33. Międzynarodowy Festiwalu Komiksu i Gier

Przedstawiamy program 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier

 

24-25 września w Atlas Arenie uczestnicy festiwalu spotkają się z twórcami komiksów i gier, wezmą udział w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i warsztatach.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, jak co roku zaprasza do udziału w wydarzeniu najbardziej znane nazwiska twórców z Polski i ze świata, wydawnictwa rozpoznawalne na rynku międzynarodowym i te niszowe, trafiające do wyselekcjonowanej grupy czytelników. Głównym celem programu jest zapewnienie różnorodności, udostępnienie gościom możliwości poznania tajników tworzenia komiksów i gier, uczestniczenie w rozmowach z autorami, szkolenie się podczas warsztatów, a także… zdobywanie autografów ulubionych twórców.

Gwiazdami tegorocznego 33. Festiwalu są: południowokoreański twórca – Kim Jung Gi – niezwykły artysta tworzący na żywo ogromne komiksowe prace, którego filmy w internecie oglądają miliony fanów na całym świecie (Kim Jung Gi jest także autorem ilustracji do plakatu 33. MFKiG oraz murala na Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej), Miguel Valderrama - rysownik komiksu „Cyberpunk 2077: Trauma Team” oraz Greg Rucka, w Polsce znany jest przede wszystkim z serii Wonder Woman”, „Gotham Central” oraz „Wolverine”. Dla znawców tematu swój udział w imprezie potwierdzili również Tiitu Takalo (Finlandia), Simon Spruyt (Belgia), Ingo Römling (Niemcy), Jonas Scharf (Niemcy) oraz Nico Tamburo (Włochy).

 

Nie zabraknie też wybitnych polskich twórców, których uczestnicy zobaczą na spotkaniach autorskich.

 

"Pod jednym dachem, podczas jednego festiwalu, spotka się ponad 150 twórców, w tym twórcy Kajko i Kokosza, który obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia. W komiksie nie ma znaczenia wiek, bo wśród czytelników znajdują się zarówno najmłodsi, uczący się za pomocą komiksów czytać, jak i wytrawni kolekcjonerzy, posiadający całe regały swoich ulubionych serii. Komiks łączy pokolenia, więc do wizyty w Atlas Areny zachęcam szczególnie rodziny. Jestem przekonany, że będzie to świetny pomysł na wspólne spędzanie wolnego czasu” – mówi wiceprezydent miasta Łodzi – Adam Pustelnik.

Rzeczywiście podczas festiwalu spotkać będzie można tak znakomite osobistości jak m.in. Zbigniew Kasprzak i Grażyna Fołtyn-Kasprzak, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak, Przemysław Truściński, Jakub Rebelka, Hubert Ronek i Jakub Syty, Bartosz Minkiewicz, Marek Oleksicki i Wiesław Skupniewicz, Anna Krztoń, Łukasz Wnuczek, Magdalena Kania, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Mieczysław Fijał, Jacek Rembiś, Berenika Kołomycka, Kajetan Wykurz, Robert Sienicki, Maciej Jasiński, Krzysztof Trystuła, Zvyrke, Piotr „Śmiechosław” Wojciechowski, Tomasz Kontny, Piotr Nowacki, Rafał „Otoczak” Tomczak, Ryszard Dąbrowski, Tomasz Grodecki i Rafa Jankowski, Grzegorz Weigt i Marcin Bałczewski, Iza i Piotr Miklaszewscy oraz Filip Sułkowski i wielu innych.

 

„Podczas festiwalu odbywać będą się również panele dyskusyjne i prelekcje. To przede wszystkim rozmowy ekspertów, pasjonatów, dziennikarzy i krytyków na tematy komiksowe: od historii komiksu, przez serialowe i filmowe adaptacje, po rozważania nad architekturą w komiksie oraz panele związane z mangą i anime. Uwaga! W tym roku odbędzie się m.in. spotkanie z obsadą polskiego dubbingu do „Belle”, czy dyskusje moderowane przez United States of Komiks i Łódzki Fanclub Star Wars. Uczestnicy dowiedzą się również, co jest dziś grane w polskim gamedevie i jak dołączyć do tego zacnego grona.” – mówi Adam Radoń, szef MFKiG.

 

O tajnikach pracy nad komiksem w trakcie warsztatów opowiedzą twórcy i doświadczeni edukatorzy. Tegoroczny program obejmuje m.in. warsztat z pitchingu (Katarzyna Witerscheim), scenariusza (Piotr Szulc, Tomasz Kontny), komiksowe warsztaty dla dzieci z Robertem Trojanowskim i manga dla początkujących (Monika „Ailish” Filipiak). Wszystkie materiały plastyczne zostaną zapewnione uczestnikom warsztatów. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

 

Na scenie głównej w ciągu dwóch dni festiwalu odbywać się będą konkursy, pokazy rysunku na żywo z udziałem gwiazd festiwalu, w tym Kim Jung Gi – mistrza ilustracji automatycznej, a także twórcze gry i zabawy z udziałem publiczności.

 

Wisienką na torcie jest coroczny pokaz konkursu Cosplay, w tym roku z wyjątkową kategorią związaną z uniwersum Tolkiena!

 

Na tyłach sceny głównej znajdzie się Strefa autografów, na której zaproszeni na festiwal artyści rozdają rysografy i wpisy do komiksów. Pracę rysowników podglądać można na ekranach na scenie podczas festiwalu. Na Strefie Autografów obowiązuje osobny regulamin i numerki. Harmonogram strefy już niedługo zostanie udostępniony.

 

Z okazji 50. urodzin Kajka i Kokosza zostanie zorganizowana specjalna strefa poświęcona tym jubilatom, w której czekać będzie moc atrakcji: wystawa, otwarte warsztaty z rysowania dzielnych wojów (prowadzenie: Wojciech Olszówka), czytelnia, gralnia i kolorowanki dla najmłodszych, stoisko, na którym będzie można nabyć gadżety z bohaterami serii, a także zagrać w grę Kajko i Kokosz: Na plasterki!  Opiekunem strefy jest Fundacja Kreska przy współpracy z wydawnictwem Egmont i innymi partnerami.

 

Większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych i konsolowych. Na płycie Atlas Areny na ponad 100 stanowiskach bezpłatnie i bez kolejek będzie można zagrać w wielkie konsolowe hity, zarówno te dawne, z czasów świetności maszyn Nintendo i Segi, jak i te całkiem współczesne z logo Sony i Microsoftu. Zapraszamy na Mistrzostwa Polski Bijatyk, do tanecznych gier ruchowych i automatów zręcznościowych. Fani nowości, będą mieli do dyspozycji stanowiska z prototypami produkcji zrealizowanych w ramach prestiżowego konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych.

Na koronie Atlas Areny znajdzie się strefa gier planszowych oraz  strefa targowa, która jest największą strefą sprzedaży komiksów w Polsce! Będą tam najważniejsi wydawcy, sklepy komiksowe, stoiska twórców niezależnych, sprzedawcy rękodzieła, rysografy na stoiskach wydawców i możliwość zdobycia najświeższych premier komiksowych w kraju.

 

  1. MFKiG towarzyszą dwie retrospektywne wystawy komiksowe, które oglądać będzie można od 24 września aż do 18 listopada w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1.
  • Monografia – przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Zbigniewa Kasprzaka, który będzie także gościem tegorocznego festiwalu
  • Andrzej Janicki. Uniwersum – retrospektywa twórczości jednego z najznakomitszych twórców komiksowego science fiction z lat 90.

Wstęp na wystawy w dniach festiwalowych bezpłatny za okazaniem festiwalowej opaski lub płatny w kasach Centrum Nauki i Techniki EC1 w przypadku jej braku. Wernisaż odbędzie się 23 września (piątek) o godz. 18:00.

 

Bilety na 33. Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier można nabyć już teraz online za pomocą strony: https://bilety.ec1lodz.pl/ lub w kasach pod Atlas Areną w dniach trwania festiwalu.

Ceny biletów

60 zł – karnet dwudniowy
30 zł – ulgowy karnet dwudniowy
40 zł – jednodniowy
20 zł – ulgowy jednodniowy.

Zapraszamy!

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt