Bulwary Północne. Jak idzie remont? Co odkryli archeolodzy? [ZDJĘCIA]

700-metrowy odcinek ul. Ogrodowej i ul. Północnej od ul. Zachodniej do ul. Franciszkańskiej/Kilińskiego już w przyszłym roku zmieni się w atrakcyjne, przyjazne mieszkańcom Bulwary Północne. Na jakim etapie są prowadzone tam prace?

Budowa Bulwarów Północnych -  fot. ŁÓDŹ.PL
Na odcinku od ul. Zachodniej do ul. Nowomiejskiej prace archeologiczne już się zakończyły , fot. ŁÓDŹ.PL

Przez ostatnie dwa miesiące na placu budowy Bulwarów Północnych pracowali głównie archeolodzy, ponieważ ekipy budowlane co chwila natrafiały na pozostałości dawnej żydowskiej dzielnicy Łodzi. Odkryto wiele pozostałości zburzonych kamienic, zakładu kąpielowego, ale także murowany kanał rzeki Łódki, zbiorniki przeciwpożarowe i szczeliny przeciwlotnicze.

Na odcinku od ul. Zachodniej do ul. Nowomiejskiej prace archeologiczne już się zakończyły i mogą tam wrócić ekipy budowlane.

- Pomimo badań archeologicznych na północnej nitce całego przebudowywanego fragmentu prace rozbiórkowe są w zasadzie za nami. Zniknęły stare nawierzchnie i chodniki, zdemontowano torowisko tramwajowe, słupy i sieć trakcyjną. W miejscach, gdzie badania zakończono wykonywane są odwodnienia terenu – zapewnia Łukasz Micek, kierownik budowy.

Co powstanie na Bulwarach Północnych?

- Ulice będą miały nowe nawierzchnie, chodniki i drogi rowerowe. Pojawią się kawiarnie, kioski gastronomiczne i dużo zieleni. Dla polepszenia komunikacji tramwajowej na skrzyżowaniu ul. Północnej z ul. Nowomiejską powstanie nowy skręt w relacji wschód-południe, który umożliwi zawracanie tramwajom jadącym przez pl. Wolności - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wartość przebudowy Bulwarów Północnych to 45,5 mln zł. Koniec prac zaplanowano na 2023 r.

Co odkryto podczas budowy Bulwarów Północnych?

- Spacerując alejkami parku Staromiejskiego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kiedyś były tu ulice i najstarsza, najgęściej zaludniona dzielnica Łodzi. Budynki Starego Miasta rozebrano podczas niemieckiej okupacji, a park założono dopiero po zakończeniu wojny. Odkryty, ceglany kanał rzeki Łódki jest materialnym dowodem na to, że współczesną ulicę Północną przecinała kiedyś rzeka. Na wysokości ulicy Solnej był drewniany most. Ciekawym odkryciem jest też odnalezienie fragmentów bruku ulicy Wolborskiej. To przecież jedna z najstarszych ulic w Łodzi. Na jej wysokości zaczynał się staw na Łódce, który kończył się groblą i młynem przy obecnej ulicy Nowomiejskiej. Na Łódce przy Wolborskiej był mostek, przez który przechodzili kiedyś mieszkańcy wsi Łodzia (to taka pra Łódź, później zwana Starą Wsią) i szli do kościoła na wzgórzu przy placu Kościelnym. Wolborską nazywano kiedyś Starowiejską, prowadziła bowiem z miasta Łodzi do Starej Wsi. Nazywano ją też Nadstawną – mówi Miłosz Wika, rzecznik prasowy ZWiK


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt