Pierwszy żywy ogród w Łodzi

Wiosną w Łodzi pojawi się pierwszy żywy ogród wertykalny. Projekt zakłada zagospodarowanie dwóch ścian: miejskiego budynku przy ul. Zachodniej 95 oraz kamienicy prywatnej przy al. Kościuszki 1.

- W miastach mamy niedobór powierzchni płaskiej, by sadzić rośliny i drzewa, a zieleni wciąż brakuje, dlatego warto zagospodarować także przestrzenie pionowe i pokryć je roślinami. Nie tylko wizualnie poprawiają wygląd ścian i samego miasta, ale korzystnie wpływają także na środowisko - mówi Katarzyna Nawrocka, główny wykonawca projektu.

- Rośliny spełniają kilka funkcji, poza tym że pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen, pełnią także funkcje estetyczną, są kolorowe i pachnące, a odpowiednio dobrane odmiany pochłaniają szkodliwe dla środowiska substancje. Z powodzeniem można szare mury zamienić w piękne zielone ściany z korzyścią zarówno dla świeżości powietrza, jak i lepszej jakości życia - dodał profesor Henryk Panusz, właściciel kamienicy przy al. Kościuszki 1.

Wokół budynków posadzone zostaną także drzewa, które związane będą z ogrodem poprzez badania i obserwacje roślin. Naukowcy z Wydziały Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie porównywać będą zależności roślin posadzonych w ogrodzie z rodzimym drzewem. Zbadają także przebieg fotosyntezy oraz jak rośliny funkcjonują w danej przestrzeni i porze roku. O tym jakie rośliny znajdą się w ogrodzie zdecyduje środowisko badawcze. Mogą to być byliny, trawy i krzewy spośród roślin całorocznych. Będą one przystosowane do trudnego środowiska miejskiego i łódzkich warunków meteorologicznych.

Koszt całego projektu wraz z przeprowadzeniem badań to 200 tys. zł. Instalacja projektu rozpocznie się w maju i potrwa ok. 3 tygodni.

Polecane aktualności

ZWiK Łódź pomoże swoim klientom przy obliczaniu opłaty za odbiór odpadów na nowych zasadach

Miłosz Wika / ZWiK

Jak właściciele domów jednorodzinnych mogą zdobyć informację o zużyciu wody potrzebną do wypełnienia... więcej

Biblioteka Miejska w Łodzi rozpoczyna realizację projektu "Nowocześni i mobilni - bibliotekarze XXI wieku" -  fot. licencja CC0

Łódzcy bibliotekarze będą szkolić się za granicą

BMwŁ

1 grudnia Biblioteka Miejska w Łodzi rozpoczyna realizację projektu "Nowocześni i mobilni -... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik pogratulował firmie Inwedo międzynarodowego sukcesu

Szwedzi kupują aplikację do sprzedaży biletów od łódzkiej firmy Inwedo

informacja prasowa

Inwedo, łódzki softwarehouse, sprzedał 40% swoich udziałów w Zbiletem.pl szwedzkiemu funduszowi... więcej

Grób majora Feliksa Zarzyckiego na Starym Cmentarzu -  foto Andrzej Janecki

Łódź w powstaniu listopadowym

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

W 190. rocznicę wybuchu powstania listopadowego w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej zostały... więcej

Klimat dla Łodzi, Łódź dla klimatu

Klimat dla Łodzi, Łódź dla klimatu

Magdalena Martin / KS

Miasto Łódź wspólnie z Fundacją Climate Strategies Poland, w dniu 3 grudnia 2020 r. przeprowadzą... więcej

Kontakt