Rewitalizacja Starego Rynku. Sprawdzamy, na jakim etapie jest remont [ZDJĘCIA]

Łódzka rewitalizacja poprawia nie tylko infrastrukturę, ale i ożywia zapomniane miejsca. Takim przykładem jest właśnie Stary Rynek w Łodzi. Sprawdzamy, na jakim etapie są prace remontowe.

Remont Starego Rynku w Łodzi -  fot. Stefan Brajter
Jak się zmienia Stary Rynek? Sprawdzamy! , fot. Stefan Brajter

Był w Łodzi od początku jej historii. Rozwijał się na nim handel, to tutaj swój pierwszy sklepik miał m.in. Izrael Poznański. Na rynku kwitł drobny handel. Można tu było kupić ryby, kwiaty, warzywa i tkaniny. Były też okresy, gdy zamieniał się w spacerowy bulwar. Łodzianie przychodzili tu odpocząć i spotkać się ze znajomymi.

Rynek Starego Miasta odzyskuje dawną świetność

– Trwa odnowa Starego Rynku, który z zapomnianego miejsca zmieni się w modną i atrakcyjną przestrzeń. To tu będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, prezentacje lokalnych twórców, eko-targi oraz kiermasze książek. Nie zabraknie klimatycznych kawiarni oraz rodzinnych atrakcji. Dzieciaki, rodzice i młodzież znajdą tu coś dla siebie – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Co aktualnie dzieje się na placu budowy?

Obecnie trwają prace pod instalacje wodno-kanalizacyjne (przyłącza do straganów i fontanny). Została wykonana deszczówka wraz ze zbiornikami przelewowymi oraz studnia wodomierzowa. Wszystkie prace ziemne koordynowane są z pracami archeologicznymi. Po zakończeniu prac branży sanitarnej wykonawca rozpocznie kolejne roboty ziemne i elektryczne, a w dalszej kolejności roboty żelbetowe wraz z wykonaniem nawierzchni placu.

Jak zmieni się Stary Rynek?

Zostanie wymieniona cała nawierzchnia i zlikwidowane stopnie. W centralnej części rynku, na poziomie posadzki, pojawią się dwie podświetlone fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zostaną zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa – jesiony pensylwańskie i klony. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.

Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 roku. Jego przebudowa to jedna z prawie 120 inwestycji w programie rewitalizacji. W tym rejonie program obejmuje jeszcze m.in. rewaloryzację parku Staromiejskiego, remont ul. Północnej, Ogrodowej, Wolborskiej i Podrzecznej oraz przebudowę placu Wolności.

Wartość inwestycji to 8 mln złotych.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt