O niepodległości z radością. XI Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury

Miasto Łódź już po raz piąty włącza się do programu Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze. Tym razem opowiemy historię Łodzi w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Na mieszkańców czeka też wiele innych atrakcji, takich jak "Wirtualny Teatr Historii"

(fot. Patryk Wacławiak / UMŁ)

Jak co roku Narodowe Święto Niepodległości witamy z uśmiechem  - wspaniałą zabawą na rynku Manufaktury . Jak co roku spotkamy tu rekonstruktorów postaci historycznych, kolekcjonerów sprzętu wojskowego, pasjonatów i artystów. W tym roku ponownie zobaczymy na rynku Strzelców Kaniowskich,  Hallerczyków, żołnierzy przedwojennego Wojska Polskiego, samochody , pojazdy  i pancerne.

Na scenie zagra m.in. mało znana, chociaż pochodząca z regionu łódzkiego orkiestra Stowarzyszenia Clonova, stylizowana – strojami i repertuarem – na przedwojenną orkiestrę wojskową   Odwiedzić będzie można stanowiska  wielu instytucji kultury m.in. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Instytutu Pamięci Narodowej i łódzkich harcerzy.

Wielką nowością będzie Wirtualny Teatr Historii mobilna atrakcja, realizowana przez Biuro Programu „Niepodległa”. Dzięki technologii VR zwiedzający przeniosą się w świat historycznych wydarzeń i przedwojennej kultury popularnej, m.in. spotkają…z przedwojenną tenisistką Jadwigą Jędrzejewską lub aktorem Aleksandrem Żabczyńskim, a nawet niejednym z bohaterów, historycznych „ojców niepodległości”.

Stanowisko Miasta Łodzi - grupy rekonstrukcyjne i szwalnia kokard narodowych

Miasto Łódź już po raz piąty włącza się do programu Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze. Tym razem opowiemy historię Łodzi
w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Od roku 2018, planując ofertę na piknik Miasto inspiruje się zasadą „cofania czasu o sto lat” . W tym roku będzie to zatem rok 1922, początki wolnej Polski.

- W Łodzi to czasy prezydentury charyzmatycznego Aleksego Rżewskiego i początki modernizacji miasta. Zwiedzając stanowiska rekonstrukcji historycznej łodzianie poznają życie codzienne Łodzi w początkach lat 20. Zwiedzimy tradycyjną szwalnię, zakład szewski, tradycyjne atelier fotograficzne oraz gabinet urzędnika sprzed 100 lat. Zobaczymy przedmioty, które w latach 20 były symbolami nowoczesności –telefony, gramofon, rowery, radio, kamery. - powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

 Oczywiście nie zabraknie sylwetek wojskowych – zobaczymy żołnierzy z formacji, które odegrały rolę w budowaniu początków państwa polskiego – Strzelców Kaniowskich, Hallerczyków i żołnierzy Wojska Polskiego z lat 20. i 30. Do Łodzi przyjedzie łącznie 45 rekonstruktorów, a wielu z nich weźmie udział w pokazie mody „wojskowej i cywilnej” na scenie. Zobaczymy czym różniły się fasony i tkaniny z obu dekad okresu międzywojnia, style ubierania się różnych warstw społecznych oraz mundury różnych formacji wojskowych.

Jak co roku na stanowisku Miasta Łodzi otrzymać będzie można tradycyjną biało-czerwoną „rozetkę narodową”. Wszystkich, którym nie uda się jednak zaopatrzyć w nią na czas zapraszamy do …wykonania jej samodzielnie.  W „szwalni kokard” i starsi i młodsi będą mogli samodzielnie uszyć sobie kokardę narodową ze wstążki rypsowej.

- W namiocie „szwalnia” odbędą się również zajęcia plastyczne, podczas których dzieci dowiedzą się jak najwięcej o tradycji polskiego święta niepodległości. Wykonywać będą obrazki z godłem Polski, pocztówki świąteczne i laurki oraz papierowe laleczki w strojach narodowych. - dodała wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka - "Szwalnia" jest też projektem integracyjnym, finansowanym ze środków UNICEF, przeznaczonych na wsparcie  integracji i rozwoju dzieci, zamieszkujących w Polsce, w tym dzieci z Ukrainy. Będzie w niej osoba mówiąca w języku ukraińskim, dlatego serdecznie zapraszamy na zajęcia, wszystkie rodziny przebywające w Łodzi.

Podczas konferencji głos zabrała również Julia Puzyrevska ze Stowarzyszenia Wspieramy Ukrainę „Razem”, którego przedstawiciele chcą podziękować Polakom za pomoc okazaną Ukraińcom. W tym namiocie nie zabraknie atrakcji realizowanych przez społeczność ukraińską.

-To gest solidarności i szczególnej wdzięczności za pomoc Polakom, wspomnieć należy choćby wspaniały Dzień Niepodległości Ukrainy, zorganizowany w sierpniu przez Miasto Łódź - powiedziała Julia Pozerawska - Do programu naszych atrakcji zgłosiło się ponad 50 osób - utalentowanych i kreatywnych przedstawicieli naszej społeczności. Są wśród nich kobiety, które wykonują wspaniałe rękodzieło, w tym zabawki, taka praca i dzielenie się jej owocami pomaga im walczyć z depresją i samotnością. - powiedziała Julia Puzyrevska.  

Nie zabraknie "stałych punktów programu". O godz. 12 uczestnicy zaśpiewają hymn państwowy – to już tradycja, od kilku lat w całej Polsce, ale także w innych krajach w samo południe rozbrzmiewa Mazurek Dąbrowskiego. Około godz. 14 na rynek Manufaktury wjedzie uroczyście sam Marszałek Piłsudski, powitany na scenie przez władze miasta.  Popołudniowa część Pikniku upłynie pod znakiem śpiewanek patriotycznych intonowanych przez harcerzy i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Około godz. 17 druhowie rozpalą i poprowadzą uroczyste ognisko „Skry Niepodległości”. To doskonała okazja, by spędzić czas z najbliższymi, celebrując narodowe święto.

Piknik odbędzie się w dniu 11 listopada, w godz. 10.00-17.00 na rynku Manufaktury w Łodzi.

Rekonstrukcje historyczne Miasta Łodzi

 • diorama „31 Pułk Strzelców Kaniowskich” – rekonstruktorzy formacji, repliki broni - ciężki karabin maszynowy, ręczny karabin maszynowy Strzelcy Kaniowscy – formacja powstała w lipcu 1919 roku. Toczyła walki na Wołyniu, o Śląsk Cieszyński, potem nad Niemnem w rejonie Skidla i w rejonie Lwowa. W okresie międzywojennym 28 pułk SK stacjonował w Łodzi i podporządkowany był dowódcy 10 Dywizji Piechoty.
 • diorama „Warsztat szwaczki”-rekonstrukcja tradycyjnego warsztatu szwalniczego z lat 20.
 • diorama „ Warsztat szewski” –rekonstrukcja tradycyjnego warsztatu szewskiego z Łodzi  międzywojennej.
 • diorama „Gabinet urzędnika” – rekonstrukcja pokoju biurowego z lat 20. – telefony, liczydła, papier listowy, animacja wypełniania „karty meldunkowej”
 • diorama „atelier fotograficzne” – zdjęcia tradycyjnym aparatem z okresu przedwojennego, nieodpłatne, do zabrania przez każdego z uczestników.
 • diorama „Polskie rowery” - prezentacja rowerów przedwojennego Wojska Polskiego produkowanych w Państwowych Wytwórniach Uzbrojenia (PWU)
 • diorama „Technika cywilna okresu XX-lecia międzywojennego” - prezentacja wraz z omówieniem wybranych osiągnięć techniki z okresu dwudziestolecia międzywojennego min. telefonu, radia, gramofonu, kamery aparatu fotograficznego. 
  Koordynatorem wszystkich rekonstrukcji jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych.
 • „szwalnia kokard narodowych”  - stanowisko animacyjne, w którym dzieci będą mogły wykonywać kokardy narodowe oraz realizowane będą prace plastyczne. To stanowisko finansowane jest ze środków Unicef, w ramach których organizowane są m.in. zajęcia integracyjne dla dzieci w Łodzi. W namiocie najmłodsi poznają historię Polski i historię odzyskania niepodległości poprzez zabawy kreatywne i  zajęcia  plastyczne (wykonywanie symboli narodowych, kartek okolicznościowych, kotylionów) oraz wspólne szycie kokard narodowych ze wstążki rypsowej. Jednym z animatorów będzie osoba mówiąca po ukraińsku.

Pozostałe atrakcje i stanowiska XI Pikniku Niepodległościowego:

 • Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” . Fundacja "Niepodległa"  zaprasza do interaktywnej przestrzeni z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety, przedstawiająca historię pierwszych lat polskiej niepodległości.
 • Wojskowe Zakłady Lotnicze pokażą imponujący, 10-metrowy śmigłowiec bezzałogowy ILX, a 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku zaprezentuje robota pirotechnicznego i sprzęt wysokościowo-ratowniczy.
 • Jacek Pniewski, łódzki kolekcjoner militariów zaprezentuje trzy intrygujące pojazdy wojskowe w tym czołg T55. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej zaprasza do namiotu 1 batalionu kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej prezentującego wyposażenie i etatową broń drużyny szwadronu kawalerii powietrznej. Zestawienie obejmuje między innymi: broń indywidualną 5,56mm MSBS Grot, granatnik ppanc. RPG-7, moździerz Antos, karabin maszynowy UKM, strzelbę gładkolufową Mossberg, wyrzutnia PPK SPIKE, spadochrony AD-95 i AZ-95 a także indywidualne wyposażenie do przymierzenia składające się z hełmu HA-03 oraz kamizelki UKO KWM – 02.
 • Straż Graniczna zaprezentuje samochód pirotechniczny, a wraz z nim dużego robota pirotechnicznego i potrzebny do akcji osprzęt - kamizelki taktyczne i kuloodporne, a także profesjonalny kombinezon pirotechniczny
 • 9. Łódzka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej – zaplanowano pokazy uzbrojenia indywidualnego oraz wojskowych quadów i motocykli. Straż Miejska przygotuje pokazy dla dzieci, zobaczyć też będzie można wóz do transportu zwierząt i specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez Animal Patrol.
 • Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje ekspozycję „Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej".
 • Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pokaże ekspozycję poświęconą zwierzętom w Wojsku Polskim a także całkiem nową (prezentowaną po raz pierwszy!) wystawę poświęconą więzieniu przy ulicy Gdańskiej.
 • Tradycyjnie wśród atrakcji Pikniku pojawi się strzelnica – a w niej jedyny w Europie Monitor Gun Power SMT – interaktywny monitor odporny na kule.
 • Wyjątkowe atrakcje dla publiczności zaplanował Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”- wystawę noży wojsk polskich, manekiny spadochroniarzy z wyposażeniem, spadochrony, broń strzelecką i szturmową. To także niepowtarzalna okazja do spotkania i rozmowy z weteranami. Muzeum Wojska Polskiego w Dmosinie pokaże sprzęt jednostek powietrzno-desantowych, ich broń, a także motorynki i… armatę Bofors. Z kolei uczniowie Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego przedstawią pokaz sztuk walki i poprowadzą warsztaty udzielania pierwszej pomocy.
 • Z kolei Fundacja Sprzymierzeni z GROM poprowadzi zajęcia z bezpiecznego posługiwania się bronią pod okiem doświadczonych trenerów – chętni będą mogli także porozmawiać z byłymi żołnierzami i podszkolić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy – do dyspozycji amerykańskie karabinki M4 i M16.
 • Stanowisko Polskiego Związku Łowieckiego - tam odbędą się uwielbiane przez dzieci pokazy sokolników - myśliwych specjalizujących się w tresurze ptaków drapieżnych. Jak co roku, na uczestników Pikniku czekać będzie rozgrzewająca, wojskowa grochówka, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zapewni zupę „dary lasu”. Symboliczne 5 zł za porcję wspomoże zbiórkę na rzecz podopiecznych Fundacji Pomagam.
 • Także po raz pierwszy udział w Pikniku zapowiedział Chór Nauczycieli oraz orkiestra Stowarzyszenia Clonovia z Kutna. Kilka razy w ciągu dnia wystąpi uwielbiana przez łodzian orkiestra Pipes & Drumes z Częstochowy prezentując pełne energii pokazy z tradycyjną muzyką szkocką.

 

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 - Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt