Nadchodzą upały w Łodzi. Jak się ochłodzić? O czym warto pamiętać?

Na środę i czwartek (20-21 lipca) w Łodzi prognozowane są upały, czyli temperatura powyżej 30°C. Podpowiadamy, jak się ochłodzić oraz sprawić, aby nasze mieszkanie było schronieniem przed wysoką temperaturą.

Nadchodzi fala upałów w Łodzi. Jak się ochłodzić? -  fot. Envato Elements
Nadchodzi fala upałów w Łodzi. Jak się ochłodzić? , fot. Envato Elements

Lato w pełni. Po chwilowym ochłodzeniu czekają nas cieplejsze dni. Wbrew zapowiedziom do Polski jednak nie dotrą 40-stopniowe upały, ale w środę i czwartek musimy być gotowi na temperaturę, która w Łodzi przekroczy 30°C

Wraz z upałem znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: 

  • zmęczenie, 
  • silne bóle i zawroty głowy, 
  • nudności, 
  • większa częstotliwość bicia serca i oddechu. 

Wysokie temperatury mogą powodować ospałość oraz zdenerwowanie, a także negatywnie wpływać na poziom koncentracji. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam poradzić sobie z gorącem za oknem. 

Woda i cień pomogą się ochłodzić

Największy błąd, jaki popełniają osoby starsze, to picie zbyt małej ilości płynów, zwłaszcza gdy przebywają poza domem. Seniorzy obawiają się problemów fizjologicznych, ale słabe nawodnienie może nieść ze sobą negatywne konsekwencje. W upalne dni należy wypijać ok. 2 l wody, by nie doszło do odwodnienia. Zamiast polecanych wszędzie zimnych napojów, należy pić wodę o temperaturze pokojowej, a nawet ciepłą herbatę.

Woda może także służyć do chłodzenia ciała. Parujące h2o sprawia, że temperatura się obniża. Dotyczy to zarówno naszej skóry, jak i pomieszczeń, dlatego warto spryskać ciało wodą, a w pokoju ustawić np. suszarkę z mokrym praniem. Schnące tkaniny są naszymi sprzymierzeńcami w walce z temperaturą. Mogą być używane także jako okłady na czoło. 

Ulga w domu i w pracy

Nie otwierajmy okien w środku dnia! To powszechny błąd, który sprawia, że do naszych domów i mieszkań dostaje się gorące powietrze, przez co temperatura w pomieszczeniu wzrasta. 

Okna najlepiej otwierać już po zachodzie słońca i zostawiać je otwarte na noc.

Jeśli okna mamy wystawione na słoneczną stronę, nie tylko powinniśmy je zamykać, ale najlepiej także zasłaniać ciemną tkaniną. Warto te same zasady stosować na klatkach schodowych, jeśli mieszkamy w budynkach wielorodzinnych. 

Nadchodzą upały w Łodzi i regionie

Od godz. 11:00 do godz. 17:00 powinniśmy unikać przebywania w bezpośrednim słońcu. Podczas upałów seniorzy powinni zrezygnować z prac na działkach i w ogrodzie. Najlepiej gdy w takie dni położą się w chłodnym pomieszczeniu ze szklanką wody w ręku. Warto także zadbać o odpowiednią, lekkostrawną dietę. Kiełbaski z grilla należy zastąpić gotowanymi posiłkami albo świeżymi owocami i warzywami.

Pamiętajmy o nakryciu głowy i luźnych, przewiewnych ubraniach. Najlepiej, jeśli są one wykonane z naturalnych materiałów takich jak bawełna czy len. Nośmy też odkryte buty.

Osoby, które biorą leki, powinny przyjrzeć się dokładnie ulotkom, bo często po zażyciu leku nie można wystawiać się na słońce.

Do zaleceń lekarzy powinny stosować się nie tylko osoby starsze, ale także ich opiekunowie. Jeśli wystąpią objawy sugerujące udar słoneczny, czyli zawroty głowy, mdłości, osłabienie czy przyspieszony rytm serca, należy położyć się w zacienionym miejscu i aplikować sobie zimne okłady. W przypadku utraty przytomności trzeba koniecznie wezwać pogotowie.

Zadbajmy o zwierzęta

Upały ciężko znoszą także zwierzęta domowe. Pamiętajmy, że zapewnić im stały dostęp do świeżej wody. Ważny jest również rodzaj kagańca, który zakładamy psu na spacer, ponieważ psy obniżają temperaturę swojego ciała ziajaniem i dyszeniem. Ciasny kaganiec, uniemożliwiający otwarcie pyska, to dla psa ryzyko udaru. Podobnie jak pozostawienie czworonoga w aucie w gorący dzień.

Zobacz także

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt