Oferta edukacyjna dla zorganizowanych grup seniorów w Muzeum Pałac Herbsta

Muzeum Pałac Herbsta zaprasza do udziału w warsztatach i wykładach przygotowanych dla zorganizowanych grup seniorów.

 - fot. z arch. Muzeum Pałac Herbsta
Muzeum Pałac Herbsta przygotował wiele ciekawych propozycji dla zorganizowanych grup seniorów. , fot. z arch. Muzeum Pałac Herbsta

WARSZTATY DLA SENIORÓW W MUZEUM PAŁAC HERBSTA

Zajęcia pozwolą uczestnikom nie tylko wypróbować swoje twórcze możliwości, ale także będą okazją do przyjrzenia się dziełom zasłużonych artystów z bliska. Posumowaniem wykonanych prac podczas warsztatów będzie obejrzenie wybranych dzieł w pałacowej Galerii Sztuki Dawnej.

Propozycja warsztatów do wyboru:

 • Tajemnice orientu
  Tradycja malowania na jedwabnych tkaninach sięga II w. n.e. Apogeum jej popularności przypada na koniec XIX w., gdy niemal na całym starym kontynencie mówiło się o „orientalnym szaleństwie”. Czym było owo zjawisko, jaki wywarło wpływ na sztukę polską schyłku wieków oraz w jaki sposób malować na delikatnych tkaninach – tego wszystkiego uczestnicy dowiedzą się podczas proponowanych warsztatów.
 • Piękno idealnie splecione
  Styl nazywany również jako Art Nouveau. Artyści tak zwanej "Nowej Sztuki" starali się by przedmioty codziennego użytku były nie tylko praktyczne, lecz również dekoracyjne, żeby sztuka i piękno były powszechnie dostępne. Proponowane warsztaty pozwolą uczestnikom stworzyć niepowtarzalne secesyjne abażury.
 • W pracowni mistrza
  Warsztaty obejmują zagadnienia technik malarskich, których celem jest przybliżenie uczestnikom historii różnorodnych artystycznych metod poprzez samodzielne wykonanie prac w wybranych technikach malarskich, tj. tempera, farba olejna, tusz i pastel.

Prowadzenie: Tatiana Szymańska
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji - mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 6 zł/ os. + bilet wstępu

UJĘCIA PAMIĘCI Z HISTORIĄ W TLE - CYKL ZAJĘĆ DLA SENIORÓW ZAINSPIROWANY WYSTAWĄ „POSZERZONE POLE WIDZENIA”

Przygotowane wykłady i warsztaty dla zorganizowanych grup seniorów pozwolą nie tylko bliżej przyjrzeć się różnym technikom graficznym, poznać historię polskiej fotografii oraz prześledzić sposób postrzegania malarstwa w zderzeniu z wynalezionym dagerotypem w 2 ćw. XIX wieku. Proponowane zajęcia będą również okazją do kreatywnego wykorzystania (w bezpieczny sposób) zachowanych osobistych fotografii. Wykonane prace plastyczne zebrane w Album pamięci będą próbą zachowania tego, co może być dla Uczestników ważne, tego, co pozostanie zatrzymane od zapomnienia.
Punktem wyjścia proponowanych warsztatów i wykładów będzie wystawa w pałacowej Galerii Sztuki Dawnej „Poszerzone pole widzenia”. W zależności od tematu zajęć uwaga Uczestników zostanie skupiona na wybranym aspekcie prezentowanych prac.

Tematy proponowanych wykładów:

 • Fenomenalny wynalazek i jego możliwości – narodziny techniki fotograficznej
  Czym jest dagerotypia? Kto stał za rozpowszechnieniem fotografii w Polsce? Czym są tzw. techniki szlachetne? Na te i inne pytania Uczestnicy znajdą odpowiedzi podczas wykładu rozpoczynającego cykl spotkań.
 • Perspektywa nie tylko z obiektywu – portrety miast i ludzi
  Zarówno fotografowie, jak i malarze, graficy, swoimi pracami podejmowali próbę ocalenia przed zapomnieniem tego, co nieodwracalnie miało przeminąć. Kim byli twórcy zdjęć dokumentujący perspektywę miast przed wojną? Co było ważne dla portrecistów w ostatecznym efekcie, i jak mogła się czuć osoba portretowana? Spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące pytania podczas kolejnego wykładu z cyklu spotkań.
 • Pomiędzy zdjęciem a obrazem – krytyczny punk widzenia
  Możliwości wypływające z postępów fotografii stanowiły dla artystów z jednej strony ułatwienie, z drugiej zaś zagrożenie. Jakie obawy niósł za sobą postęp technologiczny? Czym charakteryzuje się piktorializm? Czy nurt w fotografii artystycznej cieszył się popularnością? Postawione pytania i zaprezentowane na nie odpowiedzi, podczas wykładu, będą doskonałą puentą zamykającą cykl spotkań na wystawie „Poszerzone pole widzenia”.

Tematy proponowanych warsztatów:

 • Pędzlem kadrowany krajobraz
  Celem warsztatów będzie wykonanie prac techniką malarską, w których uczestnicy połączą wybrane fragmenty z obejrzanych obrazów na wystawie „Poszerzone pole widzenia”.
 • Graficznie zarejestrowany detal
  Podczas kolejnych warsztatów uwaga Uczestników zostanie skierowana na możliwości zastosowań technik graficznych. Istotą tworzonych grafik będzie wybrany detal z prac obecnych na wystawie „Poszerzone pole widzenia”.
 • Skojarzone kolaże pamięci
  Ostatnie z cyklu warsztaty pozwolą stworzyć kolaże z wykonanych wcześniej prac malarskich i graficznych, wybranych cytatów oraz kopii osobistych fotografii. Na zajęcia należy przynieść wybrane fotografie (lub ksero fotografii) odwołujących się do ciekawych, ważnych wspomnień. Przyniesione zdjęcia zostaną skserowane wyłącznie na rzecz wykonywanej przez Uczestników pracy.

Koordynacja projektu: Tatiana Szymańska
Warsztaty i wykłady w ofercie edukacyjnej przeznaczone są wyłącznie dla zorganizowanych grup seniorów min. 10 – max. 25 osób.
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji - mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 6 zł (+ bilet wstępu) / os.

WYKŁADY DLA SENIORÓW W MUZEUM PAŁAC HERBSTA

Wśród proponowanych wydarzeń znajdują się wykłady poświęcone różnym zagadnieniom z zakresu historii Łodzi, historii sztuki, kultury, obyczajowości 2. poł. XIX oraz początku XX wieku.

Propozycja wykładów do wyboru:

 • Jak bawili się łodzianie? Rozrywki w drugiej połowie xix i początku xx wieku
  Wykład omawia różne rodzaje rozrywek, którym oddawali się mieszkańcy Łodzi pod koniec XIX i w początkach XX wieku. Dowiemy się gdzie wyjeżdżano w plenery, jak bawili się robotnicy, a jak burżuazja oraz jakie rozrywki były dozwolone dla kobiet, a jakim nie wypadało się im oddawać.
 • Po nitce do Herbsta. Budowa imperium bawełnianego rodziny Scheiblerów-Herbstów
  Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się jak powstała fortuna najbogatszego łódzkiego rodu fabrykanckiego, poznają specyfikę powstawania i funkcjonowania fabryk włókienniczych oraz siedziby rodu.
  Scheiblerowie, Herbstowie, Gromanowie - powiązania towarzyskie, rodzinne i finansowe rodów budujących Łódź przemysłową
  Wykład opowiada historię dwóch łódzkich rodów fabrykanckich i ich wzajemnych powiązań, które doprowadziły do związania rodzin węzłami małżeńskimi oraz fuzji zakładów i powstania największej w Europie firmy włókienniczej.
 • Splendor płomienistego akantu
  Wykład, podczas którego uczestnicy zapoznają się z innowacyjnością i ponadczasowością stylu, w którym zostały zaaranżowane wybrane wnętrza w Pałacu Herbsta. Po części teoretycznej uwaga uczestników zostanie zwrócona na neorokokowe detale w poszczególnych pałacowych wnętrzach.
 • Wiotkość melancholijnej kobiecości
  Niezwykle popularny kierunek na przełomie XIX i XX wieków charakteryzował się innowacyjnym podejściem do idei projektowania. Jego twórcy dążyli do stylistycznego scalenia dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego. Uczestnicy wykładu po części teoretycznej będą mogli obejrzeć secesyjne inspiracje w wybranych wnętrzach w pałacu Herbsta.
 • Najlepsi z najlepszych
  Wykłady poświęcone twórczości wybitnych wybranych uczniów Jana Matejki. Ideą spotkań jest pogłębienie wiedzy słuchaczy o życiorysy przedstawicieli elitarnej grupy malarzy, zapoznanie się z ich znakomitym warsztatem artystycznym oraz naświetlenie nieprzecenionego wpływu, jaki wywarli na twórczość kolejnych pokoleń artystów.

Prowadzenie: Tomasz Helbik, Tatiana Szymańska
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji - mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 1 zł/ os.

 

 

 

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi - fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 - Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt