Zwiedzaj razem z dzieckiem. 4 pomysły na wycieczki wokół Łodzi

Wakacje powoli dobiegają końca, wciąż jednak możemy cieszyć się ładną pogodą i wykorzystać ją do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Oto nasze propozycje jednodniowych wycieczek w okolice Łodzi.

Wycieczki wokół Łodzi -  fot. mat. pras., Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, LODZ.PL
Wokół Łodzi jest wiele miejsc, do których można wybrać się na jednodniową wycieczkę , fot. mat. pras., Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, LODZ.PL

Wokół Uniejowa

Dla miłośników kąpieli atrakcją będą termy w Uniejowie. Wewnątrz na najmłodszych czeka statek piracki ze ścianką wspinaczkową, armatką wodną i prowadzącą prosto do basenu zjeżdżalnią. Na zewnątrz zaś maluchy mogą się pluskać w brodziku z bajkowym zamkiem lub spędzić czas na wodnym placu zabaw. Dobrą zabawę gwarantują też zewnętrzne zjeżdżalnie (najdłuższa ma aż 58 m!) oraz znajdujące się tuż obok term kręgielnia i park linowy. 

Po wymagających mnóstwa energii zabawach warto odpocząć w pobliskim parku Zamkowym. Nazwa jest nieprzypadkowa, bowiem wśród bujnej parkowej roślinności znajduje się Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Z jego wieży można podziwiać panoramę miasta, a to dzieciaki uwielbiają!

Interesującą ofertę na rodzinną wycieczkę znajdziemy także w bliskim sąsiedztwie Uniejowa. W Borysewie czeka na nas ZOO Safari, które słynie z białych lwów i tygrysów bengalskich, a w Poddębicach – Ogród Zmysłów, zaprojektowany tak, by poznając otoczenie skupić się na jednym z nich.

Lekcja historii w okolicach Łowicza

Skanseny i muzea to świetny sposób na zarażenie dzieci pasją do historii. Niebieskie domki, starą szkołę, kościół i wiatrak możemy zobaczyć z bliska w Skansenie Ziemi Łowickiej w Maurzycach. Podczas spaceru przekonamy się, jak wyglądała regionalna wieś ponad 100 lat temu. Wewnątrz budynków obejrzymy natomiast wyjątkowe eksponaty ze słynnymi łowickimi wycinankami na czele. 

Z polskiej wsi możemy się przenieść prosto do pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Na zwiedzających czekają tu bogate pałacowe wnętrza, imponujący ogród w stylu francuskim oraz oranżerie, stajnia, wozownia, domki oficjalistów dworskich, Pawilon Myśliwski i budynek Manufaktury. Nieopodal, w Arkadii, znajduje się zaś park romantyczny Heleny Radziwiłłowej, z ruinami, które nadają mu wyjątkowy, nostalgiczny klimat.

Tomaszowska Okrąglica

Nazwa Okrąglica nawiązuje do malowniczych zakoli na rzece Pilicy i odnosi się do trzech atrakcji turystycznych Tomaszowa Mazowieckiego. Zacznijmy od Skansenu Rzeki Pilicy, czyli pierwszego w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconego rzece i jej najbliższemu otoczeniu. Najciekawsze eksponaty to stary młyn z pełnym wyposażeniem, militaria (w większości wydobyte z rzeki) oraz budynek poczekalni kolejowej z końca XIX w.

Naprzeciwko skansenu znajduje się rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. Niezwykły niebiesko-zielony kolor wody w basenach źródliskowych oraz pulsujące piaskowe gejzery na pewno spodobają się najmłodszym i będą dla nich ciekawą lekcją przyrody.

Ostatnia z atrakcji to Groty Nagórzyckie. W wyrobiskach po dawnej kopalni piasku utworzono trasę turystyczną o długości 160 m. Podczas spaceru podziemnym korytarzem wysłuchamy lokalnych legend, które opowie nam przewodnik.

Kolejka i arboretum w Rogowie

Zarówno młodszym, jak i nieco starszym miłośnikom pociągów z pewnością spodoba się przejażdżka kolejką wąskotorową. Linia na trasie Rogów – Rawa – Biała ma już 107 lat i na stałe wpisała się w lokalny krajobraz. Przy okazji możemy obejrzeć zabytkowy tabor: lokomotywy, parowozy, pług śnieżny, ambulans czy wciąż działającą drezynę.  

Ok. 1,5 km od stacji Rogów mieści się arboretum – jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Na jego terenie znajdziemy m.in. kolekcje roślin ozdobnych, staw pełen grzybieni, ogród ginących roślin świata i alpinarium, w którym odtwarzane jest wysokogórskie środowisko naturalne.

Zobacz także

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt