Jan Kowalewski bohaterem gry VR

Dzisiaj w Piotrkowie Trybunalskim przystanek na swojej trasie miał Mobilny showroom poświęcony projektowi gamingowemu „Gra Szyfrów”. To aplikacja pozwalająca na wcielenie się w rolę m.in. Jana Kowalewskiego jako jednego z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Za projekt odpowiada Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu".

Mobilny showroom z grą VR "Gra Szyfrów" (fot. Patryk Wacławiak)

Od 14 września 2022 roku w wybranych miastach w Polsce w niecodzienny sposób zapoznać można się z wydarzeniami, które przyczyniły się do zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej i w całej wojnie polsko-bolszewickiej. W tourne po Polsce wyruszył showroom z projektem VR zatytułowanym „Gra Szyfrów”. Uczniowie szkół oraz inni odwiedzający mogą zapoznać się z historią z 1920 roku dosłownie wcielając się w rolę uczestników tych wydarzeń, w tym Jana Kowalewskiego – kryptologa pochodzącego z Łodzi, który przyczynił się do odkrycia radzieckich szyfrów i odkodowania licznych rozkazów i depeszy armii bolszewickiej. Więcej o Janie Kowalewskim dowiedzieć możecie się z poświęconej mu podstrony

W dniu 10 października „Gra Szyfrów” dotarła do województwa łódzkiego, zatrzymując się w Piotrkowie Trybunalskim. Ciężarówkę z gamingową naczepą licznie odwiedzały grupy szkolne i indywidualni mieszkańcy. Piotrków wraz z showroomem odwiedzili m.in. prezes IPN Karol Nawrocki oraz dyrektor świeżo powstałego Biura Nowych Technologii IPN Magdalena Hajduk.

„Gra Szyfrów” jest innowacyjnym projektem edukacyjnym. Powstała w tak ścisłej współpracy z historykami. Jej akcja toczy się w październiku 1920 roku, gdy decydują się losy konfliktu zbrojnego z bolszewikami i przyszłość wolnej Polski. Fabuła „Gry Szyfrów” pokazuje dokonania polskich kryptologów, którzy odegrali kluczową rolę w konflikcie polsko-bolszewickimi. Misje, które muszą wykonać gracze, polegają na złamaniu bolszewickiego szyfru i unieszkodliwieniu pancernych pociągów wroga. To udokumentowane wydarzenia historyczne, których przedstawienie było dokładnie konsultowane z historykami IPN. Pod okiem historyków ożywione zostały główne postacie gry oraz odwzorowane zostały wszystkie rekwizyty z epoki. „Gra Szyfrów” jest projektem crossplatformowym na gogle VR, urządzenia mobilne oraz komputery. Dostępna jest bezpłatnie na platformach Steam, App Store i w Google Play. (bnt.ipn.gov.pl/projekty/gry/gra-szyfrow/).

Gra jest częścią projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Gry w edukacji” i w tym roku zostanie dodana do programu nauczania, jako treści rekomendowane. Oznacza to, że może być wykorzystywana jako narzędzie dydaktyczne podczas zajęć lekcyjnych.

Wydarzeniu w Piotrkowie towarzyszyło również otwarcie wystawy o Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu” przy Mediatece 800-lecia w Piotrkowie. „Warszyc” był pochodzącym z Radomska nauczycielem, żołnierzem i konspiratorem AK – jednym z Żołnierzy Wyklętych. Walczył w kampanii wrześniowej, później włączył się do pracy konspiracyjnej jako żołnierz Służby Zwycięstwu Polski pod pseudonimem „Wojnar” (następnie „Zbigniew” i „Warszyc”). Pod jego dowództwem w sierpniu 1943 roku przeprowadzono spektakularną akcję uwolnienia osadzonych z więzienia w Radomsku. Po zakończeniu wojny Sojczyński zdecydował się na pozostanie w konspiracji. Działał w Samodzielnej Grupie Konspiracyjnego Wojska Polskiego o kryptonimie „Lasy”. Najgłośniejszą akcją zbrojną przeprowadzoną przez KWP było zajęcie na kilka godzin Radomska. W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku około 170 żołnierzy dowodzonych przez por. Jana Rogólkę „Grota” dokonało ataku na miasto, uwalniając 57 uwięzionych żołnierzy AK. „Warszyc” został zatrzymany 27 czerwca 1946 roku, skazany na śmierć w grudniu. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 roku, na trzy dni przed uchwaleniem amnestii.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt