Narodziny Dnia - baśniowe podwórko w centrum Łodzi

To wyjątkowe miejsce w centrum miasta jest atrakcją nie tylko dla turystów, ale i tych, którzy kochają sztukę i są wrażliwi na piękno. Podwórko przy ul. Więckowskiego 4 jest także chętnie odwiedzane przez rodziny, bo wejście do niego jest jak otworzenie książki z baśniami, w której ilustracje są wielkości kamienic.

SKOLIMOWSKA

Baśniowy świat malarstwa Wojciecha Siudmaka, wybitnego polskiego artysty, przedstawiciela realizmu fantastycznego, jest dla odbiorcy połączeniem wirtuozerii i perfekcyjności malarskiej, ale i symboliki, która często bazuje na odwołaniach do mitologii, literatury czy jasnych symboli kulturalnych, ale i postaci (uważni odnajdą np. Juliana Tuwima).

Prace artysty są porównywane z samym Salvadorem Dali, ale Siudmak podkreśla, że fascynują go dzieła Giovanniego Berniniego, Giovanniego B.Tiepolo, Hieronima Boscha, Giuseppe Arcimboldo, Michała Anioła. Bliscy mu są także dzieła malarzy XIX wieku: Dominique Ingres, Williama Blake'a, Arnolda Bocklina oraz surrealistów.

Wojciech Siudmak jest artystą docenianym na całym świecie, a jego twórczość widoczna w plakatach muzycznych, spektakli teatralnych i filmowych, stała się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu, Paryżu.

Jak powstało podwórko "Narodziny Dnia"? Reprodukcja obrazu pod tym samym tytułem oraz pracy pt. „Ptaki w raju” została przeniesiona przeniesiona na wielkoformatowe płyty gresowe. Technika, którą wykorzystano do ich stworzenia jest bezprecedensowa w skali kraju. Do wykonania malowideł zużyto 260 supernowoczesnych płyt gresowych, z których największa mierzy 2 metry, a najmniejsza 25 centymetrów. Wykorzystano najwyższej klasy rzemiosło, nowoczesne technologie i wieloletnie doświadczenie wykonawcy - firmy Tubądzin.

Sam artysta podkreślał, że dekoracja podwórka stworzona przy pomocy jego obrazu ma mieć nie tylko wymiar duchowy, ale i bardzo pozytywny, bo dostarczający optymizmu i energii. Patrzenie na podwórko ma inspirować do budowania pozytywnego dnia, nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci.

Podwórko „Narodziny Dnia” przy ul. Więckowskiego 4 można zwiedzać codziennie od godz. 8:00 do 22:00.

Autorami projektu realizacji montażu elementów ceramicznych z nadrukowaną na nich formą plastyczną będącą instalacją dzieła Wojciecha Siudmaka na elewacjach wewnętrznych kamienicy przy ul. Więckowskiego 4 w Łodzi wraz z elementami artystycznej dekoracji podwórka i elewacji frontowej są mgr inż. architekt Małgorzata Wachowicz i dr hab. inż. architekt Andrzej Wachowicz – wspólnicy Pracowni Autorskiej 28 spółka cywilna.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt