Rewitalizacja na Włókienniczej. Pierwsze kamienice oddane do użytku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Co słychać na Włókienniczej? Dziewięć kamienic już jest gotowych – powstały w nich nowoczesne mieszkania, pracownie i lokale użytkowe.

Rewitalizacja Włókienniczej -  fot. ŁÓDŹ.PL
Sprawdzamy, co słychać na Włókienniczej , fot. ŁÓDŹ.PL

– Trwa metamorfoza jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w Śródmieściu. Zapowiadaliśmy, że powstaje tu wizytówka łódzkiej rewitalizacji, nie myliliśmy się. Odnowione kamienice idealnie uzupełniają trwającą przebudowę. Mamy już dziewięć odnowionych budynków, a cztery są w trakcie remontu. Przypomnę tylko, że w  trakcie przebudowy są dwie perły, czyli willa Hilarego Majewskiego oraz dawny dom Moryca Tauberga pod numerem 22 – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Adam Pustelnik.

W dziewięciu odnowionych kamienicach oddaliśmy do użytku 156 mieszkań, 25 lokali użytkowych, 5 pracowni dla artystów, przedszkole i 2 placówki opiekuńczo-wychowawcze.

– Dawna ulica Włókiennicza wraz z przylegającymi do niej kamienicami przechodzi do historii. W tym roku planujemy oddać kolejne budynki. Pod numerami 2, 15, 22 i 11 trwają intensywne roboty. Prace prowadzimy również w ulicy Włókienniczej na odcinku od pasażu Hilarego Majewskiego do ulicy Kilińskiego – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Co dokładnie oznacza przebudowa Włókienniczej?

Włókiennicza 2

Budynek przy ul. Włókienniczej 2 zostanie gruntownie odnowiony. Powstanie w nim 21 mieszkań komunalnych, w tym jedno dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wszystkie zostaną wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Budynek będzie podłączony do centralnego ogrzewania i powstaną w nim cztery lokale usługowe przeznaczone na wynajem. Ponadto, zawisną tam budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków. W rewitalizowanej kamienicy przy ul. Włókienniczej 11 trwają prace budowlane – w lokalach naprawiane są tynki, wymieniane podłogi, renowacji poddano boazerie i stolarkę okienną. Prowadzone są również prace konserwatorskie. Planowane są tam trzy lokale usługowe, a istniejące wcześniej na posesji dwa budynki gospodarcze zostaną rozebrane.

Włókiennicza 15

Intensywne prace wykończeniowe trwają również w budynku pod adresem Włókiennicza 15, który będzie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. W 12 mieszkaniach będą kompletnie wyposażone kuchnie lub aneksy kuchenne, a także łazienki. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Projekt przewiduje też stworzenie w kamienicy dwóch lokali usługowych. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Na podwórku, którego nawierzchnia zostanie gruntownie odnowiona i wyłożona kamienną kostką, będą ławki, plac zabaw i trzepak. Obszar przeznaczony pod plac zabaw zostanie pokryty nawierzchnią gumową. Na terenach zielonych pracownicy posadzą krzewy i drzewa, a wokół nich zasieją trawnik. Dodatkowo na altanie powstanie trejaż z roślinnością pnącą. W tej chwili w budynku stawiane są ściany działowe, kładzione nowe sufity i podłogi, trwa montaż instalacji elektrycznych i wodnych. Ekipy montują też ogrzewanie oraz układają płytki na ścianach i podłogach w kuchniach i łazienkach. Do zrobienia została tam jeszcze elewacja północna kamienicy, wykonanie przyłącza gazowego i końcowe zagospodarowanie terenu. Bliskie finalizacji są prace w lokalu gastronomicznym, który powstanie na parterze.

Włókiennicza 22

Prace budowlane nie zwalniają też przy ul. Włókienniczej 22. Aktualnie trwają prace przy ścianach działowych, układana jest glazura w piwnicach, kuchniach i aneksach kuchennych, malowane są ściany, trwają prace instalacyjne. Odnawiana jest klatka schodowa oraz komórki lokatorskie. W najbliższych dniach robotnicy rozpoczną renowację mieszkań na poddaszu. Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostaną w wanny lub prysznice, ubikację. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Na podwórku będą ławki i altana stanowiące miejsce spotkań mieszkańców. Będzie trzepak i plac zabaw. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Nowa będzie wykonana z płyt oraz kostki kamiennej. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy i drzewa, a wokół nich zasiany trawnik. Dodatkowo na altanie oraz ogrodzeniu powstanie trejaż z roślinnością pnącą. W budynku powstanie 29 mieszkań komunalnych.

Łączna wartość odnowy kamienic przy ul. Włókienniczej to  blisko 100 mln złotych.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt