Kodeks Dobrych Praktyk w dialogu społecznym między gminami a biznesem

Jak rozmawiać z biznesem? Czy i jak rozmawiać powinny władze samorządowe z przedsiębiorcami? W Łodzi dzięki grantowi opracowany zostanie kodeksu dobrych praktyk w zakresie dialogu społecznego gminy z przedsiębiorcami.

Fotorelacja z podpisana porozumienia, w której uczestniczył wiceprezydent Adam Pustelnik. -  Fotorelacja z podpisana porozumienia, w której uczestniczył wiceprezydent Adam Pustelnik.

Porozumienie w tej sprawie podpisano w Urzędzie Miasta Łodzi. Miasto reprezentował I wiceprezydent miasta Łodzi Adam Pustelnik, natomiast Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w Łodzi – wiceprezes oddziału – Adam Drozdowski.

Bo to właśnie ZPP w Łodzi realizować będzie projekt, którego efektem końcowym ma być wypracowanie projektu "Kodeks dobrych praktyk w zakresie dialogu społecznego z przedsiębiorcami". Oprócz Łodzi będzie on realizowany w dwóch innych polskich miastach: Katowicach i Częstochowie. Projekt uda się zrealizować dzięki grantowi przyznanemu przez Center for International Private Enterprise (CIPE).

Czy taki kodeks dobrych praktyk jest w ogóle potrzebny? Okazuje się, że tak.

 

- Dialog społeczny jest w Polsce prawnie i systemowo realizowany na poziomie krajowym przez  Radę Dialogu Społecznego oraz na poziomie regionalnym przez Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego – mówi Adam Drozdowski, wiceprezes ZPP w Łodzi. - W Polsce brakuje natomiast systemowych rozwiązań i dobrych praktyk w zakresie dialogu społecznego pomiędzy przedsiębiorcami a samorządem terytorialnym czyli właśnie gminami.

A to właśnie przedsiębiorcy stanowią istotną siłę w rozwoju społeczno-gospodarczym, zarówno na poziomie krajowym, jak i społeczności lokalnych. A mimo to, tylko niektóre gminy podejmują odpowiednie działania wspierające przedsiębiorczość i wykorzystują dostępne narzędzia w tym zakresie. Gminy szczególnie rzadko wprowadzają systemowe, skoordynowane rozwiązania w zakresie dialogu z lokalnym biznesem. Teraz ma się to zmienić – przynajmniej w Łodzi. 

- Chcemy wprowadzić systemowe rozwiązania, które będą wspierać lokalną politykę gospodarczą, chcemy skoordynowanych działań gminy na rzecz dialogu społecznego z przedsiębiorcami i – wreszcie – opracować kodeks dobrych praktyk w zakresie dialogu społecznego gminy z przedsiębiorcami - podsumowuje Drozdowski. – W tym dialogu z samorządem chcemy być swego rodzaju „pasem transmisyjnym” pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami a gminą.

- Przedsiębiorcy są dla miasta kluczowi. To miejsca pracy, pieniądze i podatki. Wspólny projekt pozwoli jeszcze lepiej pomagać tym, którzy tworzą miejsca pracy dla łodzian – kwituje wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt