, a także spełnienie naszych oczekiwań oraz małych i większych marzeń, co do zmian w okolicy, w której mieszkamy - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej przy woonerfie na ul. 6 Sierpnia, który był jednym ze sztandarowych pomysłów pierwszej edycji i został zbudowany z woli łodzian.

Nastąpiły istotne zmiany w tegorocznym budżecie obywatelskim, które upraszczają procedurę i dają szansę na zgłoszenie wniosku przez każdego mieszkańca. Ponadto pula środków wynosi 50 mln zł. 

Jak wyjaśnił Damian Raczkowski, przewodniczący Komisji ds. budżetu Obywatelskiego Rady Miejskiej, wniosek może złożyć każdy przy poparciu tylko jednej osoby. Nie ma już zadań tzw. ogólnomiejskich, ale składamy projekty na działania lokalne. Nowy algorytm podziału sprawił, że w przypadku niektórych osiedli znacznie wzrosła kwota dotacji, np. Julianów - Marysin - Rogi miały poprzednio 610 tys. zł, a teraz prawie 1 mln zł, Chojny Dąbrowa - pula wzrosła z 1,9 mln zł do 3,1 mln zł, a na Złotnie z 480 tys. zł do 851 tys. zł.

Wnioski, które są dostępne na stronie internetowej lub w placówkach UMŁ, można składać od 23 maja do 10 czerwca br. Będzie również kampania promocyjna, spotkania, konsultacje, które ułatwią udział w składaniu projektów, a potem w głosowaniu. 

Formularz dostępny jest na prostej stronie internetowej www.lodz.pl/bo, a także w 9 miejscach UMŁ: kancelariach i dawnych delegaturach. Tam też można składać wnioski osobiście lub wysyłać mailowo na adres projekt.bo@uml.lodz.pl albo drogą korespondencyjną na adres Kancelarii Urzędu Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104 (tu decyduje data stempla pocztowego).

Polecane aktualności

Szpital im. Rydygiera przechodzi pod opiekę Uniwersytetu Medycznego

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Szpital położniczy im. Rydygiera wejdzie na wyższy poziom medyczny. Placówka trafi pod opiekę... więcej

Rok Jana Kowalewskiego w Łodzi

Anna Kotecka / BKSiDŁ

Piknik patriotyczny, konferencja popularno-naukowa, wycieczki trambusem, a nawet pokój zagadek i... więcej

Piotrkowska 142 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Trwa remont zabytkowej kamienicy przy OFFie.

Małgorzata Loeffler / ZIM

Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 142 przechodzi gruntowny remont.... więcej

Zdjęcie z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, udostępnione za zgodą muzeum  -  Bartosz Kudaj

Zbrodnia, której nie zapomnimy. Zapraszamy na obchody 75. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Mieszkańcy Łodzi co roku upamiętnią ofiary zbrodni, która miała miejsce w 1945 r. w Więzieniu... więcej

Łódź Buduje w 2020 r. -  fot. mat. Archiwum UMŁ

Łódź Buduje w 2020 r.

Tomasz Andrzejewski / ZIM

45 ulic i 40 nowych chodników, przebudowa torowisk i nowe drogi rowerowe. Tak zmieni się nasze... więcej

Kontakt