Pierwszy odcinek S14 wreszcie gotowy! To ponad 12 km zachodniej obwodnicy Łodzi

Skończył się pierwszy etap budowy drogi ekspresowej S14, czyli zachodniej obwodnicy Łodzi. Kierowcy mają do dyspozycji 12,2 km trasy, która pozwoli wyprowadzić część ruchu nie tylko z Łodzi, ale także z sąsiednich miejscowości.

Budowa S14 - pierwszy odcinek wreszcie gotowy -  fot. Radosław Jóźwiak
Budowa S14 - pierwszy odcinek wreszcie gotowy , fot. Radosław Jóźwiak

Kierowcy mogą jechać nowym odcinkiem S14 od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki. Oddana do użytku trasa poprawi komfort codziennych podróży, a także skróci czas przejazdu z Pabianic do Aleksandrowa Łódzkiego co najmniej o połowę. Dzięki temu ograniczony zostanie także ruch na wysłużonej i zatłoczonej DK71. 

Nowy odcinek drogi ekspresowej S14 ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Liczy 12,2 km długości. W ramach budowy powstało 17 obiektów inżynierskich. Zbudowano cztery węzły: Łódź Lublinek (S14/DK14 bis), Łódź Retkinia (S14/ul. Maratońska), Konstantynów Łódzki (S14/DK71) i Aleksandrów Łódzki (S14/DK71), które skomunikują nową trasą Łódź, Konstantynów Łódzki i Aleksandrów Łódzki. Wartość kontraktu to blisko 630,5 mln zł. 

Dwa etapy S14

Oddany do użytku odcinek S14 jest pierwszym z dwóch, na jakie podzielono budowę zachodniej obwodnicy Łodzi. Drugi, 16-kilometrowy fragment trasy od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia, ma być gotowy wiosną przyszłego roku. Będzie to ostateczne domknięcie ringu dróg szybkiego ruchu (od północy autostrada A2, od wschodu autostrada A1, od południe droga ekspresowa S8 i od zachodu droga ekspresowa S14) wokół aglomeracji łódzkiej, tym samym czyniąc ją pierwszym takim miejscem w Polsce. 

Organizacja ruchu na S14

W związku z tym, że nadal trwa budowa drugiego odcinka S14 – od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia – na pierwszym z tych węzłów (Aleksandrów Łódzki) obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu. Tak będzie do chwili oddania II odcinka S14, co planowane jest na wiosnę przyszłego roku. 

Ponieważ na węźle Aleksandrów Łódzki cały ruch z S14 od południa będzie przekierowywany na DK71, należy liczyć się z utrudnieniami. Istnieje prawdopodobieństwo, że w godzinach największego natężenia ruchu wystąpi tam czasowe wyczerpanie przepustowości, co będzie się wiązało z chwilowym blokowaniem się drogi. 

– Po uruchomieniu I odcinka S14 (węzeł Łódź Lublinek – węzeł Aleksandrów Łódzki) będziemy na bieżąco monitorowali sytuację na węźle i w razie potrzeby podejmiemy niezbędne działania zaradcze. Z chwilą oddania do użytkowania II odcinka S14 (węzeł Aleksandrów Łódzki – węzeł Emilia) wprowadzona zostanie docelowa organizacja ruchu, która zapewni pełną przepustowość węzła – informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak powstawała S14

Oddany fragment drogi ekspresowej S14 to, historycznie rzecz ujmując, już trzeci odcinek tej ważnej drogi dla całej aglomeracji łódzkiej. Pierwszy – od Łodzi do Dobronia – o długości 15,2 km został oddany do ruchu blisko 10 lat temu – latem 2012 roku. 

Kolejny, między węzłami Dobroń i Róża, o długości 3,3 km, realizowany był w ramach budowy drogi ekspresowej S8. Do ruchu przekazany został dwa lata później – latem 2014 roku. 

Dofinansowanie S14 z UE

Budowa obu odcinków drogi ekspresowej S14, zarówno węzeł Łódź Lublinek – węzeł Aleksandrów Łódzki, jak i węzeł Aleksandrów Łódzki – węzeł Emilia, jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na kwotę ponad 903 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zobacz także

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt